Windows ve Linux kıyaslaması

Sizce Linux mu Windows Mu

• Oy verenlerin toplamı
    51
Logitech G29 yüzünden Windows kullanmak zorundayım.
Çok uğraştım ama ne Linux dağıtımlarında ne de Hackintosh'da istediğim sonuca ulaşamadım.
Buna benzer başkalarının da Windows kullanmak için bir sebebi vardır diye düşünüyorum.

Linux üzerinde, oyun hariç neredeyse her program mevcut. Hatta fazlası da...

Mesela ne yapamayacağınızı düşündünüz? :)
Program yazıyorum ve .exe ler üzerinde de çok çalışıyorum. Basit ve çok bilinmeyen programlar kullanıyorum, büyük çoğunluğu sadece Windows için yazılıyor. Hobi olarak oyun oynuyor ve mod yapmaya da çalışıyorum. Daha ne kaldı ki :)

İkisini de karşılaştırmak doğru değil bana kalırsa. Özellikle görüyorum ve çok sık rastlıyorum internette bu tarz karşılaştırmalara.

İkisinin de kendisine özgü farklı ve çeşitli güzellikleri, artıları ve eksileri var. Kullanıcı hangisini seviyorsa ve rahat ediyorsa bu karşılaştırmanın kazananı o sistemdir. Bu da kişiden kişiye değişen bir durum elbette.

Bana sorsalar ben bu soruyu normalde cevaplamazdım çünkü her ikisini de duruma göre hangisi uygunsa onu kullanıyorum.

Şuan win10 kullanıyorum, SSD aldığımdan beri aşırı memnunum. Genelde oyun amaçlı kullanıyorum bilgisayarı zaten. Ancak üniversite yıllarımda 5 yıl linüx kullanmıştım. Alanım olan istatistik ile ilgili windows'ta ücretli olan programlarla aynı işi yapan ücretsiz programlar vardı. O yüzden tercih etmiştim.(Çift işletim sistemi vardı tabi windows+linüx) Linüx gerçekten stabil ve hızlı, kütüphanesinde ücretsiz uygulamalar çok fazla. Ama gel gelelim günümüzde herkes oyun oynadığı için bu ihtiyaca cevap veremiyor.

Teknik kıyaslama her zaman yapılır ancak bence en önemlisi GNU/Linux dağıtımlarının herşeyden önce özgür yazılım olmalarıdır. Microsoft ve Apple gibi firmalar hem özgür olmayan yazılımlarını çok pahalı bir şekilde insanlara satıyorlar, hem müşterilerinin kişisel bilgilerini toplayıp şirketlere ve NSA´e veriyorlar, hem de yazılımlarının güvenli olduğunu ve gizliliğe önem verdiklerini iddia ediyorlar. Bu, diktatörlükle yönetilen bir devlette halkın özgür ve mutlu olduğunu iddia etmek gibi bir şey...

Linux genelde kodlamaya dayalı çalıştığı için
Bu nedir arkadas? Kodlamaya dayali calismak nedir?

Driver konusunda Windows daha avantajli, Windows icin driver'ini rahat bulabileceginiz, Linux icin takla atmaniz gereken bir suru donanim var.

Hiz konusunda da Linux onde degil. Windows10 'dan daha yavas boot edilen bir suru distro var ayni donanim uzerinde.

Ornek thread: Why linux boot is slower than windows boot? - Linux Mint Forums

Zaten hiz konusu karmasik, neyi neye gore olcumlediginize gore degisir.

Bu nedir arkadas? Kodlamaya dayali calismak nedir?
Neye tepki verdiniz bu kadar? Linux kullandım bir süre, Windows'ta yapabileceklerinozden çok daha fazlasını yapabilseniz de terminal kodlarını bilmeden hiçbir şey yapamıyorsunuz neredeyse. Kurulumla gelen programların çoğu da bu mantıkla çalışıyor. En basitinden Kali Linux.
Ubuntu gibi dağıtımlar bu dağıtımlara kıyasla daha az sayıda. Linux için uygulama ve sürücü bulmak da işkence.

Son düzenleme:
Bence eğer sisteminiz kötüyse ve oyunla işiniz yoksa Linux.
Ama oyun oynuyorsanız Windows'tan başka çareniz yok.
Ayrıca Windows 10 home 15Tl ye bile bulunabiliyor. Microsoft o fiyata sadece şansını deniyor alan yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı