XFX RX 590 ısınma sorunu

HoNDaC1

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Geriatri
Herkese hayırlı günler dilerim. Öncelikle forumda yeniyim ve çok güzel bir tartışma ortamına sahip olduğunu gözlemledim. Geniş kapsamlı olup aslında fazla uzağa çıkamayacağımız bir konu hakkında sizlere danışmak istedim. Başlıktaki ekran kartını alalı 1 hafta civarı oluyor. Ürünün yorumlarını ve incelemelerini birçok yerde araştırdım. Isı probleminin olduğunu bilerek aldım fakat bu kadar olacağını beklememiştim. Bundan önce Sapphire RX 570 ve 580 kullandım ikisi de 4 GB versiyonuydu. MSI Afterburner programı ile fan ayarlarını kontrol edip, oyun içerisinde işlemci kullanımı, GPU sıcaklığı vs. kontrol ediyordum. Ekran kartlarını yormamak adına fanları hiç %45-50'nin üzerine çıkarmadım ki gerek olmadı. Gördüğüm en yüksek derece 75'Ti ve otomatik fanda olduğu için geç açtı. Zorladığım bir şey yok, render yapmıyorum, mining yapmıyorum. PUBG Lite ve CS-GO oynuyorum genellikle. Fakat bu kart PUBG Lite'de resmen dehşet saçıyor. Az önce dediğim gibi birçok kart ile bu oyunları oynadım ve hiçbir şekilde ısınma sorunum olmadı. Kartın derecesi çok hızlı yükselip alçalıyor bunu geçtim, PUBG'de oyunu açar açmaz birden 75 derecelere fırlamalar, otomatik fanda iken fanların 1900 2000 RPM dönmesi falan canımı sıktı. Canımı sıkan konu kartın böyle yüksek sesle çalışması değil. İlk oyunun ortasında kart otomatik fanda iken 2200 RPM civarı çalışıyor ve 85 derece civarlarında geziyor.
İlk sorum şu; kartın bu derecelerde çalışması normal midir? İkinci sorum ise; bu konuda nasıl önlem alabilirim, neler yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    128,2 KB · Görüntüleme: 749
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sağ veya sol dersem kartı tutuşunuza göre fark gösterir. Güç kablonusunu ekran karta bağladığınız yöne (yakın olacak şekilde) alacaksınız. Temiz driver kurulumu yapmanız çok önemli dediğim adımları uygulamanı öneririm. Fan ayarları bende etkin durumda. Gelişmiş ayarlar sekmesi kapalı, Sıfır rpm modu açık, Min akustik sınır 1050 ve güç yönetimi kapalı konumda. Metro exodus da test yapıp sonucu buraya yazarım bir kaç güne ancak furmark zaten kartı maksimumda zorluyor. Boşta 45 derece yükte iste 70 oluyor.
Merhaba hocam. Sizin dediklerinizin aynısını yaptım ve aynı ayarları uyguladım Metro Exodus oyununda sistem çöktü. Voltaj değerini 5 yükselttim tekrar çöktü. Sonra 5 daha yükselttim tekrar çöktü. Yani ben mhz değerini düşürmeden undervolt işlemini bir türlü yapamıyorum sistem çöküyor. Dediğiniz bios tuşunu her iki tarafta da denedim yine çöktü. Ne önerirsiniz hocam? Ayrıca siz ekran kartına bios güncellemesi yaptınız mı?

Merhaba hocam. Sizin dediklerinizin aynısını yaptım ve aynı ayarları uyguladım Metro Exodus oyununda sistem çöktü. Voltaj değerini 5 yükselttim tekrar çöktü. Sonra 5 daha yükselttim tekrar çöktü. Yani ben mhz değerini düşürmeden undervolt işlemini bir türlü yapamıyorum sistem çöküyor. Dediğiniz bios tuşunu her iki tarafta da denedim yine çöktü. Ne önerirsiniz hocam? Ayrıca siz ekran kartına bios güncellemesi yaptınız mı?

Ben bios güncellemesi yapmadım zaten bir güncellemenin olduğunu da düşünmüyorum varsa kontrol edip yapabilirsin ama anakartının bios update yapmanı öneririm. Sisteminin tüm driverlarını doğru kurduğundan eminsen(temiz kurulum yaptıysan) sorun karttan kaynaklanıyor da olabilir ama bana daha çok yazılım sorunu gibi geliyor. Buradaki linkten detaylı undervolt ayarlarına ulaşabilirsin.
Aynı şekilde undervolt işlemi için afterburner de kullanabilirsin. Voltaj düşürme işleminin karta hiç bir zararı yok. Sadece 5v düşürdüğünde yazılım çöküyorsa gerçekten garip bir sorun var.

Bu arada Metro da ultra ayarlarda test yaptım ve kart maksimum 72 dereceyi gördü. Kesinlikle kapanma donma veya takılma gibi sorunlar yok.

Ben bios güncellemesi yapmadım zaten bir güncellemenin olduğunu da düşünmüyorum varsa kontrol edip yapabilirsin ama anakartının bios update yapmanı öneririm. Sisteminin tüm driverlarını doğru kurduğundan eminsen(temiz kurulum yaptıysan) sorun karttan kaynaklanıyor da olabilir ama bana daha çok yazılım sorunu gibi geliyor. Buradaki linkten detaylı undervolt ayarlarına ulaşabilirsin.
Aynı şekilde undervolt işlemi için afterburner de kullanabilirsin. Voltaj düşürme işleminin karta hiç bir zararı yok. Sadece 5v düşürdüğünde yazılım çöküyorsa gerçekten garip bir sorun var.

Bu arada Metro da ultra ayarlarda test yaptım ve kart maksimum 72 dereceyi gördü. Kesinlikle kapanma donma veya takılma gibi sorunlar yok.
Evet sistemin bütün sürücüleri güncel bios da güncel. Msi Afterburner ve Radeon programını denedim ikisini. Sonuç olarak 1580mhz stock değerinde undervolt yapamıyorum. Bende 1490mhz ayarında 1090 voltaj ayarı yaptım şimdilik ve güç limitini -10 yaptım. Bende Metro Exodus oyununda test ettiğimde 75 dereceyi geçmedi evet. Yalnız oyunda ESC tuşuna basıp orada beklerken sıcaklık artıyor ama oynarken artmıyor bunu anlayamadım :D Otomatik ayarına göre yaklaşık 1-2fps düşük o kadar. Otomatik ayarında 87 derece olacağına 1-2fps kayıpla 75 derece iyidir diye düşündüm şimdilik. İlginize tekrardan çok teşekkür ederim hocam. Şuan halen stabil ayarlar konusunda uğraşıyorum. Bir gelişme olursa yazarım.

Evet sistemin bütün sürücüleri güncel bios da güncel. Msi Afterburner ve Radeon programını denedim ikisini. Sonuç olarak 1580mhz stock değerinde undervolt yapamıyorum. Bende 1490mhz ayarında 1090 voltaj ayarı yaptım şimdilik ve güç limitini -10 yaptım. Bende Metro Exodus oyununda test ettiğimde 75 dereceyi geçmedi evet. Yalnız oyunda ESC tuşuna basıp orada beklerken sıcaklık artıyor ama oynarken artmıyor bunu anlayamadım :D Otomatik ayarına göre yaklaşık 1-2fps düşük o kadar. Otomatik ayarında 87 derece olacağına 1-2fps kayıpla 75 derece iyidir diye düşündüm şimdilik. İlginize tekrardan çok teşekkür ederim hocam. Şuan halen stabil ayarlar konusunda uğraşıyorum. Bir gelişme olursa yazarım.

Rica ederim dostum umarım bu kartla sorun yaşayanlara faydam dokunur. Manuel fan ayarlarıyla ısıyı daha fazla düşürebileceğine kesin olarak eminim. Bu arada hangi anakartı kullanıyorsun? Stok ayarlarda 5v düşürdüğünde sistemin çökmesi bence çok mantıksız. Bu arada optional sürücü ile yani 20.5.1 ile kitlenme, wattman hatası ve siyah ekran sorunları yaşadım ve tekrar 20.4.2 versiyona döndüm. Ayarlar tamamen aynıydı.

Rica ederim dostum umarım bu kartla sorun yaşayanlara faydam dokunur. Manuel fan ayarlarıyla ısıyı daha fazla düşürebileceğine kesin olarak eminim. Bu arada hangi anakartı kullanıyorsun? Stok ayarlarda 5v düşürdüğünde sistemin çökmesi bence çok mantıksız. Bu arada optional sürücü ile yani 20.5.1 ile kitlenme, wattman hatası ve siyah ekran sorunları yaşadım ve tekrar 20.4.2 versiyona döndüm. Ayarlar tamamen aynıydı.
Sistemim şu şekilde:
- i3 9100F
- Asus Prime H310M-K R2.0
- Adata Xpg gammix d30 8gb 3000mhz ddr4 2x
- 600w 80+ psu
- XFX RX 590

Anakartın bios güncel. 20.4.2 sürüm yüklü zaten 20.5.1 yüklemedim bile. İşte tek sorun dediğim gibi kartın stok mhz değerinde undervolt yapınca sistem çöküyor. Şuan 1490 mhz ayarında 1090 voltaj da sıkıntı olmuyor. Ayrıca fan ayarı yapılı zaten 75 derecede %70 olacak şekilde ayarladım. Yoksa sıcaklık artıyor.

Sistemim şu şekilde:
- i3 9100F.
- ASUS Prime H310M-K r2.0.
- Adata XPG Gammix D30 8 GB 3000MHz DDR4 2X.
- 600W 80+ PSU.
- XFX RX 590.

Anakartın BIOS güncel. 20.4.2 sürüm yüklü zaten 20.5.1 yüklemedim bile. İşte tek sorun dediğim gibi kartın stok MHz değerinde undervolt yapınca sistem çöküyor. Şu an 1490 MHz ayarında 1090 voltaj da sıkıntı olmuyor. Ayrıca fan ayarı yapılı zaten 75 derecede %70 olacak şekilde ayarladım. Yoksa sıcaklık artıyor.

Gayet iyi zaten 1490 MHz'de 1090 voltaj iyiydir. 75 derecede %70 çalışıyor daha sessize oynamışsınız çok kötü rakamlar değil.

Kartta kullandığım ayarları size yazıyorum bu ayarlar xfx fatboy rx590 için geçerlidir.
Kartın üstündeki bios değiştirme butonunu güç girişinin olduğu tarafa çekin( bu işlem performans modunu aktif eder)
Öncelikle temiz driver kurulumu yapın. Amd cleanup ve ddu ile tüm amd driverlarını kaldırmanı öneririm ve daha sonra ccleaner ile tüm kayıt defterini onarın.
Güç planı ayarları - Pci express güç yönetimi kapalı olup olmadığını kontrol et ve değilse kapalı yap.
Daha sonra 20.4.2 sürücüsünü kurmanı öneririm.
Bu adımda ekran kartına undervolt işlemi yapacaksın bunu performans sekmesinden ayarlanıyor bölümüne girip gpu ayarı kısmından yapmalısın.
Bendeki ayarlar sırasıyla;

300mhz -909mhz 1169mhz - 1301mhz -1400mhz -1467mhz -1525mhz -1580mhz
750v - 856v - 1075v -1075v - 1075v -1075v - 1080v -1085v

Bu şekilde ayarlamanı ve profili sağ üstten kaydetmeni öneririm. Daha sonra furmark ile test yapabilirsin. 2k da test etmeni öneririm eğer çökerse voltajı biraz daha yükseltebilirsin mesela 5 arttırıp1100v yapabilirsin. Bu arada benim önde 3 adet arkada 1 adet fan mevcut. İstersen sana furmark test sonucunu da buraya atabilirim. Kart 70 dereceyi bende geçmiyor. Bu yaptığın işlemlerin de performansa hiçbir zararı yok.
Son olarak eğer hala ısınma sorunu varsa kasa kapaklarını açarak testini gerçekleştirmeni öneririm. Ön paneli mesh olmayan kasalar sistemin çok daha fazla sıcak çalışmasına neden oluyor.
Merhaba, kartta ısı sorununu maalesef bende yaşıyorum daha güçlü oyunlarda hiç test etmedim bile ama cs go da 70-75 derece de ve oldukça sesli çalışmakta. Sistemim Ryzen 3600X , 16GB Team 3200 MHZ RAM, Gigabyte DS3H Anakart, Dark Guardion Mini Kasa ve FSP 600W psu. Cozum olacak ise ayarları yapmam da bana yardımcı olabilir misiniz inanın sistemden soğudum

Merhaba, kartta ısı sorununu maalesef bende yaşıyorum daha güçlü oyunlarda hiç test etmedim bile ama cs go da 70-75 derece de ve oldukça sesli çalışmakta. Sistemim Ryzen 3600X , 16GB Team 3200 MHZ RAM, Gigabyte DS3H Anakart, Dark Guardion Mini Kasa ve FSP 600W psu. Cozum olacak ise ayarları yapmam da bana yardımcı olabilir misiniz inanın sistemden soğudum
Merhabalar. İlk başta @Fanzi söylediği ayarları deneyin. Eğer sistem çökerse benim kullanmış olduğum ayarları ekliyorum görsele. Yalnız yine görsele ekledim windows ayarlarından hızlı başlatma ayarını kapatmanız lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor.
XFX'in soğutması problemli olan bir modeli vardı onu almış olabilirsiniz.
Evet XFX RX 590 modeli maalesef soğutması problemli. Şimdilik yaptığımız ayarlar ile sıcaklık değerlerini düşürmeye çalışıyoruz.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,4 KB · Görüntüleme: 123
  • 16.PNG
    16.PNG
    80,6 KB · Görüntüleme: 124
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 114

Geri
Yukarı