Windows vs Linux

Windows taraftarlıyım normalde ama bu aralar Arch çok hoşuma gitmeye başladı peki ya sizce hangisi daha başarılı? :D

Aklıma şimdi geldi.

Windows kullanıcıları bu forum ve diğer birçok forumda "eski bilgisayarıma hangi Linux'ü kurayım?"
Topicleri açma sebebi nedir?

Sizlerin eski Hardware'e uygun eski bir Windows sürümü kurmak yerine, güncel uygun Linux versiyonları sorma sebebiniz nedir acaba?

Linux'ün halen en az hardware kullanımı ile en çok GUI performans değerleri olmasın?

neden yeni bilgisayarınıza Windows kullanmayı tercih ediyorken... Eski bilgisayarınız için Linux kurmayı tercih ediyorsunuz?

Linux'ün ana amacı eski bilgisayarlarınızı canlandırmak mı? Öyle bir misyonu mu var?

Sizler Linux'ün OS/hardware performans üstünlüğünü bilmenize rağmen, dummy user olarak Windows'ta kalmayı tercih etme gerekçeniz nedir?

Windows 11'in ram yönetimi rezalet onu geç bir sen.
Diğer yazığın şeylerde anlamsız. Windows 11 konu. Ve kötü bir işletim sistemi.

Ya arkadaş sokaktaki telefonunu çıkar diyen dayıyla tartışıyor gibi hissettim kendimi. Bu nasıl bir bağnazlık.

Tamam kardeşim en uzman sensin, en harika sen bilirsin. Bıraksak sana en iyi işletim sistemini yaparsın anladık tamam. 😒

Ya arkadaş sokaktaki telefonunu çıkar diyen dayıyla tartışıyor gibi hissettim kendimi. Bu nasıl bir bağnazlık.

Tamam kardeşim en uzman sensin, en harika sen bilirsin. Bıraksak sana en iyi işletim sistemini yaparsın anladık tamam. 😒
Hiçte bile. Herkes Ram kullanımından şikayet ederken sen en iyi Ram yönetimini sunduğunu iddia ediyorsun.

Dayı sensin yani.

Aklıma şimdi geldi.

Windows kullanıcıları bu forum ve diğer birçok forumda "eski bilgisayarıma hangi Linux'ü kurayım?"
Topicleri açma sebebi nedir?

Sizlerin eski Hardware'e uygun eski bir Windows sürümü kurmak yerine, güncel uygun Linux versiyonları sorma sebebiniz nedir acaba?

Linux'ün halen en az hardware kullanımı ile en çok GUI performans değerleri olmasın?

neden yeni bilgisayarınıza Windows kullanmayı tercih ediyorken... Eski bilgisayarınız için Linux kurmayı tercih ediyorsunuz?

Linux'ün ana amacı eski bilgisayarlarınızı canlandırmak mı? Öyle bir misyonu mu var?

Sizler Linux'ün OS/hardware performans üstünlüğünü bilmenize rağmen, dummy user olarak Windows'ta kalmayı tercih etme gerekçeniz nedir?

Hocam bende yeni duydum bu ikinci sorunun cevabıdır Linux eski sistemlere ilaçmış kii bende kurdum ve Celeron B830 sistemime Arch Linux bal gibi geldi birinci sorunun cevabı ise bazı Windows kulanıcıları hangi Linux'un daha iyi olduğunu bilmezler genellikle veya tasarımını ki birinci soruyu ben atım konu olarak bana yardımcı oldular ve bende Arch yükledim ve daha önce çok windowscudyum Linux'u bilmeden ön yargı yapıyordum bir gün merak ettim ve HDD kime kurdum ve gerçekten ön yargılı davrandığım için binpişman oldum yani ben daha önce Linux'u bilmiyorum hiçbirşeyini bilmiyordum hangi dağıtım daha iyi vs. bunun için bende açmıştım konuyu zaten. yani birinci soru kesinlikle bellliydi.

Windows taraftarlıyım normalde ama bu aralar Arch çok hoşuma gitmeye başladı peki ya sizce hangisi daha başarılı? :D

Yine eski bir tecrübem aklıma geldi.

Firma ve amaç belirterek anlatayım.
Yıldız holding (ülker), geçmiş dönemde 2 tane "HP Itanium server" aldık 2'şer işlemcili.
Üzerine Red Hat'ı 3 adet 700 MB'lık (tarihi sen düşün) ISO ile kurulum yaptık. ISO'lar için herhangi bir lisans ödemedik çünki Red Hat'ın bu şekilde bir lisans talebi yoktu.
Üzerinde de cluster olarak SAP çalıştırmak için Oracle kurduk ki zaten lisansları vardı.

Şimdi soruyorum.
Eğer biz o Itanium server üzerine Cluster Windows server kursa idik (2'şerden 4 işlemci lisansı firma için önemsiz rakam olacak)
A) Windows'da cluster-lar OnLine-Online çalışıyor mu?
B) Windows Sap Oracle performansı Linux ile aynı olur veya yarısı veya 10 da bir performansına erişir miydi?

Bu konuları bilmeden veya Linux'ün hedef kitlesi - kullanılabilirlik seviyesi - performansını -amacını bilmeden gelip burada Windows'un çok üstünnnnn bir OS olduğunu savunmak hangi manıtıkdır anlamıyorum?

Kişisel tercihlere herkesin saygısı var ve olmalı. Buna lafım yok. Vede bilimsel çalışma için macOS yerine Windows tercih edenlere de sözüm yok (jata yapmış olsalar bile)

Burada kendiniz için Windows tercihlerinizi açıklamadan gelmiş Linux'e öcü demeniz için size ne kadar ödeme yaptılar? Ödeme almadan gelip burada topic açıyorsanız Linux'e olan hırsınızın amacı nedir?

Ben Linux tarafdarı değilim. Ki *nix-ler, AS400'ün "stay on timing performance" ve de "dB record count " olarak erişilmezliklerini de biliyorum.

SERVER versiyonu diğer OS'lara yetişemeyen bir OS'un client veya dummy user kısmında çok önde olması sence çok mu önemli?

O zaman MacOS' şuan dünyanın bilinen en iyi OS olması konusuna neden değinmiyorsun ?
Dummy User cephesinde MacOS varken Windows kullanmanın mantığı nedir ?

Amacınız ne idi ne elde ettiniz?

Son düzenleme:
Linux'ta ekstra servis sayısının varsayılan kullanıcıya hitap etmek zorunda hissetmedikleri için minimum olması beni çeken taraf. Linux distrolarının çokluğu ve her ufak değişikliğe yeni distro eklenmesi ise gelişimini durduran en büyük faktör. GUI diye teknolojiyi bırakıp GUI odaklı olmaya başlayan Garuda gibi distroların varlığı kısa vadede insanı cezbederken uzun vadede kalıcı soğutuyor.

Windows'un ise son kullanıcıya hitap şekli çok iyi geliyor. Müdahale edeceğin yerlerin bilgisayarın işlevlerini kısıtlayabileceği ya da zarar verebileceği çok net belli. Örneğin registry'e yığın mı atacaksın? Önüne 10 yıl öncenin tasarımı geldiyse sana işi biliyorsan yap demiş oluyor. Linux içinse sıradan bir gün böyle geçiyor.

Windows'un geriye dönük uyumluluğu oldukça iyi. Bu konuda ısrarcı olmalarının sebebi herkese hitap etmek zaten.

Linux'un performans için öncelik mantığı daha hoş. Swap kullanımından bahsediyorum. Windows'ta sanal belleği tamamen kapattığınızda tarayıcıdan 32 GB RAM'in 10 GB'ı boş olmasına rağmen kasmalarla birlikte yetersiz bellek uyarısı yemeniz mümkün. Ancak Linux'ta da RAM'i neredeyse tamamen tüketip Swap'e tamamen geçmeye başladığı dakikalarda distroların yönetim sorunu varsa donup kilitlenmesi sinir eder (Ubuntu gibi).

RAM kullanımı kötü bir şey değil, eğer senin kullandığın uygulamalar kullanıyorsa. Bu çok karıştırılır, az olan iyidir kafasında ilerlenir ancak değil. Windows'un sorunu yazıcı kullanmayan birine yazıcı servislerini açmak, sürücü olarak 7/24 çalışıyor göstermek. Aksi takdirde ayarlanmış bir Windows en iyi RAM yönetimini yapıyor diyebilirim.
Sunucu için işler karışık, Linux tarafında GUI kullanılmadan kurulan sunucular var olası bellek şişmesine karşı.

Telemetri servislerine müdahalenin Linux'ta kolay olması güzel. Windows için grup ilkeleriyle, registrylerle boğuşmak zorunda kalıyorsun ve yanlış hamlelerde cihazın bozuluyor. Sebebi var tabii, sıradan kullanıcı Edge'i silse tarayıcısız kalacak. Microsoft Defender'ı silse antivirüssüz kalacak ki dahası kendini koruma özellikleri de var. O yüzden zorlaştırıyorlar. Yine de Linux tarafında tek tıkla çözülecek kadar belirginleşmiş.

Masaüstü kullanımında klasör yönetimi olarak Linux benim için uygulama kısmında Appimage ağırlıklı olsaydım çok sıkıcı olurdu. Çoğu Windows kullanıcısının aradığı da bu ki Linux Mint falan kullanıyorlar. Boş, hoş gözüken ekrandan çok klasörlerle dolu ekrana bakmak bilgisayarda hissetiriyor.

Uygulama kurma konusunda ise aşamalar farklı farklı olduğu için Arch tarafından bakarsak en temizi bu. Mis gibi tabii derleme yapmıyor ve sistemi temizlemek için bağımlılıkları silmiyorsan. Windows için uninstaller kullanmaya alıştım, sebebi malum kalıntılar. Linux'ta kalıntı daha az birikiyor ancak bir noktadan sonra hangi klasörde biriktiğini takip edemiyorsan uzun vadede rm rf'ye gidiyor iş ve genelde silinmemesi gereken bir şey de siliniyor. Linux tarafında kalıntı temizleyici uninstaller olsaydı onda da kullanırdım ancak son kullanıcı için Linux tarafı daha mantıklı iş yapmış burada. Windows şişiyor muhabbetinin sebebi de bu zaten (kendiliğinden şişmiyor yani).

İkisinin de avantajı var ancak Office 365'in tasarım, kaynakça gibi özelliklerine ihtiyaç duyduğum için Windows 11'deyim ve tamamen ayarlanmışken keyifle kullanıyorum. Linux da keyifle kullandım. Oyun kısmında ise Windows tarafı hala önde ve fark bayağı var. Her Linux'ta aynı şekilde çalışmıyor. Bugün çalışsa yarın da çalışacağının garantisi yok. Lutris gibi yazılımlar önerilecek ancak Ubisoft'a bile çözüm olamayınca Steam'e protonla ekleyip çözmüşken ve üst üste bottles gibi katmanlar ekleniyorken keyifli olmuyor. Eh oyunlar da keyifli gelmeyince uğraşmak daha güzel geldiği için bayağı denemiştim.

Bir de dizüstü kullanıyorsanız pil konusu var, Windows ile Linux arasında siz hiç ayarlamazsanız Windows önde ancak ayarlamalara girişirseniz (frekans sabitleme vs.) Linux'ta öne geçebilirsiniz. Pil demişken, Linux'un sıcaklık yönetimi daha riskli ancak performanslı çözüm sunuyor. Windows da çok güvenilir takılmıyor tabii ancak örnek olarak Windows 105 derece üst sınırı olan işlemcide 85-99 arası dalgalandırırken Linux sabit 100 veriyor. Burada kişisel tercihe bakıyor. Ben kendi çözümüm (aslında rehber ancak moderatör çözüm diye tutturdu) içerisinde yer alan UXTU ile Windows'ta takılırken Linux'ta UXTU kadar konforlu uygulama bulamadım yoksa tabii ki çözümü var da her seferinde terminalden uygulama açmak pratik değil.

Sürücüler falan diye yazsak uzar da uzar.

Özet geçersek; bilgisayarda oyundan değil de oyunla ilgili altyapıları halletmek, açmak, bilgisayarın hesap makinesine dönüşünce ne kadar hızlı hesap yapabileceğini merak ediyorsan ya da öyle bir otomasyon yapayım ki karşısında oturduğumda kettle'ı çalıştırsın diyorsan Linux güzel. Vaktim yok ve genel şeyleri yapmaktan zevk alıyorum diyorsan zaten Linux'la uğraşmana gerek yok.

Gizlilik arayanları ayrı kategoriye koyuyorum, o grupta distro özelinde ayrılmak gerekiyor. Amazon ve Ubuntu ilişkisi aklıma geliyor.

İlk etapta aklıma gelenler bunlar.

Ram'in az kullanılmasını iyi ram yönetimi sanan birisine ben oturup zaten bu konuda birşey anlatamam.
İyi de Ram kullanımı çok yüksekse CPU kullanımı da doğru orantı ile artar. Bir işletim sistemi niye boşta Ram'i sömürsün bu kadar?

Windows 11 boşta bile yükte çalışıyor. Bozuk bir işletim sistemidir.

İyi de Ram kullanımı çok yüksekse CPU kullanımı da doğru orantı ile artar. Bir işletim sistemi niye boşta Ram'i sömürsün bu kadar?

Windows 11 boşta bile yükte çalışıyor. Bozuk bir işletim sistemidir.
1698507821265.pngFazla emin olduğun için atıyorum. Arkada IDM, Mozilla Firefox (6 eklenti 10 sekme pdf, Chatgpt vs.), Steam, Word (Office 365), dosya gezgini açık.

Linux'ta Steam açsam, GNOME ile kullansam üstüne bu kadar Firefox sekmesi + eklentisi kullansam Word açsam swap kullanmadan o da bu kadar kullanacaktı. Kullanmazsa zaten bilgisayar kasar, yavaş olur. RAM kullanımı ile CPU kullanımı arasında bağlantı var ancak bazısı sadece (mantık olarak) onay verirken bazısı işlem serisi yürütüyor o yüzden birebir de değil.

Geri
Yukarı