X570 vs B450

Ekmekarasipc

Hectopat
Sa arkadaşlar.

Ryzen 5 3600X kullanıyorum 3200 MHz'de RAM kullanacağım hangi ana kartı kullanma mı onerırsınız.
RX 570 im var ancak ilerde RX 5700 almak istiyorum yani hem 3.0 hem 4.0 PCI-e desteği çok onemlı :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok önemli değil. Güncel ekran kartları için PCIe 3.0 halen yeterli bir bağlantı. SSD olarak ise PCIe 4.0 SSD'ler ateş pahası.

Paran varsa anakarta yatırmak yerine ekran kartını 5700 XT'ye yükselt. Anakart olarak B450 Tomahawk MAX gani gani yeter.

Çok önemli değil. Güncel ekran kartları için PCIe 3.0 halen yeterli bir bağlantı. SSD olarak ise PCIe 4.0 SSD'ler ateş pahası.

Paran varsa anakarta yatırmak yerine ekran kartını 5700 XT'ye yükselt. Anakart olarak B450 Tomahawk MAX gani gani yeter.
reis şimdi hepsi bütçeme uygun bütçeyi dert etmeden hangisini önerirsin

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200129-115955.jpg
    Screenshot_20200129-115955.jpg
    271,2 KB · Görüntüleme: 76
PCI-e desteği çok önemli diyerek X570 chipsetli anakartları istediğiniz anlaşılıyor. Tabi burada fikirlerimizi söylerken bir çok etkeni tahmin ederek söylüyor olacağız. Anakart ileriye dönük bir yatırımdır ve bütçe ile ilgilidir. Eğer kısıtlı bütçe var ise o durumda zincirin tüm halkalarını dengede tutmaya çalışırsınız. Bütçe esnek ise benim şahsi fikrim özellikle monitör, kasa, psu, anakart vs. şeklinde önem sırası gider.

Monitör çok uzun zaman kullanılan, eskise bile bir şekilde değerlendirilebilen bir donanım o yüzden monitörden kısmamak gerekir diye düşünüyorum. Keza kasa ve psu'da aynı şekilde en önemli donanımlar.

Anakart ise ileride upgrade imkanı, mevcutta kullanım şekli, barındırdığı teknolojiler ve diğer donanımlara olan desteği göz önünde bulundurularak tercih edilmeli.

Ben şu an için AMD sistem toplayacak olsam muhtemelen 3900x işlemci ve sunduğunuz seçenekler arasından MSI-X570-A Pro model anakartı tercih ederdim. Ses donanımı, Type-C bağlantısı, aktif chipset soğutması, bileşenlerinin daha üst sınıf yapıdan oluştuğunu belirten reklamı gibi etkenlerden dolayı. Zaten anakartın açıklamalarında tek görmediğim havalı reklam "killer ethernet" oldu. O da gerçekte ne kadar fark eder bilemiyorum. Bu anakart biraz daha içerik üreticilere odaklı olmuş gibi gözüküyor. Belki bir versiyon üste çıkılarak oyunculara özel hazırlanan X570'ler de değerlendirilebilir.

Zor işler, kolay gelsin.

3600x gibi ileriye donuk islemcine x570 gibi ileri donuk anakart alin. Overclock limiti ve anakart saglamligi cok degisecektir ileri duzeyde

Alttakini al. Gigabyte UD hakkında bilgi bulamadım
Tomahawk ile VRM ısısı konusunda aynı, sadece X570. Ilk araştırdığım UD'di. Sen demeden önce Aorus Elite ayirmistim 😂 yalniz Gigabyte için OC konusunda iyi değil diyenler var oda kafami karıştırmıştı. Birde sen böyle yazınca 😂

Tomahawk ile VRM ısısı konusunda aynı, sadece X570. Ilk araştırdığım UD'di. Sen demeden önce Aorus Elite ayirmistim 😂 yalniz Gigabyte için OC konusunda iyi değil diyenler var oda kafami karıştırmıştı. Birde sen böyle yazınca 😂
Arkadaş para sorun değil demiş. Ben bütçe dostu olsun diye TUF önermiştim. 200 TL daha koymak sorun olmazsa Aorus Elite daha iyi seçim olur. Gigabyte veya ASRock anakartla OC yapmak nasip olmadı daha.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı