Windows 10 2004 Sonunda Çıktı!

Merhaba arkadaşlar. Windows 10 May 2020 Update yani Windows 10 2004 sürümü sonunda çıktı!
Windows 10 indirme sayfasına 1 saat önce girdiğimde "November 2019 Update" yani 1909 sürümünün güncel olduğu yazıyordu. Fakat şu anda 2004 güncellemesi gelmiş durumda!
windows 10 indir sayfası 1 - şu anda 1909 fakat.png
windows 10 indir sayfası 1 - ahanda şimdi 2004 oldu! hani daha 1 saat önce 1909 güncel diyodun...png
Media Creation Tool üzerinden artık 2004 sürümünü doğrudan indirebilirsiniz. Hatta indirmeye şimdi başlayacağım.
Eğer 2004 sürümünün resmi olarak çıkmasını bekliyorduysanız o zaman artık indirebilirsiniz.

Bu sürümü çok beğendim. Daha akıcı, daha stabil.
Bayadır final sürümün çıkmasını bekliyordun. Şimdi nihayet isteğine kavuşmuş oldun. Güle güle kullan.
Bu arada halen daha arayüz konusunda büyük bir değişim yapmadılar :( Yahu o Cortana'yı yenileyeceğinize niye arayüzü yenilemediniz? Yani mesela Başlat menüsünün yenilenmesi çok iyi olurdu. Aynı şekilde İşlem Merkezi ve format bitiminde çıkan ilk ayarlama ekranı da yenilenmeliydi. Çünkü mesela OOBE (Out-of-Box Experience) aşamasında karşımıza çıkan arayüz 1703'ten beri hiç güncellenmedi. En son 1703'te büyük bir değişiklik yapıldıktan sonra bir daha hiç büyük bir değişiklik yapmadılar. Başlat menüsü için durum daha da vahim, çünkü Başlat menüsü en son 1607 ile yenilenmişti. Microsoft'un artık arayüz olarak radikal bir değişiklik yapması şart. Bunun için de bir sonraki büyük özellik güncellemesini bekliyorum. Yani sonraki çıkacak Manganese sürümünde değişiklik yapılması gerekiyor artık. Manganese'in hangi yıl çıkacağı belli değil. Yani 20H2 de olabilir, 21H1 de. İnşallah yakında Başlat menüsü, İşlem Merkezi, OOBE ve hatta Windows teması bile yenilenir de uzun zaman sonra bir yenilik görürüz. Windows 10X'de bunu yaptılar, çok da güzel oldu. Aynısının artık normal Windows 10'a da gelmesi gerekiyor.

Bayadır final sürümün çıkmasını bekliyordun. Şimdi nihayet isteğine kavuşmuş oldun. Güle güle kullan.
Bu arada halen daha arayüz konusunda büyük bir değişim yapmadılar :( Yahu o Cortana'yı yenileyeceğinize niye arayüzü yenilemediniz? Yani mesela Başlat menüsünün yenilenmesi çok iyi olurdu. Aynı şekilde İşlem Merkezi ve format bitiminde çıkan ilk ayarlama ekranı da yenilenmeliydi. Çünkü mesela OOBE (Out-of-Box Experience) aşamasında karşımıza çıkan arayüz 1703'ten beri hiç güncellenmedi. En son 1703'te büyük bir değişiklik yapıldıktan sonra bir daha hiç büyük bir değişiklik yapmadılar. Başlat menüsü için durum daha da vahim, çünkü Başlat menüsü en son 1607 ile yenilenmişti. Microsoft'un artık arayüz olarak radikal bir değişiklik yapması şart. Bunun için de bir sonraki büyük özellik güncellemesini bekliyorum. Yani sonraki çıkacak Manganese sürümünde değişiklik yapılması gerekiyor artık. Manganese'in hangi yıl çıkacağı belli değil. Yani 20H2 de olabilir, 21H1 de. İnşallah yakında Başlat menüsü, İşlem Merkezi, OOBE ve hatta Windows teması bile yenilenir de uzun zaman sonra bir yenilik görürüz. Windows 10X'de bunu yaptılar, çok da güzel oldu. Aynısının artık normal Windows 10'a da gelmesi gerekiyor.
Hocam dediğiniz şeylerin aynısını bekliyorum. Dosya Gezgini'ni önemle bekliyorum. Windows 10X'te mi ne yeni Dosya Gezgini'ni göstermişlerdi. Çok güzeldi. Aynısı yapılabilir.

Hocam dediğiniz şeylerin aynısını bekliyorum. Dosya Gezgini'ni önemle bekliyorum. Windows 10X'te mi ne yeni Dosya Gezgini'ni göstermişlerdi. Çok güzeldi. Aynısı yapılabilir.
Benim Microsoft hesabım zaten Insider'a kayıtlı. Bi' yazayım Feedback Hub'a yarın. Yeni Başlat menüsü ve Dosya Gezgini arayüzü istediğimi, Başlat menüsünün 2016'dan beri güncellenmediğini, Dosya Gezgini'nin ise neredeyse en son büyük güncellemesini 2012'de Windows 8 ile aldığını ve artık kesinlikle bir yeniliğin şart olduğunu açıklayacağım. İnşallah insanlar da bana hak verip önerimi üste çıkarırlar da Microsoft sonunda Başlat menüsünü ve Dosya Gezgini'ni yeniler.
Aslında bir ara Microsoft'un açıkça yayınlamadığı bir 20H1 derlemesinde Başlat menüsünde büyük bir değişiklik yapılmıştı fakat bir sonraki derlemede hemen geri alındı. Neyse, yarın yazayım. Ne olacağını göreceğiz.

Nasıl bu kadar sık format atabiliyorsunuz ya? Ben 5-6 sistemdir aynı HDD'deki aynı Windows'u kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yok. Güncelllemeleri de yapıyorum hiç sıkıntı olmuyor. Bence bu iş çok abartılıyor.
Nisan 2019'dan beridir herhangi bir temiz kurulum yapmadan Windows 10 kullanıyorum ve bende de sorun yaşanmıyor. Sadece 2 ayda bir Windows Update dosyalarını temizleyip diskte yer açıyorum o kadar. Bu kadar sık format atılmasının da disk ömrüne olumsuz etki edeceğini düşünüyorum.

Ekleme: Microsoft saolsun lafı ağzımızın içine tıktı. 2004 Güncellemesi birçok soruna sahipmiş ve bu yüzden bazı cihazlarda yayınlanmıyormuş. 2-3 hafta kadar bekleyip ondan sonra kurmakta fayda var. Teşekkürler Microsoft.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı