Wine kullanmak sağlıklı mıdır?

biadsiz

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Linux üzerinde birkaç çalıştırmak istediğim yazılım var. Bunun aksinde pek Windows'a ihtiyaç duyduğum söylenemez. Şimdilik Dual Boot ile sorunumu çözdüm. Fakat merak ettiğim Wine konusu. Ben sanal bir bilgisayar gibi düşündüğümden sağlıklı olmadığını düşünmüş idim, değil imiş. Wine üzerinde bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar bilgilendirir ise memnun olurum, nedir ne değildir bu yazılım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim sağlığından kastım virüs değildi aslında RAM kullanımı, disk kullanımı. Windows 'a özgü frameworkler nasıl çalışacak, .dll dosyaları nasıl okunacak gibi sorular aklımı karıştırıyor. Kernel var mı, yok ise olmadan nasıl çalıştırılıyor, var ise sanal bilgisayar kategorisine girmez mii karmaşasından dolayı sağlıklı olmadığını düşündüm, sormak istedim.

"Wine, Microsoft Windows platformunun kapalı kaynak kodlu pek çok API'sinin tersine mühendislik yöntemleriyle baştan yazılmasıyla aynı çalışma ortamı süreçlerini Linux üzerinde gerçekleştirmeye çalışır."

Kaynak: Wikipedia

Son düzenleme:
Wine yazılımı emulator değildir. Hatta açılımı da Wine İs Not Emulator.

Siz Windows'a özgü dosyaları nasıl çalıştırıyor derseniz o da tersine mühendislik yöntemi ile oluyor.

Siz bir uygulamayı wine ile çalıştırdığınızda wine onun çalışma mantığını tersine mühendislik yöntemleri ile bulur. Bulduğu kaynak kodu Linux'ta çalışacak hale getirir. Bu sayede çalıştırmak istediğiniz dosya Linux'ta çalışır.

Son düzenleme:
Zararlı değil ama arka planda kaynak tüketen Windows uygulamaları çalışıyor. Örneğin bir Windows programı çalıştırdınız ve kapattınız. Herhangi bir görev yönetici programı ile arka planda;
- Explorer.exe,
- Svchost.exe,
- Svchost.exe gibi uygulamalar çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı