Windows vs Linux

Hocam ctrl+alt+f2 ile tty2ye geçer oradan wine prosesini kill edersiniz biter. Emülatörler nasıl berbat çoğu emülatörün ilk yapımı Linux tarafından başlanıyor, PCSX2 örnek olarak. Discord'da nasıl bir sorun gördünüz bilmiyorum aam flatpak versiyorun gayet iyi çalışıyor.

Lutris ise DXVKlar ile falan sağ olsun Windows'dan daha fazla performans almamı sağlıyor.

Cihazınız Nvidialı mı bu arada?

Bir küçük not: Power-profiles-daemonmuş, TLPymiş hepsini silin. Performans uçuşuna tanık olun 😎
Hocam benim ayarlarda mı sıkıntı var anlamadım, Windows’ta 30 fps sabit alıyordum, Linux’ta 10’a kadar düşüyor PCSX2’de.

Discord Update çok sinir bozucu ondan bahsettim hocam.

Hocam benim ayarlarda mı sıkıntı var anlamadım, Windows’ta 30 fps sabit alıyordum, Linux’ta 10’a kadar düşüyor PCSX2’de.

DCyi Debian tabanlı ise flatpakten kurmayıp kendi binarysinden kurun, rahat rahat update eder. Eğer Debian tabanlı değilse distronuz orada sıkıntı oluşturabiliyo. Mesela ben OpenSuse kullanırım, bir mevzu için açacaktım DCyi ve debian tabanlı olmadığı için update kuramadım, Flatpak ve openSuse repolarının güncellenmesini bekledim, muhtemelen 3 4 saat almıştır max da ben sonraki günü güncelledim yine np :D

Cihazınıza bağlı hocam, şahsen benim dandik kontrolcüm dahi Linuxda daha iyi çalışıyor. Windowsta ne yaptıysam çalışmayan titreşimi Linuxda cayır cayır. Bir küçük detay, Linux desteği (süpriz olmayan bir şekilde) yok.

Tercih meselesi mesela ben butun oyunlarim calissa ve rahat rahat csharp yazabilsem sadece openSuse kullanacagim.
C# Linux'ta yazılabiliyor.

Discord Updatelerini kapatabiliyorsunuz. Paket yöneticisinde yeni update gelmese bile kullanabiliyorsunuz.

Lutris performansını beğenmiyorum hocam. Wine takıldığında oyun eğer tam ekranda ise bilgisayar takılıyor mecbur Alt+Ctrl+BackSpace çekiyorsun. Emülatörler berbat denecek seviyede. Discord berbat.
Lutris'e ProtonGE ekleyebilirsiniz.

Lutris performansını beğenmiyorum hocam. Wine takıldığında oyun eğer tam ekranda ise bilgisayar takılıyor mecbur Alt+CTRL+BackSpace çekiyorsun. Emülatörler berbat denecek seviyede. Discord berbat.

Aksine emülatörler genelde Linux'ta daha iyi çalışır. Hatta bunun için geliştirilmiş dağıtımlar bile var.

Discord noktasında Discord'un düzgün çalıştığı bir platform görmedim daha. Linux'ta yayın yapma dışında ek bir problemle karşılaşmadım.

Direkt Wine yerine proton gibi oyun için özelleştirilmiş araçlar kullanmak daha sağlıklı olur. Ayrıca GPU'nuzda Vulkan apisi yoksa Linux oyunculuğu native portu olan OpenGL API desteği olan oyunlar dışında çok makul bir iş değil.

Lutris performansını beğenmiyorum hocam. Wine takıldığında oyun eğer tam ekranda ise bilgisayar takılıyor mecbur alt+CTRL+backspace çekiyorsun. Emülatörler berbat denecek seviyede. Discord berbat.

Discord'un berbat olduğunu söyleyebilirim. Adamlar uygulama içinden güncelleme yaptırabilirler ama ikide bir .Deb indirtiyorlar. Bende sinir olup WebApp Manager ile Discord sitesini masaüstüme ekledim. Adamlar programcıları yoldan toplamışlar.

Son düzenleme:
Discord'un berbat olduğunu söyleyebilirim. Adamlar uygulama içinden güncelleme yaptırabilirler ama ikide bir .Deb indirtiyorlar. Bende sinir olup WebApp Manager ile Discord sitesini masaüstüme ekledim. Adamlar programcıları yoldan toplamışlar.
~/.config/discord/settings.json
Bu dosyaya şöyle SKIP_HOST_UPDATE eklerseniz güncellemeleri denetlemiyor paket yöneticisinden güncelleyebiliyorsunuz.
discord.png

Yeni konular

Geri
Yukarı