XFX RX 590 ısınma sorunu

HoNDaC1

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Geriatri
Herkese hayırlı günler dilerim. Öncelikle forumda yeniyim ve çok güzel bir tartışma ortamına sahip olduğunu gözlemledim. Geniş kapsamlı olup aslında fazla uzağa çıkamayacağımız bir konu hakkında sizlere danışmak istedim. Başlıktaki ekran kartını alalı 1 hafta civarı oluyor. Ürünün yorumlarını ve incelemelerini birçok yerde araştırdım. Isı probleminin olduğunu bilerek aldım fakat bu kadar olacağını beklememiştim. Bundan önce Sapphire RX 570 ve 580 kullandım ikisi de 4 GB versiyonuydu. MSI Afterburner programı ile fan ayarlarını kontrol edip, oyun içerisinde işlemci kullanımı, GPU sıcaklığı vs. kontrol ediyordum. Ekran kartlarını yormamak adına fanları hiç %45-50'nin üzerine çıkarmadım ki gerek olmadı. Gördüğüm en yüksek derece 75'Ti ve otomatik fanda olduğu için geç açtı. Zorladığım bir şey yok, render yapmıyorum, mining yapmıyorum. PUBG Lite ve CS-GO oynuyorum genellikle. Fakat bu kart PUBG Lite'de resmen dehşet saçıyor. Az önce dediğim gibi birçok kart ile bu oyunları oynadım ve hiçbir şekilde ısınma sorunum olmadı. Kartın derecesi çok hızlı yükselip alçalıyor bunu geçtim, PUBG'de oyunu açar açmaz birden 75 derecelere fırlamalar, otomatik fanda iken fanların 1900 2000 RPM dönmesi falan canımı sıktı. Canımı sıkan konu kartın böyle yüksek sesle çalışması değil. İlk oyunun ortasında kart otomatik fanda iken 2200 RPM civarı çalışıyor ve 85 derece civarlarında geziyor.
İlk sorum şu; kartın bu derecelerde çalışması normal midir? İkinci sorum ise; bu konuda nasıl önlem alabilirim, neler yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    128,2 KB · Görüntüleme: 749
Son düzenleyen: Moderatör:
75 derecelerde çalışması bu kart için normal ancak kendisini kapatıyorsa sizin kartınızda da bir sorun olabilir ya da kasanızda soğutma problemi olabilir. Biz undervolt yaptığımızda kart daha az enerji tüketiyor ve daha serin çalışıyor. Performans olarak da hiç kayıp yok. Örnek vereyim undervolt işleminden önce stok değerlerde kart 180W kadar enerji çekiyordu ancak undervolttan sonra 130W'lara kadar geriledi. Kartı zaten orijinal kullanıyoruz herhangi bir yazılım veya BIOS değiştirmiyoruz. Tabi ki 1660 almak daha mantıklı ancak fiyatı 2000 TL civarında benim RX590 için ödediğim 1500 TL ve 1660 ile aynı kart olduğunu düşünüyorum. Yani özet olarak isteyen bu işlemleri yapar istemeyen yapmaz kullanıcıya kalan bir şey. Ayrıca aynı fiyat bandında XT5500'de tercih edilebilir ancak o performans olarak biraz daha düşük kalıyor.

Arkadaşa katılıyorum bende de 580 var elindeki malı iyi bileceksin hem de en ucuz modelinden birini kullanıyorum 2 tık ayar ve azıcık zaman harca hoşuma da gider 2000 RPM hızda 70 derecede çalışsın hani çok da zor değil tabii ki direk undervolt ile performans yükselteceğimize bol bol voltaj çakalım MHz arttıralım ama paranın da değeri yok ki kardeşim 100 200 TL'yi hesaplamasaydık bu konu açık bile olmazdı.

Arkadaşa katılıyorum bende de 580 var elindeki malı iyi bileceksin hem de en ucuz modelinden birini kullanıyorum 2 tık ayar ve azıcık zaman harca hoşuma da gider 2000 RPM hızda 70 derecede çalışsın hani çok da zor değil tabii ki direk undervolt ile performans yükselteceğimize bol bol voltaj çakalım MHz arttıralım ama paranın da değeri yok ki kardeşim 100 200 TL'yi hesaplamasaydık bu konu açık bile olmazdı.
Yani aslında katılıyorum bütçe meselesi. Bende şimdi kullandığım ayarlar ile %75 2700rpm fan hızı ile ortalama 75-78 dereceyi yakaladım. FurMark testinde ise 81 dereceyi gördü. Ha bu stabil ayarları bulmak için baya uğraştım. Bundan sonra da pek uğraşmayacağım artık. 80 derecede bozulacaksa bozulsun ne yapayım :D

Kartta kullandığım ayarları size yazıyorum bu ayarlar xfx fatboy rx590 için geçerlidir.
Kartın üstündeki bios değiştirme butonunu güç girişinin olduğu tarafa çekin( bu işlem performans modunu aktif eder)
Öncelikle temiz driver kurulumu yapın. Amd cleanup ve ddu ile tüm amd driverlarını kaldırmanı öneririm ve daha sonra ccleaner ile tüm kayıt defterini onarın.
Güç planı ayarları - Pci express güç yönetimi kapalı olup olmadığını kontrol et ve değilse kapalı yap.
Daha sonra 20.4.2 sürücüsünü kurmanı öneririm.
Bu adımda ekran kartına undervolt işlemi yapacaksın bunu performans sekmesinden ayarlanıyor bölümüne girip gpu ayarı kısmından yapmalısın.
Bendeki ayarlar sırasıyla;

300mhz -909mhz 1169mhz - 1301mhz -1400mhz -1467mhz -1525mhz -1580mhz
750v - 856v - 1075v -1075v - 1075v -1075v - 1080v -1085v

Bu şekilde ayarlamanı ve profili sağ üstten kaydetmeni öneririm. Daha sonra furmark ile test yapabilirsin. 2k da test etmeni öneririm eğer çökerse voltajı biraz daha yükseltebilirsin mesela 5 arttırıp1100v yapabilirsin. Bu arada benim önde 3 adet arkada 1 adet fan mevcut. İstersen sana furmark test sonucunu da buraya atabilirim. Kart 70 dereceyi bende geçmiyor. Bu yaptığın işlemlerin de performansa hiçbir zararı yok.
Son olarak eğer hala ısınma sorunu varsa kasa kapaklarını açarak testini gerçekleştirmeni öneririm. Ön paneli mesh olmayan kasalar sistemin çok daha fazla sıcak çalışmasına neden oluyor.
Hocam aynı dediğiniz ayarları yaptım ama olmadı sıcaklık düşüyor evet ama maalesef sistem çöküyor. Başka var mıdır önerebileceğiniz veya voltajı ne kadar düşürüp deneyeyim

Hocam aynı dediğiniz ayarları yaptım ama olmadı sıcaklık düşüyor evet ama maalesef sistem çöküyor. Başka var mıdır önerebileceğiniz veya voltajı ne kadar düşürüp deneyeyim
Benim ayarları mı deneyebilirsin. O ayarlar bende de çökmüştü.
Aynı kart modelini kullansak bile aynı ayarları kullanamıyoruz maalesef. Mecbur en stabil ayarları kendin bulman gerekecek. Benim ayarları mı dene bakalım. Sistem çökmez ise kullanırsın.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,4 KB · Görüntüleme: 106
  • 16.PNG
    16.PNG
    80,6 KB · Görüntüleme: 123
Benim ayarları mı deneyebilirsin. O ayarlar bende de çökmüştü.
Aynı kart modelini kullansak bile aynı ayarları kullanamıyoruz maalesef. Mecbur en stabil ayarları kendin bulman gerekecek. Benim ayarları mı dene bakalım. Sistem çökmez ise kullanırsın.
Hocam teşekkür ederim sanırım bu işe yaradı.5-10 dakikadır witcherdayım bir sorun olmadı ve sıcaklık 8-9 derece düştü fpsde bi kaybım da olmadı çok teşekkürler gerçekten.

Hocam teşekkür ederim sanırım bu işe yaradı.5-10 dakikadır witcherdayım bir sorun olmadı ve sıcaklık 8-9 derece düştü fpsde bi kaybım da olmadı çok teşekkürler gerçekten.
Rica ederim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Şuan bu ayarların stabil olduğunu düşünüyorum fakat daha da stabil ayar bulmak için deniyorum. Kart ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığın zaman beni etiketle elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Eğer fan sesinden rahatsız olmuyorsan fan hızını arttırıp sıcaklık değerlerini biraz daha düşürebilirsin.
Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. Görsele yüklediğim windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatman lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 107
Rica ederim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Şuan bu ayarların stabil olduğunu düşünüyorum fakat daha da stabil ayar bulmak için deniyorum. Kart ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığın zaman beni etiketle elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Eğer fan sesinden rahatsız olmuyorsan fan hızını arttırıp sıcaklık değerlerini biraz daha düşürebilirsin.
Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. Görsele yüklediğim windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatman lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor.

Tamamdır hocam tekrardan çok teşekkür ederim geç baktım biraz kusuruma bakma lütfen.
Onu da yaptım şimdi teşekkürler.

Geri
Yukarı