Xbox Series X mi Xbox Series S mi?

Bahsettiğim anket ABD için. Ve alanların %75'inde 4K TV var. Bu arada fanboy değilim, onu da söyleyeyim. XSX, PS4 ve PC kullanıyorum, bu sene içerisinde yanına PS5 eklemeyi düşünüyorum ve bunlardan birini seçseydim kesinlikle XSX olurdu seçimim.
Genel olarak nesillerde 3. parti oyunları Xbox, birinci partileri de PS'ten oynamayı tercih ederim.
Genel olarak size katılıyorum zaten.
Kötü bir niyetim yok, yanlış anlamayın. Diğer konularda rastladığım kadarıyla yazılarınızı da beğeniyorum açıkçası. Burada bahsettiklerinize de katılıyorum, 4K TV varlığı Series X’i oldukça cazip kılıyor, özellikle konsolda oyun oynamayı seven insanlara. Türkiye’de ne kadar yaygındır onu araştırmak lazım açıkçası, ABD kadar yaygın olmasına imkan yok bence. Yine alanların çoğu 4K TV’ye sahiptir ama TV’si olmayıp Series S alan çok kişi olduğunu düşünüyorum.

Bana sorarsanız Cyberpunk, Assassin’s Creed, The Elder Scrolls, Fallout, Far Cry gibi hedef alma ve/veya modlama üzerine eğilen oyunları bilgisayarda oynamak, konsolda 4K oynamaktan daha keyifli. Bu yüzden hiçbir zaman Xbox almadım, canım isteyince bilgisayara DS4 bağladım, 1080p 60 FPS oynadım. Ama genel olarak kişisel zevkler bunlar elbette.

GamePass sisteminin de açıkçası, oyunlar için bütçesi olan insanlar için biraz abartıldığını düşünüyorum. Özellikle bütçe sıkıntısı çeken insanlar için inanılmaz bir hizmet kesinlikle. Ancak para sıkıntısı çekmeyen insanların PS yerine Xbox tercihinde GamePass’in fazla yer tutmaması gerekiyor bana kalırsa eğer exclusive oyunların türünü seviyorlarsa. Biraz da bu açıdan Series S + PS5 > Series X olarak görüyorum. 4K pahasına PS exclusivelerinden mahrum kalmak, bu kadar para harcayabilecek birisi için önemli bir eksiklik.

Kötü bir niyetim yok, yanlış anlamayın. Diğer konularda rastladığım kadarıyla yazılarınızı da beğeniyorum açıkçası. Burada bahsettiklerinize de katılıyorum, 4K TV varlığı Series X’i oldukça cazip kılıyor, özellikle konsolda oyun oynamayı seven insanlara. Türkiye’de ne kadar yaygındır onu araştırmak lazım açıkçası, ABD kadar yaygın olmasına imkan yok bence. Yine alanların çoğu 4K TV’ye sahiptir ama TV’si olmayıp Series S alan çok kişi olduğunu düşünüyorum.

Bana sorarsanız Cyberpunk, Assassin’s Creed, The Elder Scrolls, Fallout, Far Cry gibi hedef alma ve/veya modlama üzerine eğilen oyunları bilgisayarda oynamak, konsolda 4K oynamaktan daha keyifli. Bu yüzden hiçbir zaman Xbox almadım, canım isteyince bilgisayara DS4 bağladım, 1080p 60 FPS oynadım. Ama genel olarak kişisel zevkler bunlar elbette.

GamePass sisteminin de açıkçası, oyunlar için bütçesi olan insanlar için biraz abartıldığını düşünüyorum. Özellikle bütçe sıkıntısı çeken insanlar için inanılmaz bir hizmet kesinlikle. Ancak para sıkıntısı çekmeyen insanların PS yerine Xbox tercihinde GamePass’in fazla yer tutmaması gerekiyor bana kalırsa eğer exclusive oyunların türünü seviyorlarsa. Biraz da bu açıdan Series S + PS5 > Series X olarak görüyorum. 4K pahasına PS exclusivelerinden mahrum kalmak, bu kadar para harcayabilecek birisi için önemli bir eksiklik.
Aynı fikirdeyim. Ben her zaman konsoldan daha çok zevk aldığım için konsol tercih ederim.
Kötü bir niyetim yok, yanlış anlamayın. Diğer konularda rastladığım kadarıyla yazılarınızı da beğeniyorum açıkçası.
Benim de kötü bir niyetim yok, teşekkürler :)

Hocam bana kalırsa 1080p TV ile oyun oynayacağım diyorsanız ful 7 sene boyunca Series S daha doğru olur.
Şu an 1080p TV niz var ama ilerleyen zamanlarda güncellerim TV mi diyorsanız Series X alın.
Şöyle de bir durum var 2021 yılında PS5 dijital versiyonun ülkemize girme gibi durumu da var.
Series S'in üstüne ortalama 1000TL daha koyarak çok daha güçlü bir cihaz alabilirsiniz.

Hocam bana kalırsa 1080p TV ile oyun oynayacağım diyorsanız ful 7 sene boyunca Series S daha doğru olur.
Şu an 1080p TV niz var ama ilerleyen zamanlarda güncellerim TV mi diyorsanız Series X alın.
Şöyle de bir durum var 2021 yılında PS5 dijital versiyonun ülkemize girme gibi durumu da var.
Series S'in üstüne ortalama 1000TL daha koyarak çok daha güçlü bir cihaz alabilirsiniz.

PS5 Dijital ile Series S arasında güçten ziyade çok daha keskin farklar var hocam. İkisi de dijital olmasına rağmen Series S'in misyonu erişilebilecek en uygun fiyata en çok oyun oynatacak oyun kütüphanesini sağlamak ve bununla birlikte PSN'e göre 3. parti oyunların da daha uygun fiyata satılması.

PS5 Dijital ise Playstation için TR'deki en ekonomik oyun çözümü olan kutulu oyun satışını/takasını ortadan kaldırırarak PSN'deki korkunç fiyatlarına mecbur bırakıyor. Dolayısıyla bu konsollar arasında 1000 liradan çok fazlası var. Hatta PS5 dijital ile PS5 diskli arasındaki muhtemel 1000 TL de 3-4 oyunda kapanıp sonrasında PS5 diskli sürüm lehine kâra dönüşeceği için PS5 Dijital bu konsolu tek oyun cihazı yapacak biri için Türkiye'de mantıklı değil.

Yani bence PS5 Dijital sürümü, oyunları PC'de oynayıp PS özel oyunlar için almak ya da Xbox'ın yanına almak mantıklı. Konu sahibi de Series S + PS5 Dijital sürüm düşünüyormuş zaten, ki Xbox'ı 2700 lira civarına alacağı için çok iyi fiyat.

Edit: Benim şahsi fikrim ise sadece "oyunsuz kalmamak ve Gamepass'ten yararlanmak için Xbox alayım, 3. parti AAA oyunları ciddi grafik farkı oluşacaksa PS5'e alırım" diyen biri Series S + PS5 alması yeterli olur. "Oyunlar da 3-5 daha ucuz zaten ve grafik benim için önemli tüm oyunları tam anlamıyla next gen oynamak istiyorum bu nedenle Xbox alıp ana platform yapayım, sayısı zaten az çıkıyor özel oyunları için PS5 alayım" diyen biri de Series X + PS5 Dijital almalı. Ben 1.'si gibi düşünen taraftayım mesela.

Son düzenleme:
PS5 dijital ile Series S arasında güçten ziyade çok daha keskin farklar var hocam. İkisi de dijital olmasına rağmen Series S'in misyonu erişilebilecek en uygun fiyata en çok oyun oynatacak oyun kütüphanesini sağlamak ve bununla birlikte PSN'e göre 3. parti oyunların da daha uygun fiyata satılması.

PS5 dijital ise PlayStation için Tr'deki en ekonomik oyun çözümü olan kutulu oyun satışını/takasını ortadan kaldırırarak PSN'deki korkunç fiyatlarına mecbur bırakıyor. Dolayısıyla bu konsollar arasında 1000 liradan çok fazlası var. Hatta PS5 dijital ile PS5 diskli arasındaki muhtemel 1000 TL de 3-4 oyunda kapanıp sonrasında PS5 diskli sürüm lehine kâra dönüşeceği için PS5 dijital bu konsolu tek oyun cihazı yapacak biri için Türkiye'de mantıklı değil.

Yani bence PS5 dijital sürümü, oyunları PC'de oynayıp PS özel oyunlar için almak ya da Xbox'ın yanına almak mantıklı. Konu sahibi de Series S + PS5 dijital sürüm düşünüyormuş zaten, ki Xbox'ı 2700 lira civarına alacağı için çok iyi fiyat.

Edit: Benim şahsi fikrim ise sadece "oyunsuz kalmamak ve Gamepass'ten yararlanmak için Xbox alayım, 3. parti AAA oyunları ciddi grafik farkı oluşacaksa PS5'e alırım" diyen biri Series S + PS5 alması yeterli olur. "oyunlar da 3-5 daha ucuz zaten ve grafik benim için önemli tüm oyunları tam anlamıyla Next gen oynamak istiyorum bu nedenle Xbox alıp ana platform yapayım, sayısı zaten az çıkıyor özel oyunları için PS5 alayım" diyen biri de Series X + PS5 dijital almalı. Ben 1.'si gibi düşünen taraftayım mesela.

Haklısınız. Ben PS5 diskliyi alacağım şahsen de stok geldiği gibi. Alacak arkadaş için durum farklı tabii.

Hocam Series S alın geçin Xbox'ta oyun yok zaten.
Xbox'ta oyun yoksa niye alsın ki? Hem bu yazdığınız şey çok gülünç. Xbox Game Pass ile 200'den fazla oyuna erişebiliyorsunuz ve Xbox Stüdyolarının çıkarttığı oyunlar ilk günden buraya ekleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı