Web tasarımcısı olmak zor mu?

Gözlemime göre sektörde canı sıkılan webci oluyor. Şu an karar versem 1 hafta sonra iş bulabileceğime kesin gözüyle bakıyorum. Zor kelimesinden olabildiğince uzak bir şey diyorum bu yüzden.
Genelde web işinden sonra hangi alana geçiş yapıyorlar? Öğrenmesi ve uzmanlaşması en kolay yazılım sektörü gibi geliyor katılır mısınız?

Genelde web işinden sonra hangi alana geçiş yapıyorlar?
Yapmıyorlar. Armut toplayıp üniversite mezunu işsizim diye geziyorlar.
Öğrenmesi ve uzmanlaşması en kolay yazılım sektörü gibi geliyor katılır mısınız?
Gerçekten uzmanlaşması emek istiyor. Basit şekilde müşteriyi tatmin edecek içerik çıkarmak çok zor değil. Herkesin yapabileceği basitlikte bir şey olması şahsen gözümde değerini sıfır yapıyor. Webciyim diyene direkt gülüyorum ben.

Yapmıyorlar. Armut toplayıp üniversite mezunu işsizim diye geziyorlar.
Herkes için geçerli değil hocam. Fakat büyük bir çoğunluğun böyle olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üniversiteden çıkıp sadece web tasarım yapabilen adamın işsiz kalması kadar doğal bir şey yok. Sırf üniversiteye girip diploma almaya okuyorlar. Sonrasında mezun olunca hiçbir şey bilmeyip sektöre giremiyorlar. Sorunca da "okuduk ama işimiz yok" diyorlar.

Gerçekten uzmanlaşması emek istiyor. Basit şekilde müşteriyi tatmin edecek içerik çıkarmak çok zor değil. Herkesin yapabileceği basitlikte bir şey olması şahsen gözümde değerini sıfır yapıyor.
Sıradan müşteriler için tatmin etmek nispeten daha kolay ama büyük projelerde ve kurumsal yerlerde çalışırken cidden bir uzmanlığa sahip olmanız gerekiyor. Güvenlik gibi şeylerin de önemi bu projelerde oldukça artıyor.

Gözünüzde "sıfır" olan şey aslında sadece HTML ve CSS'le tasarım yazanlar olabilir. Bunun için programlama bilmeye çok gerek yok. Yeterli tecrübe ve emekten sonra çoğu kişinin yapabileceği bir şey ama o siteleri dinamik hale getirmek herkesin yapabildiği bir şey değil ki bu yüzden bu alanda bunu yapabilenler iyi yerlere geliyor. HTML ve CSS'i anlayıp JS yazamayan çok front-end'er gördüm bu zamana kadar. Sizin gözünüzde bu sektörü "sıfır" yapan şeyin de bu olduğunu düşünüyorum.

Webciyim diyene direkt gülüyorum ben.
"Webciyim" diye bir şey aslında yok. Bunu genelde junior developarlar, bilmediklerinden diyebiliyorlar. Ben farklı alanlarda da projeler geliştirsem de ana alanım front-end olduğu için "web alanında front-end developer olarak çalışıyorum" diye bahsediyorum.

"Webciyim" gibi ifadeler zaten çok amatörce olduğunu gösteriyor. Sadece HTML ve CSS yazabilen kişilerin çıkartmış olduğu bir lakap gibi bir şey.

Bir front-end developer olarak biraz müdahale etmek istedim, yanlış anlamayın. :) Dediklerinize katılıyorum. Sektördeki acemi arkadaşlar yüzünden oluşan bir algı var üzerimizde. Bu algıyı kıralım lütfen. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı