Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Blacksidemre

Megapat
Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Sistemimin yavaşlığından dolayı bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Şu an Windows 10 SL kullanıcısıyım. 8.1'den yükseltme yapmıştım. Sistemimi numarasız liste ile size sunuyorum:
  • AMD A8 6410 With R5 Graphics (APU)
  • AMD R5 M.230 2 GB DDR3
  • 4 GB (3.14 GB kullanılabilir) RAM DDR3
  • Aspire E5 521G Motherboard
  • 1 TB HDD (Toshiba)

Sistemim laptop. Modeli Acer Aspire E5 521G. Bu sistemi zorlamayacak, performanslı en uygun Linux dağıtımını önerir misiniz? Bir de nasıl kurulacağını bilmiyorum. Bildiğimiz format mı atacağız? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

(Eklemem gereken bir şey olursa lütfen hatırlatın)

Hataları hiç kaldıramam. Çözerim ama sabırlı değilim. Windows gibi sade bir şey istiyorum sadece.
O zaman başlangıç için ve Windows'a benzeyen dağıtımlardan Mint var, XFCE sürümünü seçebilirsiniz ve hatalarda Ubuntu forumları ve daha pek çok dağıtım forumu yardımcı oluyor.

Hataları hiç kaldıramam. Çözerim ama sabırlı değilim. Windows gibi sade bir şey istiyorum sadece.
Belki Wi-Fi sorunu yaşayabilirsiniz ki bu forumlarda falan kolayca çözülebiliyor (en azından ben böyle çözmüştüm.). Ben de en başlarda yaşamıştım da oradan biliyorum. Az daha soğuyacaktım Linux'tan. Ayrıca fazlasıyla sade olacaktır. Merak etmeyin siz. 😃

O zaman başlangıç için ve Windows'a benzeyen dağıtımlardan Mint var, XFCE sürümünü seçebilirsiniz ve hatalarda Ubuntu forumları ve daha pek çok dağıtım forumu yardımcı oluyor.
Aralarında fark var mı peki?
Aynen, bunun gibi sade bir şey arıyorum.

Dual boot olarak kurulum yapın çünkü GNU/Linux üzerinde Windows 10 kurulum USB'si oluşturmak çok uğraştırıyor.

Kurulumu şöyle anlatayım. Öncelikle hazırlık için UEFI/BIOS üzerinde varsa "Secure Boot"u kapatın. Windows üzerinde güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatın. Bunları yaptıysanız internetten istediğiniz bir dağıtımın ISO dosyasını indirin ve USB'ye Rufus ise yazdırın.(Sisteminiz UEFI ise GPT, legacy ise MBR olarak yazdırın.) Linux Mint XFCE kurabilirsiniz başlangıç için. ISO'yu IDM gibi programlarla indirmeyin, hızlı indirmek istiyorsanız torrent seçeneğini kullanın.

Şimdi iki türlü dual boot yapma yöntemi var. Manuel olan daha hatasız ve sağlıklı. Normal olanı anlatacağım ilk.

Yöntem 1:
Sistemi USB'den başlatın, kurulum adımlarını yapın, karşınıza "Diski sil." ve "Windows'un yanına kur." seçenekleri geldiğinde "Windows'un yanına kur"u seçin ve kurulumu bitirin.

Yöntem 2:
Windows'tan bölüm bölün. Sistemi USB'den başlatın, kurulum adımlarını yapın, karşınıza "Diski sil." ve "Başka bir şey.(Elle.)" seçenekleri geldiğinde "Başka bir şey"'i seçin. Ayırdığınız bölümün üzerine tıklayın ve "+" işaretine basın. Bölümü birincil bölüm, dosya sistemi EXT4, bağlama noktası "/" olarak biçimlendirin ilerleyin. Değişiklikleri kontrol edin ve onaylayın.

Herşeyden önce ne olur ne olmaz önemli verileriniz varsa yedekleyin.

Belki Wi-Fi sorunu yaşayabilirsiniz ki bu forumlarda falan kolayca çözülebiliyor (en azından ben böyle çözmüştüm.). Ben de en başlarda yaşamıştım da oradan biliyorum. Az daha soğuyacaktım Linux'tan. Ayrıca fazlasıyla sade olacaktır. Merak etmeyin siz. 😃
Hata falan hiç kaldıramam hocam. Bu sistemde bile bir sürü hata alıp Sosyal'de konu açmaya üşenen birisiyimdir.

Aralarında fark var mı peki?

Aynen, bunun gibi sade bir şey arıyorum.
USB'ye yazın. Ardından canlı olarak deneyin. Hem canlı olarak kullandığınızda anlarsınız bir sorun var mı?

@Kerem00 anlatımınız için teşekkürler. Arkadaşların da önerileri ile bu akşam veya yarın kurulumu yapacağım. Kurulumun ardından size dönüş yaparım. İlginiz teşekkürler. (XFCE'ye geçiş yapacağım)
Orta halli olan laptopımda iki işletim sistemi birden kullanıyorum ve oyun oynayacağım zaman Windows'a dönüyorum.
Ben oyun oynamayacağım pek, ama ara sıra kaçamak yapabilirim. Windows'a geçmeden oyunları oynayamaz mıyız? Ben oyunlarda da performans arıyorum.

Hata falan hiç kaldıramam hocam. Bu sistemde bile bir sürü hata alıp Sosyal'de konu açmaya üşenen birisiyimdir.
Ben en iyisi kendi maceramı anlatayım. Değişiklik olsun diye Linux kurmak istemiştim. Dual Boot olarak kullanmaya karar vermiştim ve YouTube'daki videolar aracılığıyla kurulumu başarıyla tamamlamıştım ancak çok sinir bozucu bir sorunla karşılaştım. Wi-Fi problemiydi bu. Tabii o zamanlar sıfır tecrübem olduğu için evde delirmiştim neredeyse. Her şey tamam, sadece internet bağlantısını gerçekleştiremiyordum. En azından laptopın ethernet girişi vardı da öyle internet bağlantısını kurabilmiştim. Daha sonra gezmediğim forum kalmadı ve deneme-yanılma ile en sonunda doğru sürücüyü yükleyebilmiş ve bu işkenceden kurtulabilmiştim. O zaman çok sinir bozucuydu ancak bu işletim sisteminde özgürlükle birlikte bazı fedakarlıklar yapmamız gerekli. Bunu seviyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı