Ya Uçağınızın Yakıtı Donarsa?

Bu işin mühendisleri boşuna para almıyor diye düşünüyorum. Gelen yakıtın kaç derecede donduğunu biliyorlardır sanırım. :) Bir de şu var tabi. Sürekli çalışan bir motor ve ısıtma sistemi de buna yardımcı olacak şekilde düşünülmüştür her halde? Aptal değil ya bu mühendisler. :)

Bu işin mühendisleri boşuna para almıyor diye düşünüyorum. Gelen yakıtın kaç derecede donduğunu biliyorlardır sanırım. :)
E bi' zahmet:) Onu tasarlayanı, sensörleri tasarlayanı bunları sular seller gibi biliyorlar zaten:)

@LeViAcKeRMaN incecik tüplerden basınçlı şekilde geçmesi lazım. En ufak bir tıkanıklık veya tekleme motoru kaybettirebilir. Ayrıca yakıt motorda değil kanatlardaki depoda. O yüzden donabilirler.

Yakıtın kanatlarda olduğunu biliyorum. Ama bazı uçak motorları mesela, çok büyük fırtınalarda bile çalışabiliyor. İçine dünya kadar su giriyor falan. Çok ilginç işler 🤠

Uçak mühendisleri onları düşünmüştür sanırım.

Hep aklıma bir soru var aslında. Bu uçaklar otomatik uçuyor ama niye mesela otomatik inip kalkamıyor hala😒

Sanırım hala o noktaya gelinmedi.

Motorlar da kanatlarda değil mi? :)
Evet de kanat var kanat var şimdi:) Biri nere öbürü nerede:)
İçine dünya kadar su giriyor falan. Çok ilginç işler
Su da sorun yok. O buharlaşır gider motor sıcaklığıyla. Ama buz depodan borulara girerken donarsa veya kar gibi kıvam alırsa tıkar boruyu. Bu sefer motor iflas edebilir yakıt gelmediği için.
Hep aklıma bir soru var aslında. Bu uçaklar otomatik uçuyor ama niye mesela otomatik inip kalkamıyor hala😒

Sanırım hala o noktaya gelinmedi.
Belirli bir irtifanın altına inince uçak ihtiyacı olan radar frekansının kapsama alanından çıkıyor. Ve uçak iniş frekansını kendisi giremez. Çünkü belirli durumlarda mesela pist başı değişirse frekans da değişir. Bu sefer uçak doğru sandığı yere doğru gitmeye çalışır. Bu yüzden kazaya sebep olabilir. Yani bir pilota mutlaka ihtiyaç duyar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı