Wi-Fi ağı üzerinden virüs bulaşır mı?

erkanpalaz

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba yeni üyeyim teknoloji işlerine de uzağım açıkçası size bir konuda danışmak için konu açtım.
Ben MacBook Air kullanıyorum oda arkadaşım ise Windows. Bilgisayarımda virüs koruma programı vs. yok. Arkadaşım devamlı olarak kendi Windows bilgisayarından IP TV'den kaçak maç siteleri olsun, cinsel içerikli siteler gibi sitelere giriyor. Ortak Wi-Fi ağımız var evimizde. Onun bilgisayarından ortak ağ üzerinden benim bilgisayarıma herhangi bir virüs bulaşır mı? Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşınızın yaptığı ağ trafiğinden siz etkilenmezsiniz lakin (sırf aklınızda bulunsun diye anlatıyorum endişelenmenize gerek yok)
Aynı ağı paylaştığınız herhangi kötü amaçlı bir kisi ağ içi saldırılarla cihaziniza saldiri yapabilir. Örneğin routere (modem) gönderilen verileri izleme mesela Instagram'a girerken şifre yazdinizin bundan bahsediyorum veya cihazda açığı olan bir program varsa exploit kullanarak sızma vs.

Hayır bulaşmaz.
WiFi baglantisi uzerinden malware yayilabilir. Cesitli benzer saldirilar yapilabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Petya adli zararlinin LAN uzerinden diger bilgisayarlara yayilimi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgiden dolayi raporlayacagim. Wi-Fi baglantisi uzerinden malware yayilabilir. Cesitli benzer saldirilar yapilabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Petya adli zararlinin LAN uzerinden diger bilgisayarlara yayilimi.

6 yıllık videoyu kanıt gibi gösterip henüz Windows'tan MacOS'a local network üzerinden bulaşan bir malware bulunamadığı halde "yanlış bilgiden raporlayacağım" diye inanılmaz bir cahil özgüveni ile yanıt vermek gerçekten şaşırtıcı.

6 yıllık videoyu kanıt gibi gösterip henüz Windows'tan MacOS'a local network üzerinden bulaşan bir malware bulunamadığı halde "yanlış bilgiden raporlayacağım" diye inanılmaz bir cahil özgüveni ile yanıt vermek gerçekten şaşırtıcı.
Başlık bunu mu belirtiyor? kesin bir şekilde "WiFi ağı üzerinden virüs bulaşmaz" diyen elemana bulaştığını anlattım. 6 yıllık video olması ne fark yaratıyor?

0 Malware bilginiz ile insanlara mesaj kasmak için yanlış bilgi vermeye devam edin bravo.

Arkadaşlar merhaba yeni üyeyim teknoloji işlerine de uzağım açıkçası size bir konuda danışmak için konu açtım.
Ben MacBook Air kullanıyorum oda arkadaşım ise Windows. Bilgisayarımda virüs koruma programı vs. yok. Arkadaşım devamlı olarak kendi Windows bilgisayarından IP TV'den kaçak maç siteleri olsun, cinsel içerikli siteler gibi sitelere giriyor. Ortak Wi-Fi ağımız var evimizde. Onun bilgisayarından ortak ağ üzerinden benim bilgisayarıma herhangi bir virüs bulaşır mı? Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle böyle bir şeyin gerçekleşmesi için inanılmaz pahalı ve nadir bulunan Exploit'lerin arka arkaya (exploit chain) kullanılması gerekiyor. Arkadaşınızın tarayıcısında girdiği sayfadan PC'sine bulaşması için:

- 1 adet browser ACE, (2023 fiyatı ile $500,000 bug bounty'si var)
- Olası bir Antivirüse yakalanmaması için çok iyi FUD'lu olması (genellikle ücretsiz bulunabilir)

Sonra arkadaşınızın PC'sinden sizin macOS'unuza bulaşması için:
- 1 adet Zero-Click (user interaction'u gerektirmeyen) RCE açığı (apple bug bounty listesine göre $500, 000 bounty)

Gerekiyor. Ve bunların aynı anda kullanılması gerekiyor. Bu tür milyon dolarlık açıkları bir arada toplayıp random bir p***** sitesinden insanlara yayıp patch'lenmesi göze alarak israf edecek kimse olduğunu zannetmiyorum, çünkü bu tür açıkları genelde istihbarat servisleri, gazetecilere ve politikacılara uyguluyor.

Yani çok önemli birisi değilseniz endişelenmenize gerek yok, bu tür bir saldırının sizi vurması imkansıza yakın

Başlık bunu mu belirtiyor? Kesin bir şekilde "Wi-Fi ağı üzerinden virüs bulaşmaz" diyen elemana bulaştığını anlattım. 6 yıllık video olması ne fark yaratıyor?

0 Malware bilginiz ile insanlara mesaj kasmak için yanlış bilgi vermeye devam edin bravo.

Sıfır mı malware bilgisi? 😂 Hackerone profilimdeki bug Bounty'lerin ödemelerini göstersem herhalde forumu terk edersiniz.
2-3 rastgele meme virüsü test edip burada malware Analist'i gibi ego kasmanız üzücü, herhalde bilgili birisi ile tartışma şansı bulamamışsınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı