Windows ve Linux karşılaştırması

Derken? SSH ekosistem mi oluşturuyor da bilmiyoruz?
Henüz hiçbir Windows sisteme SSH ile bağlanmadığımdan fazla yorumlayamayacağım. Dolaylı olarak hiç SSH paylaşmış Windows kullanıcısı da görmedim.

MTR raporu alınacak diyelim, ilgili programı Windows'a SSH üzerinden nasıl kuracaksınız?

nmtui (varsa alternatifi) gibi komut, Windows terminalinde arayüz sunamaz.

Dolayısıyla SSH sağlıyor olabilir ama Windows terminalinin kısıtlamaların azizliği işte.

Henüz hiçbir Windows sisteme SSH ile bağlanmadığımdan fazla yorumlayamayacağım. Dolaylı olarak hiç SSH paylaşmış Windows kullanıcısı da görmedim.

Gerek yok çünkü, her şey için GUI varken ve terminal güçsüzken adama terminali sunmak küfür gibi bir şey.

MTR raporu alınacak diyelim, ilgili programı Windows'a SSH üzerinden nasıl kuracaksınız?

curl -L -o WinMTR.zip https://kumisystems.dl.sourceforge.net/project/winmtr/WinMTR-v092.zip expand WinMTR.zip -f:* .\WinMTR_x64\WinMTR.exe

nmtui (varsa alternatifi) gibi komut, Windows terminalinde arayüz sunamaz.

Çok merak ediyorum, meraktan karnıma kramplar giriyor. Windows'a SSH attığınız zaman "nmtui" gibi bir şey kullanmaya ihtiyacınız mı olacak?

İşini hangisi görüyorsa onu kullanırsın. Niye hep kendi kullandığımız bir şeyi başkalarının kullandığı şeylerle yarıştırmaya çalışıyoruz? Her şeyin başka şeylere karşı bazı üstünlükleri ve bazı geri kaldığı noktalar olabilir, bu son derece normal bir durum. Hiçbir şey mükemmel değildir, olması da beklenmez.

Karşılaştırmanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum. İkisi de farklı kullanıcılara hitap ediyor. Sadece oyun oynayan film izleyen biri neden bunları Windows'ta çok rahatça yapmak varken Lşnux'de uğraşsın ki. O kişi için bahsettiğiniz şeyler çok ender gerçekleşen şeyler olur ve önemsizdir.

Bana göre Linux, bilgisayar başında zaman geçirmekten zevk alan ve ayrıca çok zamanı olanların bir hobisi. Stabil değil. Her an Crash verebilir ve tekrar kurman gerekebilir. Kısaca güzel ama çok uğraştırıcı.

Linux stabil değil mi? Kullandığın internet sitelerinin sunucuları hangi işletim sistemini kullanıyor saniyosun? Linux dağıtımlarının ana özelliği stabil olmaları. Linux kullanıcısını sınırlamadığı için bricklemek Windows'tan daha kolay. Ayrıca o dediğiniz "Oyun oynamak ve internette gezmek için neden Linux ile ugraşsın" kısmı bir 10 yıl önce de kaldı. Linux üzerinde çalışmayan oyun yok neredeyse. EAC ve BEAC kullanan oyunlar bile Proton üzerinden rahatça çalışıyor. Şu büyük ön yargılarınızı bir yana bırakın. Savunduğunuz şey savunmaya değer bir şey bile değil. Multimilyar dolarlık bir şirketin sattığı ürünü savunuyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux dağıtımlarının ana özelliği stabil olmaları. Linux kullanıcısını sınırlamadığı için bricklemek windowstan daha kolay. Ancak iq seviyeniz oda sıcaklığından yüksekse bunu yapmanız zor.
Gereksiz agresiflik. Optimizasyon, Wine, online oyun ya da en basitinden cache temizliğinde rm rf girerken basit bir şaka, uygulama kalıntısı ya da config dosyası yüzünden Linux'un stabilliğini bozmak oldukça kolay. En basitinden USB'ye dosya yazarken acil bir durum oluştu ve bilgisayarı güç tuşuyla kapatıp hastaneye ya da başka bir yere gitti. Geri taktığında çözüm araması gerekecek.

Son kısım ise oldukça ilginç, bir şirketin çok gelir elde etmesi düşmanlık sebebi değil. Dahası son kullanıcıya dayatma gibi bir şey de yapmıyorlar, şu an Github üzerinde bile aktivasyon toolları geziyor.

Geri
Yukarı