Windows ve Linux kıyaslaması

Sizce Linux mu Windows Mu

• Oy verenlerin toplamı
    51

Linux Oyunda

Decipat
Linux
+Içinde Office, antivirüs(bazı dağıtımlarında) vb. birçok şey var.
+Kolay kolay virüs bulaşmıyor.
+Aşırı hızlı.
+Bedava.
+Otomatik driver buluyor.
+Uzun kullanımda yavaşlamıyor.
+Sistem gereksimleri genellikle çok az.
+Farklı versiyonları var (xfce, Mate, cinammon vb.)
-Uygulama indirmek için uçbirim kullanman gerekiyor.(Uygulama indiricisi olmazsa)
-Windows'tan sonra alışmak biraz vakit alıyor.
-Linux için oyun ve uygulama kısıtlı.

Windows (7 - 10)
-Düşük sistemler için kabus.
-Driverlar bazen sorun çıkartabiliyor.
-Uzun kullanımdan sonra yavaşlıyor ve genellikle virüs bulaşıyor.
+Kullanıcı dostu(arayüz, kullanım vb.)
+Oyun ve uygulama desteği çok fazla.
+Sistemine göre versiyon(Home Premium, basic, Ultimate, Pro)
+Çok pahalı(1900 TL)

Son düzenleyen: Moderatör:
Win 7 ve 10 kullanıcısı olarak düşük bir sistem ile Xubuntu yani bir Linux dağıtımına geçtim ve çok memnunum düşük sisteminiz varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Benim gibi biraz daha tasarımı zorlarsanız MacOS havası katabilirsiniz.
Ekran görüntüsü_2020-02-11_13-05-26.png

RAM kullanımı çok iyi bu arada.

Windows'da aynı şekilde önemli driverları otomatik bulup indiriyor. Ayrıca Windows yavaşlamıyor, kullanan kişinin sisteme dolduruğu uygulamalar bilgisayarı yavaşlatıyor. Ama 130-150TL'lik bir SSD takınca ile hiçbir sorunumuz kalmıyor. Virüs olayıda aynı şekilde kullanıcı sorumluluğuna düşüyor. Sonuç olarak her şey kullanıcıya düşüyor.

Linux'a virüs bulaştırmak için baya yetenekli olmanız gerekiyor bir defa. Windows öyle mi 🙃

Virüs bulaşması dediğiniz Windows %70'lere dayanan bir kullanım yüzdesine sahip olduğu için için hep Windows virüsleriyle karşılaşırsınız yoksa Mac'e de Linux'e de virüs bulaşır.

Linux genelde kodlamaya dayalı çalıştığı için her ne kadar Ubuntu gibi Windows benzeri dağıtımları olsa da ve Windows'tan daha fazla potansiyeli bulunsa da son kullanıcı yine kolaylık ve basitliği seçtiği için çok tercih edilmiyor. Linux kullanım yüzdesi %2 falan.

Benim gibi düşük sistemliler için Lubuntu ve Xubuntu bulunmaz nimet gibi.
Tarayıcı üzerinde birkaç sekme açık, arkada da dosya yöneticisi açık ve kullanılan RAM 900MB civarı.
Linux'ü ben de çok severim ama ne yazık ki Windows kadar destek görmüyor, bilgisayarda internette dolaşmaktan fazlasına ihtiyacım var ne yazık ki 😞

Siz hangisini kullanıyordunuz?
Ben Xubuntu kurdum dün hatta konuma da bakabilirsiniz.

Ben Xubuntu kurdum dün hatta konuma da bakabilirsiniz.
Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı