X570 vs B450

Bütçe
1500

Altuntas1903

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum, işlemci olarak şimdilik R5 3600X düşünüyorum. Anakarta gelince ileriye dönük olarak düşünüyorum. Hani yarın bir gün işlemci R7, R9 aldım ya da RAM'i yeniledim ya da ekran kartını kaldırsın yani Tomahawk Max, ROG STRIX Gaming Plus gibi modellemelerden hangisi iyidir? B450 mi X570 mi karar veremedim. VRAM olayını bilmiyordum, hangisi iyi sizce marka, model? Mesela ROG B450'e var, şık duruyor, ses kartı falan. Prime X570P var, kararsızım. Hangi marka model alacagıma yardımcı olursanız sevinirim. Hani diyorum ki anakartı B450 aldm diyelim ilerde işlemciyi yükselttn R7, R9 aldım diyelim B450 kaldıracak mı? Sonuçta yaklaşık 2 bin TL para vereceğim. O yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok alakasız oldu sanki ama arada ciddi bir miktar farkı var bütçeniz yetiyorsa X570 serisi alın eğer bütçeniz yetmiyorsa B450MK falan alın, B450 MK R7 işlemci rahatlıkla taşıyabiliyor.

@HABAR'a katılıyorum ve Sdn'den mesaja bakar mısın? Bu bütçe içerisinde alınacak X570'den pek hayır gelmez. Tomahawk taş gibi anakarttır ve çoğu X570'den bir yapıya sahip.

Afedersiniz ama PCI 4.0 yok onu nasıl yapacaksınız? Öyle bir yazmışsınızki X serisi anakartların tek özelliği fazladan LED ve fan pinleri olması mı?

@Fk_Jester PCI 4.0 ultra bir fark yaratmıyor. Bu bütçe içerisinde alınacak X570'lerin özellikleri başlıca belli PCI 4.0 gibi ama VRM yapısı? Giriş seviyesi X570 alacağıma üst seviye B450 alırım. En mantıklısı B550 beklemek, bu sefer de üst seviye B550 alırsınız.

Konu sahibi siz de isterseniz PRO4 alabilirsiniz, o da güzel anakarttır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum, işlemci olarak şimdilik R5 3600X düşünüyorum. Anakarta gelince ileriye dönük olarak düşünüyorum. Hani yarın bir gün işlemci R7, R9 aldım ya da RAM'i yeniledim ya da ekran kartını kaldırsın yani Tomahawk Max, ROG STRIX Gaming Plus gibi modellemelerden hangisi iyidir? B450 mi X570 mi karar veremedim. VRAM olayını bilmiyordum, hangisi iyi sizce marka, model? Mesela ROG B450'e var, şık duruyor, ses kartı falan. Prime X570P var, kararsızım. Hangi marka model alacagıma yardımcı olursanız sevinirim. Hani diyorum ki anakartı B450 aldm diyelim ilerde işlemciyi yükselttn R7, R9 aldım diyelim B450 kaldıracak mı? Sonuçta yaklaşık 2 bin TL para vereceğim. O yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

X570'e hiç gerek yok zaten AMD soket değiştirecek. İleriye dönük olmaz. B450 Tomahawk Max al. X570'e hiç gerek yok ama bütçen varsa alabilirsin. Öyle çok yüksek fiyatlı olanını alma. 3000 TL'ye PCI-e 4.0 SSD alamayacaksanız X570 anakart almayın, SLI crossfire yapmayacaksınız almayın. Gaming Plus Max'da alabilirsin. Onun soğutuculari biraz kalitesiz kalabilir Tomahawk'ın yanında.

X570E hiç gerek yok zaten AMD soket değiştirecek ileriye dönük olmaz B450 Tomahawk Max al X570E hiç gerek yok ama bütçen varsa alabilirsin ama öyle çok yüksek fiyatlı olanını alma 3000 TL'ye PCI-e 4.0 SSD alamayacaksanız X570 anakart almayın, SLI crossfire yapmayacaksınız almayın Gaming Plus Max'da alabilirsin onun soğutuculari biraz kalitesiz kalabilir Tomahawk'ın yanında.

X570'ler 4. nesil ile uyumlu. B450'ler uyumlu değil. Yanlış bilgi vermeyin.

4. nesil soket değiştirmeyecek olursa tabii ki alınabilir sanırım açıklama yapılmıştı 2020'ye kadar soket değişmeyecek diye ama bilmiyorum değiştirilebilir galiba.

Geçen ay gündem oydu kaçırmışsınız sanırım, B550 anakart ve X570'ler ile uyumlu olacak 4. nesil açıklama yapıldı. B450'ler ise saf dışı bırakıldı. Tabi B450'lere 4. nesil desteği gelmesinin çok küçükte olsa bir olasılığı mevcut. Ryzen son kullanıcıyı üzmüyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı