Ya Uçağınızın Yakıtı Donarsa?

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uçak yakıtı olarak JET A1 kullanılıyor. Bunu daha önceki konularda bahsetmiştim. Bu yakıtın da tabii ki bir donma derecesi var. Yaklaşık olarak JET A1 -47 derecede donuyor.

37.000 - 40.000 feet civarlarında hava -60 derecelere kadar çıkıyor. Peki yakıtımız donmuyor mu? İşi fizik kurallarına bırakacaksak evet donması gerekiyor ama uçakta bunu engelleyen sistemler var tabii ki. Kimse yakıtı donmuş, gaz türbinli bir uçakla seyahat etmek istemez :)

Uçak seyir halindeyken, yakıt motora iletilirken, yani taşınırken (BUNA - N gibi hortumlar aracılığıyla) bir miktar ısıtılıyor. Bu da yüksek feet'lerde yakıtın donmamasını ve stabil kalmasını sağlıyor.

Aslında bakarsak uçaklar soğuk havada daha verimli çalışır. Bizde bir söz vardır. Uçaklar kışın beslenir, yazın da karınca gibi çalışır misali. Şirketler zarar etmesin diye yazları uçaklara ayrı bir iyi bakarsın :)

Screenshot_3.png

Son düzenleme:
Uçaklar 40.000 feet seviyelerinde uçmasının temel sebebi gaz yoğunluğunun az olması. Gaz yoğunluğu az olduğundan sürtünmede az olacaktır. Buda yakıttan tasarruf sağlayarak hava ulaşımını dahada az maliyetli ve ulaşılabilir yapacaktır.

Yakıt donma noktası düşük ama donmayacak diye bir şey yok:) Uçağın deposundayken bile donmasın diye ısıtıcı sistemler var. Ve olması da gerekiyor zaten.
Uçaklar 40.000 feet seviyelerinde uçmasının temel sebebi gaz yoğunluğunun az olması. Gaz yoğunluğu az olduğundan sürtünmede az olacaktır. Bu da yakıttan tasarruf sağlayarak hava ulaşımını dahada az maliyetli ve ulaşılabilir yapacaktır.
Güzel bilgi ama konu ile ilgisini çözemedim?

Yakıt donma noktası düşük ama donmayacak diye bir şey yok:) Uçağın deposundayken bile donmasın diye ısıtıcı sistemler var. Ve olması da gerekiyor zaten.

Güzel bilgi ama konu ile ilgisini çözemedim?
Konu'nun kendisi yakıtla alakalı. :)

Konuyla alakası yok ancak siz bir kaç ay öncesinde moderatör değil miydiniz? Yanlış mı hatırlıyorum?
İşlerim çok yoğunlaştı bu dönem. Maalesef yeterli zaman ayıramıyorum o yüzden bıraktım moderatörlüğü:)

Uçakların yakıt depolarında ısıtıcı sistemler mevcut ayrıca sırf uçağın ana gövdesi hava sürtünmesi sebebiyle aşırı ısınıyor diye soğutucu sistemler mevcut bir kaynakta görmüştüm.
Tamam yakıtı ısıtıyoruz eyvallah ama soğutucunun olmadığını düşünsene: Yolcular gittikce sıcaklıyor vardıklarında hepsi kül :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı