Win32Sality Virüsü, Trojan.Win32.AutoRun.gen Virüsü

rak129

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. Birkaç gün önce eski - 10 yıllık - bir flash bellek buldum ve içinde neler var diye baktım. Sonra bir microsoft office dosyasına tıklamamla kaspersky'dan "win32sality" uyarıları geldi ve hatta bu virüsün kaspersky'ın sitesindeki bilgilendirme sayfasını falan açtı. Daha sonra opera kendiliğinden kapandı. Tekrar operaya girmeye çalıştım, açılmadı. Kaspersky kapandı ve kapat butonuna tıklamama rağmen hiç bir şey olmadı. Flash belleği çıkardım. Pc'nin fişini çektim.

Pc'yi tekrar açtığımda hiçbir şey olmamış gibiydi. Kaspersky'la tarattım ve flashı çıkarmış olmama rağmen flashda olan dosyaları silmiş. O nasıl oluyor onu da anlamadım. Bu arada Nesne dosya işlenmedi ne demek biri aydınlatabilir mi? Yani silinmemiş mi?

25.07.2019 21.11.07 Harici Cihaz Taraması Görev tamamlandı Çıkarılabilir sürücü: E:\ Tamamlama saati: 25.07.2019 21:11
25.07.2019 21.08.50 Tespit edilen nesne (dosya) silindi E:\autorun.inf Dosya: E:\autorun.inf Nesne adı: Trojan.Win32.AutoRun.gen
25.07.2019 21.08.50 Tespit edilen nesne (dosya) Karantinaya taşındı E:\autorun.inf Dosya: E:\autorun.inf Nesne adı: Trojan.Win32.AutoRun.gen
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) işlenmedi E:\fiol.exe Dosya: E:\fiol.exe Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen Neden: Ertelendi
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) işlenmedi E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen Neden: Ertelendi
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) tespit edildi E:\fiol.exe Dosya: E:\fiol.exe Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) tespit edildi E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) işlenmedi E:\autorun.inf Dosya: E:\autorun.inf Nesne adı: Trojan.Win32.AutoRun.gen Neden: Ertelendi
25.07.2019 21.08.36 Nesne (dosya) tespit edildi E:\autorun.inf Dosya: E:\autorun.inf Nesne adı: Trojan.Win32.AutoRun.gen
25.07.2019 21.08.35 Harici Cihaz Taraması Görev başlatıldı Çıkarılabilir sürücü: E:\ Saat: 25.07.2019 21:08

Bu da 2. tarama:

25.07.2019 21.15.01 Gelişmiş Temizleme Görev tamamlandı Tamamlama saati: 25.07.2019 21:15
25.07.2019 21.15.00 Tespit edilen nesne (dosya) temizlendi E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen
25.07.2019 21.14.59 Tespit edilen nesne (dosya) Karantinaya taşındı E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen
25.07.2019 21.12.16 Nesne (dosya) işlenmedi E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen Neden: Ertelendi
25.07.2019 21.12.16 Nesne (dosya) tespit edildi E:\ibre.pif Dosya: E:\ibre.pif Nesne adı: Virus.Win32.Sality.gen
25.07.2019 21.12.15 Gelişmiş Temizleme Görev başlatıldı Saat: 25.07.2019 21:12

Bundan sonra "tam tarama" yaptım ama bir tehlike bulamadı. Malwarebytes ve Adwcleaner ile de tarattım ama bir şey bulamadı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bir şey bulunamadıysa sonraki taramalarda sıkıntı yok. USB belleğinizdeki dosyalar için de gizli dosyaları ortaya çıkarın.

Kendiliğinden Kaspersky kapanması da beni şüphelendirmedi değil.

Bir şey bulunamadıysa sonraki taramalarda sıkıntı yok. USB belleğinizdeki dosyalar için de gizli dosyaları ortaya çıkarın.

Kendiliğinden Kaspersky kapanması da beni şüphelendirmedi değil.
USB'yi çöpe attım lazım mı olacaktı? Tam anlayamadım açıklayabilir misin? Bu arada o dosyayı indirmek için kaydolmak gerekiyor. Fakat register bölümüne girerken iznin yok hatası alıyorum. Başka bir yere upload edip atabilme şansın var mı rica etsem?

Gelişmiş virüs programlarıyla taramayı deneyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@rak129
Link çalışıyor ve üyelik istemiyor şimdi denedim. Siz yanlışlıkla başka bir şey indirmeye çalışmışsınız galiba.

USB için de çöpe atmanıza gerek yok. Belleği tarayın yeterli. Dosyalarınızı aldıktan sonra isterseniz biçimlendirin.

@rak129
Link çalışıyor ve üyelik istemiyor şimdi denedim. Siz yanlışlıkla başka bir şey indirmeye çalışmışsınız galiba.

USB için de çöpe atmanıza gerek yok. Belleği tarayın yeterli. Dosyalarınızı aldıktan sonra isterseniz biçimlendirin.
Taramadan önce çoktan atmıştım. Lazım olacak mı peki? İçinde önemli dosya yoktu yani lazım olmayacaksa benim için önemli değil. Kafa yoruyorsam da affola, pek anlamıyorum bu işlerden.
Bu arada linke tıklayınca böyle bir sayfa çıkıyor.

Dosya Ekleri

• dıdı.jpg
    dıdı.jpg
    198,4 KB · Görüntüleme: 129
Yanlış Bilgilendirme
Her ne kadar virüs çıkmasada ben her zaman bir format öneriyorum önemli dosyalarınızı yedekleyip format atın atabilirseniz. Hem virüsün silindiğinden emin olmuş olursunuz hemde bilgisayarınız rahatlar.
Umarım sorununuz çözülür.

Daha sonra opera kendiliğinden kapandı. Tekrar operaya girmeye çalıştım, açılmadı. Kaspersky kapandı ve kapat butonuna tıklamama rağmen hiç bir şey olmadı. Flash belleği çıkardım. Pc'nin fişini çektim.
İşlem sırasında bilgisayarı kapatmaman sana öğretilmedi mi?
Kaspersky'la tarattım ve flashı çıkarmış olmama rağmen flashda olan dosyaları silmiş. O nasıl oluyor onu da anlamadım.
Sen fişi çekene kadar o işlemini yapıyordu zaten. Bilindik insan hatası yüzünden geri kalanını silemedi olay bundan ibaret.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı