Windows 11 hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ya bugün dedim ki artık her şey oturmuştur da güzelce kullanırım. Ya hayatımda bu kadar kötü bir OS görmedim. Güzel mi güzel temalar ve animasyonlar ama bu kadar kötü bir OS olamaz, en azından ben görmedim daha kötüsünü.

İşlemciyi tamamen kullandıramıyorum bir türlü. İşlemci desteği olmadığından da olabilir orasını bilmiyorum da ne kadar denediysem de işlemci tam verimle çalışmadı. Stres testinde önceden sabit %100 kullanım alabilirdim her çekirdek için. Şimdi ise %95 ile %100 arasında değişiyor.
(i7-7700HQ)

Görev Yöneticisi'ni açıyorum. Kapattıktan sonra döngüsel explorer.exe çökme ve başlatma sorunu oluyor.

ZIP dosyasının içindeki reg dosyasıyla karşılaştığı an şalterleri attı resmen. Yanıt Vermiyor'a geçti her şey birden. Ve evet kontrol ettim. ZIP'in içindeki reg dosyasını gördüğü an yapıyor. 5 dakika bekleyince reg dosyasına erişebildim orası ayrı konu. Başka programla girmeyi denedin mi derseniz denedim. 7-ZIP ile girmeyi denedim. Onda da aynı şey oldu. Reg dosyasını gördüğü anda o program da yanıt Vermiyor'a attı. Reg dosyasıyla Windows 11 pek iyi anlaşamıyor belli ki.

Görev çubuğu resmen çökmeye yer arıyor. Birkaç program kapatıyorum birden donuveriyor. Yanıt vermiyora geçip yine explorer.exe yeniden başlıyor.

Daha nicesi var da doldurmaya gerek yok. Sizin fikirleriniz nelerdir Windows 11 hakkında? Benzer sorunları yaşayan çok insan olmuş. Acaba burada da var mı?

Her şey iyiydi fakat görev çubuğunun yukarı taşınalamadığını öğrendiğim o ana kadar.

Görev çubuğunda gruplandırmayı kapatma ne zaman gelirse o zaman geçiş sağlarım. Bir diğer beklentim de ses çıkışları arasında geçiş yapma problemi var pencereler anlık donuyor ve ses geçişlerinde takılma gerçekleştiriyor.

Görev çubuğunda gruplandırmayı kapatma ne zaman gelirse o zaman geçiş sağlarım. Bir diğer beklentim de ses çıkışları arasında geçiş yapma problemi var pencereler anlık donuyor ve ses geçişlerinde takılma gerçekleştiriyor.
Windows 10'da da vardı o bende.

Sorunun pil ve Türkçe dil paketiyle ilgili olduğunu öğrendim arkadaşlar.
Windows 11'i İngilizce kurunca daha performanslı gelmişti, dedim herhalde psikolojik. Belki de psikolojik değildi.

@erengore Gaza geldim, İngilizce ISO ile format atacağım. Bakalım daha seri olacak mı.

Son düzenleme:
Windows 11'i İngilizce kurunca daha performanslı gelmişti, dedim herhalde psikolojik. Belki de psikolojik değildi.

@erengore Gaza geldim, İngilizce ISO ile format atacağım. Bakalım daha seri olacak mı.
Hocam sen zahmet etme. Ben İnsider ISO indiriyorum. Dev kanalından. English versiyon hemde. @463895 biliyor dünden beri neler çektiğimi artık bana da yetti. 22533 IS derlemesini indiriyorum. 22000 li IS derlemesinde sıkıntı çektiğimi belirteyim.

Yahu az önce kayıt defteri hatası falandır diye Reg onarım araçları kurdum. O dandik araçlarla bile şansımı denedim yani. Bozmaktan öteye götürmediğini biliyorum da belki halleder dedim. Bunu da belirtmek istedim.

Temiz kurulum ile mi geçtiniz yoksa yükseltme ile mi? Yükseltmede sorun olabiliyor. Gerçi Windows 11 bu, temiz kurulumda da sorun olabiliyor.

Genel düşüncem, herkese hitap edecek, kolay kullanımlı ve günlük kullanıcılardan geliştiricilere kadar geniş bir yelpazeye hitap ettiği fakat bu hizmet alanını bir türlü sağlayamadığı yönünde. Hala aynı Kernel üzerinden gitme inadına karşılık bu kernel bağırıyor artık "ben öldüm değiştirin beni kaldıramıyorum bunları" diye.

Vista'nın modlanmış kerneli Windows 10'daki "deneysel" UWP ve varsayılan UWP uygulamaları için fena değildi kabul ediyorum. Fakat sen kalkıp da görev çubuğu gibi, bildirim paneli gibi, içerik menüsü gibi nice alanı UWP haline getirirsen bu kernel yarıyolda patlar.
Evet yeni bir kernele geçmek çok zor kabul ediyorum fakat madem görsel geliştirmelere abanacaksınız o zaman bunun altyapısını da hazırlamak zorundasınız. Ki ayrıca kullanılan Mica tasarımı da Fluent Design'a ve Aero tasarıma göre performans anlamında daha yetersiz kalıyor kendi deneyimlemelerime göre. Gereksiz yerleri bulanıklaştırmaya çalışıyor, saydam yapması gereken alanları yapmıyor vs vs. uzar gider.

Performans olsun, kullanım olsun hala Windows 8.1 ve Windows 7'ye rakip bir sistem yok bana kalırsa. Evet günceli her zaman daha güvenlidir, yeni teknolojilere daha iyi adapte olur fakat şu anda hangi Allah'ın kulu Windows 11'de görev yöneticisine tıkladığı anda erişebiliyor?

Sanal makinede denediğim Vista bile görev yöneticisinden dosya gezginindeki performansa kadar çok daha stabil ve hızlı.

Demek istediğim şey, Microsoft yeni tasarımı daha tam oturtmadan kullanıma açtı. Bana kalırsa geçen yıl sızdırılan Windows 11 ISO'su yüzünden erken çıkarttılar sistemi. RTM yayınlandığında hiçbir şey yerine oturmamıştı çünkü. Bugün Windows 11'de dosya gezgininde sürükle bırak işlemler yaparken donmalar, kopyala yapıştır yaparken donmalar, klasörler arasında gezinirken dahi donmalar görüyoruz. Sizi bilmiyorum fakat ben bunların hiçbirisini ne Window 7'de ne Vista'da ne Windows 8.1'de yaşamadım. Windows 10'da dahi bu kadar fazla değildi.

Umarım ilerleyen zamanlarda özlediğimiz Windows performansına geri dönebilir.

Konu sahibine de teşekkürler içimi dökmem gerekiyormuş resmen ^^.

Geri
Yukarı