Çözüldü Windows 10 Enterprise'ı Pro'ya çevirmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda_Özan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorum aynı isimde çok fazla konu var ancak farklı yerlerden tüm bulduklarımı denedim ve sorunumu çözemedim. 2 gün önce bilgisayarım ağırlaştığı için temiz bir kurulum yaptım tüm diskler silinecek şekilde. Ve formattan sonra sürümüm Enterprise'a çevrildi ancak format öncesinde Pro olarak kullanıyordum. Enterprise olması sebebiyle sadece okul e postamı kullanabiliyorum kendi e postam, sosyal medya hesaplarım ve Netflix gibi programları kuramıyorum. İhtiyacınız olur mu bilmiyorum ancak sistemimi aşağıya yazıyorum. Tekrar format atmak gibi her türlü öneriye açığım. Belki düzelir diye orijinal Windows 10 Professional key aldım ancak onu kullansam da Enterprise olarak kuruluyor.

EVGA RTX 2060 Super sc.
Intel i5-10400
ASUS Prime H410M-E
16 GB DDR4 3200 MHz Ripjaws red.

Çözüm
Windows indirme araci ile ISO indirip Rufus ile yazdirabilirisiniz.

Sorunu hallettim. Nedense bu bilgisayar üzerinden kurulan herhangi bir medya yaratma aracını otomatik olarak Enterprise üstüne kuruyordu. Format USB'sini temizleyip evdeki diğer bilgisayarlardan birinde baştan kurdum. Bu sefer hangi sürümü kurmak istiyorsunuz seçeneği karşıma geldi. Sorunun sebebini anlamadım ancak çözümünü buldum. Konuyu araştırması muhtemel arkadaşlar için özet geçiyorum. Regedit üzerinden yapılan değer değiştirmeler veya farklı aktivasyon kodu yazmak gibi çözümler işe yaramadı. Başka bir bilgisayar üzerinden sıfırdan kurulum için USB hazırladım. Daha sonra bilgisayarımın UEFI-BIOS-boot hangisi olduğunu bilmiyorum tam olarak menüsüne girdim. Hani şu açılışta F12'ye falan basılarak girilen. Oradan boot için varsayılan belleği USB olarak seçip temiz kurulum yaptım. Sorunum düzeldi.
Adımlar:
1. Win+R tuş kombinasyonuna basın ve regedit yazıp Enter tuşuna basın.
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion dizinini açın.
3. EditionID değerini Professional olarak değiştirin.
4. ProductName değerini Windows 10 Professional olarak değiştirin.
5. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion dizinini açın.
6. 3. ve 4. adımları tekrarlayın.
7. Buradan Media Creation Tool aracını indirin.
8. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve belleğe format atın, hızlı format seçeneğini seçmeyin.
9. Medya Oluşturma Aracı uygulamasını çalıştırın.
10. Sözleşmeyi kabul edin ve "Başka bilgisayar için yükleme medyası oluştur" seçeneğini seçerek ilerleyin.
11. Yükleyeceğiniz Windows'un dil, sürüm ve mimarisini seçtiğiniz ekranda sürümün Windows 10 olduğuna emin olun.
12. USB Flash Drive seçeneğini seçin, diğer ekranda format attığınız USB belleğini seçin ve yüklemeyi yapın.
13. İşlem bitince Bilgisayarım ekranından USB belleğinizi açıp kurulumu başlatın.
14. İlk ekranda önemli güncelleştirmeleri indirmenizi isteyecek, Şimdi değil seçeneğine basın. Ek olarak kişisel bilgilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız ekranın en altındaki kutucuğunda bulunan tiki kaldırmayı unutmayın.
15. Kurulumu normal bir şekilde tamamlayın, bilgisayar birkaç kez yeniden başlatabilir kendini.
16. Her şey bittiği zaman Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Aktivasyon ekranından ürün anahtarınızı değiştirin.
17. Bütün güncelleştirmeleri yapın, bilgisayarınızı yeniden başlatın. En son sürümde Windows 10 Pro çalışıyor olacak!

Adımlar:
1. Win+r tuş kombinasyonuna basın ve regedit yazıp enter tuşuna basın.
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion dizinini açın.
3. editionıd değerini Professional olarak değiştirin.
4. productname değerini Windows 10 Professional olarak değiştirin.
5. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion dizinini açın.
6. 3. ve 4. adımları tekrarlayın.
7. buradan Media Creation Tool aracını indirin.
8. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve belleğe format atın, hızlı format seçeneğini seçmeyin.
9. medya oluşturma aracı uygulamasını çalıştırın.
10. sözleşmeyi kabul edin ve "başka bilgisayar için yükleme medyası oluştur" seçeneğini seçerek ilerleyin.
11. yükleyeceğiniz Windows'un dil, sürüm ve mimarisini seçtiğiniz ekranda sürümün Windows 10 olduğuna emin olun.
12. USB flash Drive seçeneğini seçin, diğer ekranda format attığınız USB belleğini seçin ve yüklemeyi yapın.
13. işlem bitince bilgisayarım ekranından USB belleğinizi açıp kurulumu başlatın.
14. ilk ekranda önemli güncelleştirmeleri indirmenizi isteyecek, şimdi değil seçeneğine basın. Ek olarak kişisel bilgilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız ekranın en altındaki kutucuğunda bulunan tiki kaldırmayı unutmayın.
15. kurulumu normal bir şekilde tamamlayın, bilgisayar birkaç kez yeniden başlatabilir kendini.
16. her şey bittiği zaman ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > aktivasyon ekranından ürün anahtarınızı değiştirin.
17. bütün güncelleştirmeleri yapın, bilgisayarınızı yeniden başlatın. En son sürümde Windows 10 Pro çalışıyor olacak!

Burada yazılanların hepsini yerine getirdim ancak otomatik olarak Windows Enterprise seçmişim gibi gösteriyor.

Offline kurulumda, internet baglantisi olmadan kurulumda da mi ayni sekilde.

Hemen offline kurulumu deneyip dönüş yapıyorum. Format USB'sini baştan kurmayı deneyeceğim.
Offline kurulumda, internet baglantisi olmadan kurulumda da mi ayni sekilde oluyor?

Söylediğiniz yöntemi denedim bu sefer format USB'si yapmama bile izin vermiyor. USB'yi hazırlayacak gibi yapıp PC'yi 2 kere resetleyip hiçbir şey olmamış gibi normal açıyor.

Son düzenleme:
Format USB'sini Rufus ile yaparken de bu sekilde mi oluyor?

Format USB'sini Rufus ile yaparken de mi bu sekilde oluyor?

Rufus ile denemedim hiç. Hemen o şekilde de deneyeyim.
Rufus ile denemedim hiç. Hemen o şekilde de deneyeyim.

Format USB'sini Rufus ile yaparken de bu sekilde mi oluyor?

Rufus üzerinden USB'yi ayarlamak için de Windows 10 dosyasını istiyor. Evdeki başka bir bilgisayardan USB'yi kurmayı deneyeyim olmadı BIOS üzerinden USB ile boot ederim.

Windows indirme araci ile ISO indirip Rufus ile yazdirabilirisiniz.

Geri
Yukarı