Windows harici yeni işletim sistemi önerisi

Demeye çalıştığım şey o değil. Mesela Unity indirmeye çalışmıştım. İnternette bulunan komutların aynısını yazdım fakat hem internetteki kaynak yetersizliğinden hem de işletim sisteminin daha da temelinde oluşan bir hatadan dolayı komutlar çalışmadı. İnternetten başka bir şekilde indirilemiyor çünkü Linux'da unity desteği çok tuhaf bir şekilde işliyor. Destek var ama çok zor indiriliyor. Sonra bir şekilde indirmeyi başarmıştım ki bu sefer proje açma işlemi başarısız oldu. Günlerce uğraşmama rağmen sorunu halledemedim. İnternette herkes ingilizce kaynak paylaşmış onu geçtim benim karşılaştığım hatayla ilgili cok cok az kaynak vardı. Windowsa geçtiğimde ise hemen İnternet sitesini açıp indirdim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Linux gereksiz karmaşık bir işletim sistemi windows ona nazaran daha kullanıcı dostu.
Paket yöneticisine girersininiz. Unity paketini ararsınız. Varsa bulup kurarsınız. Yoksa Unity'nin olduğu depoyu bulup paket yöneticisine eklersiniz. Ondan sonra yine kurabilirsiniz.
Depoda olmayan veya kaynağını eklemediğiniz paketi terminalde bulamazsınız tabi ki.

Paket yöneticisine girersininiz. Unity paketini ararsınız. Varsa bulup kurarsınız. Yoksa Unity'nin olduğu depoyu bulup paket yöneticisine eklersiniz. Ondan sonra yine kurabilirsiniz.
Depoda olmayan veya kaynağını eklemediğiniz paketi terminalde bulamazsınız tabi ki.
Evet ben hiç zorlanmamıştım. Rehber falan dedim de zor olacağını zannetmiyorum. Linux (Mint) dışarıdan gözüktüğü kadar da karmaşık değil. Komutlar dahi çoğu şey kolay.

Başlıkta da yazdığı üzere. Bilgisayarımda Windows kullanıyordum lakin bu (sanırım 1000 küsur liraya satılan) orijinal Windows 10 değildi. Artık kaçak olduğu için kullanmak istemiyorum. Orijinali de pahalı olduğu için almak istemiyorum.

Güvenilir olup olmamasından değil, hakkı olan parayı vermediğim için de internetteki 5-10TL'lik keylerden de istemiyorum. Bu yüzden şimdilik apaçık Windows kullanamayacağım.

Linux gibi ücretsiz olan başka herhangi bir işletim sistemi kullanabilirim. Tek isteğim Windows'un yokluğunu çok hissetmeyeyim. Ayrıca daha evvel Linux Mint XFCE deneyimim olmuştu. Yani yabancı değilim.

Lazım olur diye sistem özelliklerim:
  • RAM: Silicon Power 4GB DDR3 133Mhz CL9 - Veritech 4GB DDR3 1333Mhz CL
  • Ekran kartı: AMD Radeon HD5450
  • İşlemci: Intel Pentium G645
  • Anakart: Gigabyte GA-H61M-S1
Çoğu kişinin ne olacak ya diyerek küçümsediği güzel bir olguya değindiğiniz ve bu yönde tercihinizi yaptığınız için tebrik ederim. Linux Minti seviyorum. Son sürümlerini tercih edebilirsiniz. Programcılık, yazılım üzerine yoğunlaşırım derseniz Kali Linux var. Kullanmadım ama biraz ileri derece bilgi gerektiriyor diye biliyorum.

Çoğu kişinin ne olacak ya diyerek küçümsediği güzel bir olguya değindiğiniz ve bu yönde tercihinizi yaptığınız için tebrik ederim. Linux Minti seviyorum. Son sürümlerini tercih edebilirsiniz. Programcılık, yazılım üzerine yoğunlaşırım derseniz Kali Linux var. Kullanmadım ama biraz ileri derece bilgi gerektiriyor diye biliyorum.
Kali ile Mint kullanımı arasında bilgi farkı yok. Kullanım amacı farklı olabilir.

İnternette satılan Retail kodlar tam anlamıyla çalma çırpma mantığında değil, Microsoft istese bu kodların kullanımını kısıtlayabilir lakin bu şirketinde işine gelmez. Türkiye'den para kazanamıyor diye düşünüyor olabilirsiniz lakin işyerlerinde kullanılan Windows bilgisayarlar için şirketler ödeme yapmak zorunda, hâl böyle olunca kodların bazıları sınırsız şekilde veriliyor şirketlere ve yıllarca lisansı ödenmiş oluyor. Bu kodları kullandığımızda yaptığımız şey Microsoft'un göz yumduğu bir açığı kullanmak oluyor :)
Eğer bu konuda yine de çekince duyuyorsanız bence yetkili bir satıcıdan 1000-2000 TL gibi bir ücret ödeyip kutulu halini satın alın, ömür boyu kullanım sağlanılabiliyor diye biliyorum.

İnternette satılan Retail kodlar tam anlamıyla çalma çırpma mantığında değil, Microsoft istese bu kodların kullanımını kısıtlayabilir lakin bu şirketinde işine gelmez. Türkiye'den para kazanamıyor diye düşünüyor olabilirsiniz lakin işyerlerinde kullanılan Windows bilgisayarlar için şirketler ödeme yapmak zorunda, hâl böyle olunca kodların bazıları sınırsız şekilde veriliyor şirketlere ve yıllarca lisansı ödenmiş oluyor. Bu kodları kullandığımızda yaptığımız şey Microsoft'un göz yumduğu bir açığı kullanmak oluyor :)
Eğer bu konuda yine de çekince duyuyorsanız bence yetkili bir satıcıdan 1000-2000 TL gibi bir ücret ödeyip kutulu halini satın alın, ömür boyu kullanım sağlanılabiliyor diye biliyorum.
Tamam zaten sorun bu. 1000-2000TL'yi yolda bulmadım efendim. Öğrenciyim ben. Ayrıca 5-50TL'lik anahtarları almama sebebim ürünün parasını hakkıyla vermiyor oluşum. Yani hiç güvenlik açığı olmasa da vicdanen almak istemiyorum. Bu yüzden ücretsiz olanlara yönelmek istiyorum.

Ayrıca Chromium nasıldır? UI hoş duruyor. Hangi uzantıları çalıştırma desteği var? En basitinden .exe çalıştırabilir miyim?

Tamam zaten sorun bu. 1000-2000TL'yi yolda bulmadım efendim. Öğrenciyim ben. Ayrıca 5-50TL'lik anahtarları almama sebebim ürünün parasını hakkıyla vermiyor oluşum. Yani hiç güvenlik açığı olmasa da vicdanen almak istemiyorum. Bu yüzden ücretsiz olanlara yönelmek istiyorum.

Ayrıca Chromium nasıldır? UI hoş duruyor. Hangi uzantıları çalıştırma desteği var? En basitinden .exe çalıştırabilir miyim?
.exe dosyası çalışmaz.
Chromium OS yükleyeceğinize Android-X86 yükleyin. Daha rahat edersiniz.

Windows deneme sürümü. Watermarkla oynarsın oyunlarını vicdanın rahatlar.

Geri
Yukarı