Çözüldü XFX RX 6600XT fan hızı %70'i geçince çıtırtı sesleri gelmeye başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JlacKaptaN

Yoctopat
Daha fazla  
Ekran kartımın fan hızı %70'i geçtiğinde çıtırtı gibi sesler gelmeye başlıyor, bilgisi veya tahmini olan var mı? Ekran kartım XFX 6600 XT quick 308.

Çözüm
Miming fanların ömrünü yemiş. Ses yüzde yüz rulmanlardan geliyor. Yeni nesil kartlarda fan bakımı yapmayı bilen biri tarafından ufak bir yağlama yapılırsa bişeyciği kalmaz. Eğer tecrübeniz yoksa siz denemeyin fanın kartdan sökülüp yağlanması gerekmekte.

Sorunun fandan olup olmadığını anlamanız için kartı söküp elinizle yavaşça döndürebilirsiniz. Eğer döndürürken pürüz hissi veriyorsa, kırt kırt sesler çıkıyorsa fanın bakım zamanı gelmiştir.
Bundan daha kötü bir senaryo daha var.
Yüksek RPM hızlarda oluşan aşırı merkez kaç kuvveti sebebiyle fandaki orta göbeğin yalama olması ve aşırı sarsılması sebebiyle ses çıkıyorsa bunu elle döndürerek anlayamayız. Bu eksen kaymasından kaynaklı sorun zamanla dahada büyür. Ekran kartının fan çerçeve kenarlarına sürterek fanın tahriş olmasına, bir süre daha fark edilmezse fan motorunun kendini yakmasına sebep olabilir. Ama iyi yanı şu bu sorun olursa hem aşırı bir titreşim hemde çok yüksek ses sorunuyla kendini belli eder kolayca algılanabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyurun hocam, yanlışlıkla short atmışım :)

Sürtüyor gibi duydum ben, kabloları kontrol et fana temas eden var mı diye.

2 ay mining dışında hiç kullanılmamıştı, ben hiç temizlemedim

Fanlara temas yok şu an baktım tekrar

Fanlarda asınma var o halde, ne olur ne olmaz cıkar ekran kartını temizle macununu yenile geri tak. Sorun duzelmezse uyumlu fan alır degistirirsin atla deve degil.

Fanlarda asınma var o halde, ne olur ne olmaz cıkar ekran kartını temizle macununu yenile geri tak. Sorun duzelmezse uyumlu fan alır degistirirsin atla deve degil.
daha önce hiç yapmadım açıkçası ekran kartını yükseltmek için satmayı düşünüyordum bu sesi farkedince tedirgin oldum

Miming fanların ömrünü yemiş. Ses yüzde yüz rulmanlardan geliyor. Yeni nesil kartlarda fan bakımı yapmayı bilen biri tarafından ufak bir yağlama yapılırsa bişeyciği kalmaz. Eğer tecrübeniz yoksa siz denemeyin fanın kartdan sökülüp yağlanması gerekmekte.

Sorunun fandan olup olmadığını anlamanız için kartı söküp elinizle yavaşça döndürebilirsiniz. Eğer döndürürken pürüz hissi veriyorsa, kırt kırt sesler çıkıyorsa fanın bakım zamanı gelmiştir.
Bundan daha kötü bir senaryo daha var.
Yüksek RPM hızlarda oluşan aşırı merkez kaç kuvveti sebebiyle fandaki orta göbeğin yalama olması ve aşırı sarsılması sebebiyle ses çıkıyorsa bunu elle döndürerek anlayamayız. Bu eksen kaymasından kaynaklı sorun zamanla dahada büyür. Ekran kartının fan çerçeve kenarlarına sürterek fanın tahriş olmasına, bir süre daha fark edilmezse fan motorunun kendini yakmasına sebep olabilir. Ama iyi yanı şu bu sorun olursa hem aşırı bir titreşim hemde çok yüksek ses sorunuyla kendini belli eder kolayca algılanabilir.

Son düzenleme:
Çözüm
Miming fanların ömrünü yemiş. Ses yüzde yüz rulmanlardan geliyor. Yeni nesil kartlarda fan bakımı yapmayı bilen biri tarafından ufak bir yağlama yapılırsa bir şeyciği kalmaz. Eğer tecrübeniz yoksa siz denemeyin fanın kartdan sökülüp yağlanması gerekmekte.

O zaman ben hiç dokunmayayım :D, daha önce bir arkadaş mining için fanlara hız aşırtma yapıyorlar demişti, eğer anlıyorsanız acaba benim kartımda da böyle bir şey olabilir mi, varsa anlayabilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı