Xbox Series S mi Series X mi?

kılıçhan

Hectopat
Şimdi arkadaşlar, ben ilk defa konsol alacağım hiçbir bilgim yok.

Series S 7000 TL'ye buldum.
Series X ise 16-17 civarı.
Arada devasa bir para farkı var. Hem Series S hem de X almak istiyorum, nedeni s alırsam ucuz ve hemen alabilirim, X ise çok pahalı arada. 10klık para farkı var, bu da beni çekindiriyor. Evde 1080p 720p ve 4K HDR TV var, eğer Series S beni 5 yıl 60 FPS yeni nesil oyunlarda kasmayacak şekilde idare ederse onu almayı düşünüyorum. Sizin fikirleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:

Arada devasa bir para farkı var. Hem Series S hem de X almak istiyorum, nedeni s alırsam ucuz ve hemen alabilirim, X ise çok pahalı arada. 10klık para farkı var, bu da beni çekindiriyor. Evde 1080p 720p ve 4K HDR TV var, eğer Series S beni 5 yıl 60 FPS yeni nesil oyunlarda kasmayacak şekilde idare ederse onu almayı düşünüyorum. Sizin fikirleriniz neler?
S çok dayanmaz gibi geliyor bana pek emin değilim ama hatırladığım kadarıyla @Yener K. hocam da böyle düşünüyordu bence x alın uzun süre sizi götürür.

X için ikinci el bakabilirsiniz hocam alıp alışamayıp temiz satan çok insan var öyle olursa 10-12K seviyesinde bulunur.
Uzun vade için X ama s alsanız bile üzmez nesil sonuna kadar götürür 2013'te çıkan PS4 için hala oyun çıkıyor :D

Series S'in 5 sene 60 FPS goturmesine imkan yok hocam. Evet güzel cihaz su anda 120 FPS bile verdigi oyunlar var fakat verdigi oyunlar yeni cikmis oyunlar degil ve benim tahminimce bu senenin sonunda ve 2024'te cikacak oyularda yavastan sabit 30 FPS vermeye baslar tabii ki hepsinde degil fakat AAA oyunlarda 30 FPS verir bence. Ben Series S'e aktif 3 yıl kullanim ömrü olur diye dusunmustum benim dusunceme gore 2024 basi oluyor iste.

Series S'in 5 sene 60 FPS goturmesine imkan yok hocam. Evet güzel cihaz su anda 120 FPS bile verdigi oyunlar var fakat verdigi oyunlar yeni cikmis oyunlar degil ve benim tahminimce bu senenin sonunda ve 2024'te cikacak oyularda yavastan sabit 30 FPS vermeye baslar tabii ki hepsinde degil fakat AAA oyunlarda 30 FPS verir bence. Ben Series S'e aktif 3 yıl kullanim ömrü olur diye dusunmustum benim dusunceme gore 2024 basi oluyor iste.

Hocam tam tersi, zaten neslin başından beri tamamen next gen için çıkan bir oyun veremedi Microsoft. Çıkış oyunu yok, 2021'deki Forza, Halo yeterli done değil, 2022 boş sayılır. Üçüncü parti firmalar oyunlarını PS-Xbox için eski nesil, yeni nesil, PC derken optimizasyon işinde çuvallayabiliyor. Ama konsollara son yıllarında gelen özel oyunlar çok daha optimize geliyorlar. Geçen nesilde mesela TLOU II, God of War örnekleri var.

Ben çıkışında Series S alıp 2021 sonunda sattım. O zamana kadar eskiden çıkmış ve Xbox One S port olarak çalışan oyunlar, next gen update alan oyunlar, FPS boost verilen oyunlar vardı, az sayılı da yeni oyun ama bu oyunların hiçbiri native olarak yeni nesil Series S|X için geliştirilmemişti. Microsoft geçen sene One nesline desteğini büyük oranda bitireceğini söylediğinde 2022 yılında yalnızca yeni nesil için geliştirilen oyunları referans almak mümkün olur diye düşünüyordum ama Microsoft boş geçti. Duruma göre Series X alacaktım ama oyunlar ertelendi ve bir şey gösteremediler. Bu nedenle oyunların Series S için optimizasyonu daha mı iyi olacak, yoksa Series X ve multiplatform ise PS5 baz alınırken Series S problemli mi olacak bunu tam anlamıyla göremedik. Çıkışından beri geçen 2.5 sene konsolun performansını değerlendirmek için aktif bir zaman dilimi değil koca bir boşluktu hatta. Ama Xbox Studios'tan gelecek oyunlar büyük ihtimalle optimizasyon olarak standartları koruyacakken diğer oyunların yalnızca next gen olup olmaması durumunu zaman gösterecek. 2023 artık bir referans yılı olmak zorunda, hiçbir oyun vermeden ara konsol çıkaracaklar yoksa. Kesin olan şey Series X ve PS5 4K-60 FPS standartını koruyamadığında Series S ya 900-1080p dinamik 60 FPS'e dönüyor ya da dinamik 1440p-30 FPS oluyor.

Hocam tam tersi, zaten neslin başından beri tamamen Next gen için çıkan bir oyun veremedi Microsoft. Çıkış oyunu yok, 2021'deki Forza, Halo yeterli done değil, 2022 boş sayılır. Üçüncü parti firmalar oyunlarını PS-Xbox için eski nesil, yeni nesil, PC derken optimizasyon işinde çuvallayabiliyor. Ama konsollara son yıllarında gelen özel oyunlar çok daha optimize geliyorlar. Geçen nesilde mesela TLOU II, God of War örnekleri var.

Ben çıkışında Series S alıp 2021 sonunda sattım. O zamana kadar eskiden çıkmış ve Xbox One S port olarak çalışan oyunlar, Next gen Update alan oyunlar, FPS Boost verilen oyunlar vardı, az sayılı da yeni oyun ama bu oyunların hiçbiri native olarak yeni nesil series s|x için geliştirilmemişti. Microsoft geçen sene One nesline desteğini büyük oranda bitireceğini söylediğinde 2022 yılında yalnızca yeni nesil için geliştirilen oyunları referans almak mümkün olur diye düşünüyordum ama Microsoft boş geçti. Duruma göre Series X alacaktım ama oyunlar ertelendi ve bir şey gösteremediler. Bu nedenle oyunların Series S için optimizasyonu daha mı iyi olacak, yoksa Series X ve multiplatform ise PS5 baz alınırken Series S problemli mi olacak bunu tam anlamıyla göremedik. Çıkışından beri geçen 2.5 sene konsolun performansını değerlendirmek için aktif bir zaman dilimi değil koca bir boşluktu hatta. Ama Xbox Studios'tan gelecek oyunlar büyük ihtimalle optimizasyon olarak standartları koruyacakken diğer oyunların yalnızca Next gen olup olmaması durumunu zaman gösterecek. 2023 artık bir referans yılı olmak zorunda, hiçbir oyun vermeden ara konsol çıkaracaklar yoksa. Kesin olan şey Series X ve PS5 4K-60 FPS standartını koruyamadığında Series S'ya 900-1080p dinamik 60 FPS'e dönüyor ya da dinamik 1440P-30 FPS oluyor.

Hocam siz exclusive bazlı düşünüyorsunuz ben direkt tüm oyunlar 3.parti oyunları da baz alarak dusunuyorum. O konuda cok haklisiniz Microsoft sirket falan satin almasina ragmen daha adamakilli oyun cikartmadi ben de Xbox sahibiyim ve o konuda ben de Microsoft'a açıkçası sinirliyim. Microsoft oyun yaparsa tabii ki 60 FPS destekler ki bir zahmet desteklesin :) 2024'te cikacak oyunlardan eminim ki 30 FPS calisan cok olur veya 60 calistirsa bile grafikler pek saglikli gozukmez. FPS yuksek vermesinde sorun olmaz ki zaten onemli olan yuksek doku kalitesinde verebilmesi. 2024'te cikacak oyunlarin Series S'i zorlayacagi kanaatindeyim. 3. parti oyunlardan bahsediyorum ozellikle dedigim gibi.

4K HDR ekranınız varken kesinlikle Series X.

Hocam şu an da bile 60 da zor tutunuyor konsol işi çok sıkıntı oyun yapimcisinin keyfine bağlisiniz bitık.

Geri
Yukarı