Windows 10 KEY alırken dikkat!

Arkadaşlar retail/oem/mak bu lisans türlerindeki farklar nelerdir? Bilgisayara etkileri nedir?
Oem normalde, PC üreticilerinin, satmak için topladığı bilgisayarlar veya Laptoplar için, ucuza aldığı ve anakarta işlenen, taşınamayan, sadece o anakartta kullanılan key türü. Ayrıca Lisansın başına bir şey geldi, uçtu kaçtı, Micrososft'un umurunda olmaz, PC üreticisi destek vermesi gerekir. Yani garantisi yok, PC almadığına göre.

MAK mıdır nedir yeni duydum. Ben o kadar konu açıp, tartışmıştım bazıları ile, yani ucuz etin yahnisi, bir yerde patlayabilir demiştim zira öyle bir keymiş. Bunlar toplu olarak, ya teknik ön izleme, MSDN gibi keyleri satıyorlar. Bir kişi alınan keyi, 3 PC'ye girerse veya 2, toplamda 1000 key satılırsa, 1300 PC'ye girildiği tespit edilirse, keyler patlayabilir kısacası.

Hatta microsoftun açıklamasın translate etmiştim.
Güncelleme Sonrası "Windows Etkinleştir" Yazısı

Son düzenleme:
Durmaplay den alan arkadaşlar acaba nasıl retail lisans aldı merak ediyorum kendi sitelerinde sadece OEM lisans var. Bir bit yeniği mi var acaba şüphelendim şu an. Nedense reklam olabileceğini düşünmeye başladım
Ekleme: Retail yazıyor Durmaplay den aldık diyenlere inanmayın. Canlı destekten görüşme sağladım kendileri de Retail olmadığını onu sadece Microsoft'un satabileceğini söyledi. En azından dürüstler ! 35 Tl ye OEM alınabilir ama formattan sonra tekrar key almak gerekebilirmiş kendileri o şekilde belirtti. Şimdi diyeceksiniz ki milleti neden suçluyorsun Retail diye yalan mı söyleyecekler diye buyurun efendim buda kanıtım!
Eki Görüntüle 302325
Birader sen kimsin ki yapmış olduğun tek taraflı araştırma ile gelip böyle bir toplumda insanları yalancılık ile suçluyorsun "En azından dürüstler!" miş. Senin kanıtın varsa bizimde var. Durmaplay den alınan key ile aktifleşmiş sistemin resmini atıyorum. Bir yerde bir şey tartışacaksan farklı kanallardan araştırma yapıp doğruluğunu sağla öyle yap. Cehalet kötü birşeydir. Ayrıca Oem key de formattan sonra tekrar key almak gibi bir şey söz konusu değil. OEM key anakarta gömülür format atsan bile yeniden key almana gerek kalmaz.
IMG-20180529-WA0012.jpg

Birader sen kimsin ki yapmış olduğun tek taraflı araştırma ile gelip böyle bir toplumda insanları yalancılık ile suçluyorsun "En azından dürüstler!" miş. Senin kanıtın varsa bizimde var. Durmaplay den alınan key ile aktifleşmiş sistemin resmini atıyorum. Bir yerde bir şey tartışacaksan farklı kanallardan araştırma yapıp doğruluğunu sağla öyle yap. Cehalet kötü birşeydir. Ayrıca Oem key de formattan sonra tekrar key almak gibi bir şey söz konusu değil. OEM key anakarta gömülür format atsan bile yeniden key almana gerek kalmaz.Eki Görüntüle 302493
Hiç kusura bakma birader adamlar kendi sitelerine OEM keydir yazıp yine kendileri Retail değildir diyorsa retail diyenin yalan söylediğide ortadadır satan adam kendisi diyor retail değil diye sen hala neyin kafasındasın! OEMin de formattan sonra gitmediğini biliyorum onuda canlı destekten onlar söyledi yazmışım iyi bak hatta iyi oku boş boş okuma okuduysanda okuduğunu anla! Gelip burada reklam yapacaksanda biraz kordineli yada araştırarak yap. Tek taraflı bir araştırmaymış peh! Karşı taraf kendisi dedikten sonra neyin tek tarafından bahsedebiliyorsun acaba? Haklısın cehalet kötü birşey o yüzden sana biraz daha araştırmanı ve kendini geliştirmeni öneririm! Paylaştığın ekran alıntısı resmi herhangi bir şekilde bir bilgisayardan bile alınmış olabilir retail olan bu birşeyi kanıtlamaz ama benim attığım kanıtlar ;)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç kusura bakma birader adamlar kendi sitelerine OEM keydir yazıp yine kendileri Retail değildir diyorsa retail diyenin yalan söylediğide ortadadır satan adam kendisi diyor retail değil diye sen hala neyin kafasındasın! OEMin de formattan sonra gitmediğini biliyorum onuda canlı destekten onlar söyledi yazmışım iyi bak hatta iyi oku boş boş okuma okuduysanda okuduğunu anla! Gelip burada reklam yapacaksanda biraz kordineli yada araştırarak yap. Tek taraflı bir araştırmaymış peh! Karşı taraf kendisi dedikten sonra neyin tek tarafından bahsedebiliyorsun acaba? Haklısın cehalet kötü birşey o yüzden sana biraz daha araştırmanı ve kendini geliştirmeni öneririm! Paylaştığın ekran alıntısı resmi herhangi bir şekilde bir bilgisayardan bile alınmış olabilir retail olan bu birşeyi kanıtlamaz ama benim attığım kanıtlar ;)
Sen neye inanmak istiyorsan ona inan birader. Sana daha diyecek lafım yok. Burası yardımlaşma platformu gelipte insanlara yanlış bilgi verecek halimiz yok. Tanımadığın insanlar hakkında boş yorum yapma bir gün kafana patlar. Ben lafımın arkasındayım. Benim gibi söyleyen farklı insanlarda var onlar beni ilgilendirmez. Ben önümdeki olaydan bahsediyorum inanmak inanmamak sana kalmış.

Durmaplay den alan arkadaşlar acaba nasıl retail lisans aldı merak ediyorum kendi sitelerinde sadece OEM lisans var. Bir bit yeniği mi var acaba şüphelendim şu an. Nedense reklam olabileceğini düşünmeye başladım
Ekleme: Retail yazıyor Durmaplay den aldık diyenlere inanmayın. Canlı destekten görüşme sağladım kendileri de Retail olmadığını onu sadece Microsoft'un satabileceğini söyledi. En azından dürüstler ! 35 Tl ye OEM alınabilir ama formattan sonra tekrar key almak gerekebilirmiş kendileri o şekilde belirtti. Şimdi diyeceksiniz ki milleti neden suçluyorsun Retail diye yalan mı söyleyecekler diye buyurun efendim buda kanıtım!
Eki Görüntüle 302325

Ben de sizinle aynı kanaatteyim. Birkaç kişi aynı şekilde bir yeri övüyorsa bir bit yeniği vardır. Deliliniz de bunu ispatlar nitelikte.

Ben de sizinle aynı kanaatteyim. Birkaç kişi aynı şekilde bir yeri övüyorsa bir bit yeniği vardır. Deliliniz de bunu ispatlar nitelikte.
Konuda kaç kere bahsedilmiş bit yeniği bit yeniği diye. İnsanlar alışverişten memnun oldukları için önerilerde bulunmuş herşeye de bu kadar şüpheci davranmak saçma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı