Yanlış gönderilen ürünü kabul edersek başımıza ne gelebilir?

Sanki kargo başka birinin adınaymış gibi bir anlaşılma olmuş galiba. Kargo kapalı kutuda benim adıma geldi. Farklı olan kargonun içindeki üründü. Yasal olarak benden almaya hakları yoksa geri vermek gibi bir niyetim yok açıkçası. Sonuç olarak bu benim hatam sonucunda olan bir şey değil. Nasıl şirketler kullanıcı hatası deyip beni zarara sokuyorlarsa bence bende satıcı hatası deyip elimde tutabilirim. Tabi dediğim gibi kanunen ne olduğunu bilmiyorum. O yüzden yorum yapan arkadaşlar söyledikleri şeyleri destekleyen kaynaklar da paylaşabilirlerse çok mutlu olurum. Şu kanunun şu satırında bununla ilgili kuralı koymuşlar gibisinden.

Sana gelen kargonun içindeki ürünün karşı tarafın ispatlayabilmesi önemli. Eğer bunu yapacak bir belgeleri varsa mesela sevk irsaliyesinde yanlış gelen ürün yazıyorsa bu bir kanıttır. Bu tip şeyler varsa bir şekilde geri alırlar ama yoksa ancak mahkeme olması lazım ona da uğraşırlar mı onların bileceği bir durum. Sonuçta bankadan size yanlış bir para gelse nasıl faizi ile birlikte alıyorsa kanıt varsa her türlü alırlar.

Kargocunun tutanağı yoksa kanıtlayamazlar. Sen kargocunun önünde açıp "tüh yanlış ürün gelmiş" diye tutanak tutturdun mu? Firmaların sana karşı kullandığı her kozu bu sefer sen kullanırsın.

Geçenlerde Amazon Amerika'da birisine 1 adet yerine 5 adet 2070 Super göndermişti geri istemediler mesela. Ufak satıcılar uğraşmak isteyebilir ama büyük firmalar uğraşmaz. Kendi yaptığı hatayı zarar yazar veya sorumlu çalışanı kovar.

Screenshot_2.png

Bir ara bizim uyanık Türkler amazon.com'dan ürün sipariş edip teslim alıp ürün gelmedi diye mesaj yolluyorlardı. Sonra hem ürünü alıp hem de para iadesi alıyorlardı. Ya da bozuk diyip ürünün içine tahta vs. yerleştirip öyle yolluyorlardı.
Bunların tamamı nitelikli dolandırıcılıktır. Kişi yakalanırsa hapis cezasına kadar yolu var.
Bu da yine buna benzer bir durum. Sizin olmayan şeyleri almaya heves etmeyin arkadaşlar hırsızlık bu şakaya gelmez.

Kargocunun tutanağı yoksa kanıtlayamazlar. Sen kargocunun önünde açıp "tüh yanlış ürün gelmiş" diye tutanak tutturdun mu? Firmaların sana karşı kullandığı her kozu bu sefer sen kullanırsın.

Geçenlerde Amazon Amerika'da birisine 1 adet yerine 5 adet 2070 Super göndermişti geri istemediler mesela. Firma kendi yaptığı hatayı zarar yazar veya çalışanı kovar.

Eki Görüntüle 652146
Tutanak felan yok, ayrıca kargo kapalı kutuda geldi dışardan bakıldığında ne olduğu da anlaşılmıyor. Bakalım ne olacak.

Tutanak felan yok, ayrıca kargo kapalı kutuda geldi dışardan bakıldığında ne olduğu da anlaşılmıyor. Bakalım ne olacak.

Aç kullan sana gelmiş sonuçta. Firma düşünsün, sen ürünün keyfini çıkarmana bak. Jelatini bile çıkınca "biz iade almayız" derken iyiydi. 😂

Bir ara bizim uyanık Türkler amazon.com'dan ürün sipariş edip teslim alıp ürün gelmedi diye mesaj yolluyorlardı. Sonra hem ürünü alıp hem de para iadesi alıyorlardı. Ya da bozuk diyip ürünün içine tahta vs. yerleştirip öyle yolluyorlardı.
Bunların tamamı nitelikli dolandırıcılıktır. Kişi yakalanırsa hapis cezasına kadar yolu var.
Bu da yine buna benzer bir durum. Sizin olmayan şeyleri almaya heves etmeyin arkadaşlar hırsızlık bu şakaya gelmez.
Aynı şey değil, buraya gelip tanımadığın birine hırsız demende ayrıca terbiyesizlik. Ortada dolandırıcılık yok bir hata var, her insan hatalarının sonucuna katlanmalıdır. İyi günler size.

Bir ara bizim uyanık türkler amazon.com'dan ürün sipariş edip teslim alıp ürün gelmedi diye mesaj yolluyorlardı. Sonra hem ürünü alıp hem de para iadesi alıyorlardı. Ya da bozuk deyip ürünün içine tahta vs. yerleştirip öyle yolluyorlardı.

Tabii bu da bir sorun siz almadığınızı beyan edip mahkemede bunun aksi ispatlanırsa bu sefer dolandırıcılık suçu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gönderen firmanın elinde ki irsaliyede alacağınız ürün değil de gönderilen ürün var ise sizin siparişinizle birlikte geri alma hakları var. Şayet gönderilen ürünün sevk irsaliyesi ile aldığınız ürün aynı ürün yazıyorsa o zaman iade etme zorunluluğunuz yok bir şey kanıtlayamazlar dolayısıyla isteyemezler.

Ama... Ne olursa olsun bir kişi yanlış yapıyor diye sizde yanlışa yanlışla cevap vermeyin. Benim size nacizane tavsiyem bu yönde olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı