Web sitesine içerik nasıl ekleniyor?

araskaradeniz

Hectopat
HTML ve CSS kullanarak bir web sitesi yapıyorum. Bu siteye içerik girişi yapmak için backend yazmak zorunda mıyım veya kodlara ekleme yaparak da içerik ekleyebilir miyim?

Bir de backend yazmak için hangi dil kullanılır, siteye nasıl entegre edilir yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Ben süt bebesi iken FTP kullanıyorduk. Tabi bu hosting ve domain vb servislerini kendin kurup profesyonel gibi oluşturduğun siteler için geçerliydi, günümüzde her içeriğini kolayca kontrol edebileceğin servisler mevcut, hatta Joomla, WordPress gibi sadece içerik kontrolü sağlayan servisler de var.
Ayrıca, basit bir kişisel bilgi sitesi açmak istiyorsan(ve özellikle bilişime yoğunlaşıyorsan) Github Pages'i tavsiye ederim. Hem prestijli, hem basit, hem ücretsiz.
Kolay gelsin.

Hayır içerik ile ilgili HTML dosyası oluşturup o HTML dosyasına gidecek bir yol yapman lazım.
İçerik eklemek için Back-End bilmeye gerek yok.
Back-End dilleri: PHP, Ruby, Python, MySQL bunları araştırman lazım.

Back-End yazmadan siteyi yazdığın yolla yani HTML ve CSS ile devam ederek manuel içerik girişi yapabilirsin.
Back-End yazarsan; bir panel yaparsın ve o panel içerisinden "İçerik Ekle" gibi bir bölümden içeriğin başlığını açıklamasını ve fotoğrafını otomatik bir şekilde ekletebilirsin. Kodlarla uğraşmadan hem de. Önemli olan bunu yazmak ya da Wordpress gibi platformlarla çalışmak. Aynı işlevi görür.

Admin paneli nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum. Metin editörü pluginler var fakat bunu siteye entegre etme işini bende çözemedim. Muhtemelen arkada PHP falan çalışıyor. Bende öğrenmek isterim:)

Back-end için kullanabilecek tonla dil veya çalışma çatısı var artık. Bunlardan birkaçı:
  • Python için Django veya Flask,
  • Ruby için Ruby on Rails,
  • JavaScript için ExpressJS,
    • React için Nextjs,
    • Vue için Nuxtjs
  • PHP
    • Vanilla PHP kesinlikle önermem, eski kalıyor artık güncel bir teknoloji değil.
    • İlla PHP kullanılacaksa Laravel (proje küçükse Lumen) veya Symfony gibi çalışma çatısı kullanılmalıdır diye düşünüyorum.
  • Golang için Fiber Framework,
  • Java için Spring vardı sanırım
Gördüğün gibi web geliştirmek için çok fazla yol, yöntem var. Hangisini tavsiye edersin diye soracak olursan şu an öğrenmesi en kolay olan sanırım JavaScript ile geliştirme olur. ExpressJS'i bir araştır. Öğrenmesi kolay derken dile veya çalışma çatısına kolay demiyorum, çok fazla doküman bulunur Express ile ilgili o nedenle kolay, bir sorunu çözmek çok daha rahat olur diğerlerine nazaran (PHP hariç, en çok doküman ondadır ama onu da ben tavsiye etmiyorum).

Back-End için kullanabilecek tonla dil veya çalışma çatısı var artık. Bunlardan birkaçı:
  • Python için Django veya Flask,
  • Ruby için Ruby on Rails,
  • JavaScript için ExpressJS,
    • React için Nextjs,
    • Vue için Nuxtjs
  • PHP
    • Vanilla PHP kesinlikle önermem, eski kalıyor artık güncel bir teknoloji değil.
    • İlla PHP kullanılacaksa Laravel (proje küçükse Lumen) veya Symfony gibi çalışma çatısı kullanılmalıdır diye düşünüyorum.
  • Golang için Fiber Framework,
  • Java için Spring vardı sanırım
Gördüğün gibi web geliştirmek için çok fazla yol, yöntem var. Hangisini tavsiye edersin diye soracak olursan şu an öğrenmesi en kolay olan sanırım JavaScript ile geliştirme olur. ExpressJS'i bir araştır. Öğrenmesi kolay derken dile veya çalışma çatısına kolay demiyorum, çok fazla doküman bulunur Express ile ilgili o nedenle kolay, bir sorunu çözmek çok daha rahat olur diğerlerine nazaran (PHP hariç, en çok doküman ondadır ama onu da ben tavsiye etmiyorum).

Neden PHP tavsiye etmiyorsun?

Neden PHP tavsiye etmiyorsun?
Benim PHP önermememin en büyük sebebi genelde düzensiz yazılıyor olması. PHP kuralcı bir dil değil, sen nasıl istersen kodunu öyle yazmana izin veriyor ve bu benim için bir artı değil. Spagetti kod dediğimiz kavramın oluşmasına yol açıyor bu özgürlük ve başka bir geliştirici o şekilde yazılmış kodları okurken gözleri kanıyor.

O yüzden PHP'nin alt maddesinde Laravel veya Symfony gibi framework'ler önerdim. Bunlar MVC yapısı sayesinde çok daha düzenli çalışma ortamı sunuyorlar çünkü bir noktaya kadar kuralcılar. Onun dışında PHP'de bazı fonksiyonlar da sıkıntılı bana göre, bu biraz şımarıkça bir eleştiri belki ama mesela explode(), bu fonksiyon stringi belirlediğin bir parametreden bölüp array return ediyor ama fonksiyonun ismi neden explode? Güncel tüm programlama dillerinde bu fonksiyon var ama hepsinde ismi split()'tir fakat PHP'de değil. PHP marjinal olmaya mı çalışıyor yani anlamıyorum :D

Ayrıca güvenlik açısından da eksikleri var, PHP'de güvenliğini kendin yapıyorsun, yapmak zorundasın. Bir girdiyi bir filtreden geçirmemiş ol geçmiş olsun, nur topu gibi bir XSS'in veya SQL Injection'ın var. Bu elbette diğer dillerde de geçerli olabilecek bir şey ancak PHP'deki kadar kırılgan değil. Çok basit bir örnek vereceğim, NextJS geliştiriyorsun ve kullanıcının girmesini istediğin bir verin var. Kullanıcı kötü niyetli bir kullanıcı ve bu girdiye <script> ile başlayıp bir JavaScript kodu girdi. NextJS yani aslında React bu kodu çalıştırmaz, düz text olarak gösterir. Ancak PHP ile geliştirmiş olsaydın ve strip_tags() filtresinden geçirmemiş olsaydın PHP bu scripti çalıştırırdı ve XSS açığın hayırlı uğurlu olsun. Bu verdiğim sadece basit bir örnek.

Geri
Yukarı