Yanlışa yanlışla cevap vermek doğru mudur?

Yedirir derken anlamadım tam olarak ?
Yani karnını doyurur anlamında.
Hiçbir şeklide ellerinizi yormayın hocam. Arkadaş anlamak istemiyor. Siz ne kadar anlatsanız da anlamayacak.
Mantıklı bir delil sunamıyorsun çünkü, dediğin tek şey Allah son olarak Kuran'ı indirmiştir bu yüzden Kuran doğrudur. Daha Allah'a inanamıyorum ama sen Allah Kuran'ı indirdiği için doğrudur diyorsun.

Yani karnını doyurur anlamında.

Ateist kardeşlerimize tabii ki saygım vardır. Evet gitsem bir ateistin yanına karnımı doyurur. Allah razı olsun. Ama bu işin helal haram boyutu vardır. Bana yedirdiği yiyecekleri haram para ile almadığını bilemem. Lütfen daha fazla cevap vermeyin. Çünkü cevap verdikçe batıyorsunuz ve konu çok farklı yerlere gidiyor. Hayatınızda başarılar diliyorum. İnşallah umarım doğru yolu bulursunuz.

@MScofield Baran Bey, düşünün ki sizi yaratan ve sizden daha üstün bir varlık var.

Bu varlık sizi yaratmadan veya belli bir fiziğe büründürmeden önce seçebilmeniz veya sorulara verdiğiniz cevap doğrultusunda sizin Dünya adında ki bir cüzi bir mekana atacak.
Sorular başlıyor,
Diyor ki, sana akıl ve ruh verdim.
Bu aklı ver ruhu somutlaştırayım mı?
- Heyecan içinde evet, dedin.
Peki ağaç olarak mı yaratayım (Uzuvların olmasın, düşünemeyeceksin, gezemeyeceksin)
- Hayır hayır, gezmek, düşünmek ve kendi işlerimi halledebilmek isterim, dedin.
O da dedi seni hayvan olarak yaratayım, bir üst kademedeler onlar (İraden olmayacak, başına buyruk davranıp, yemek içi yaşarken içgüdüsel hareket edeceksin)
- Hemen atılıp, "ben irade de istiyorum güzel bir görünüşte" deyince.
Peki o halde seni yaratılanların en şereflisi olarak İnsan sıfatında yaratıyorum ama bunun da gerekçeleri var, bunları yerine getirip getirmemek sana kalmış. Bunları isteyip gerekçelerini yerine getirmediğin taktirde bana sığın ve af dile...

Bunları hatırlamıyoruz, biz istedik bunları. Neden asıl olan ahiret hayatında karşılığını almayı beklemeyip, açgözlülük yaparak bu dünyada dua ettikten sonra kabul olmasını bekliyoruz. Hemen kabul olacak diye kural yok, belki bekletip daha iyisini verecek Allah. Veya dediğim gibi sonsuz olan dünyada hediye almak varken bu isyanlar kime...
Ya arkadaş tamam bizde sorguluyoruz ama her şeyin bir rastlantıdan meydana geldiğini nasıl düşünür sünüz? (genel anlamda)

Siz diyorsunuz ki: yanlış yaptın sen hop cehenneme hadi bakem.
Yanlışa yanlışla cevap vermek tabiki de yanlış ve ahmakça bir karardır ama direk cehenneme atmakta nereden çıktı; öyle merhametlidir ki yaratıcımız her defasında yanlışımızı anladıktan sonra affedilmemiz için huzuruna bekler.
Bunları dediğimizin de bir kanıtı yok ki ben de bir kitap yazabilirim, içine şöyle yazarım: "Ben sizin Tanrınızım, bana inanacaksınız ve inanmayanlar yanacaktır. Size insan olmayı isteyip istemediğinizi sordum ve siz istediniz ancak siz bunu hatırlamazsınız, bunu sadece sonsuz ilim ve kudret sahibi Tanrınız bilir. Tanrınız sizi plastikten yaratmıştır." bunu bile sadece 2 dakika da yazdım. Şimdi İslamdan kopyalamışsın diyenler olacak, fakat bilmiyorlar ki İslam da Zerdüştlük kopyasıdır.
Zerdüştlük-İslam.jpg

Yedirir derken anlamadım tam olarak ?

Hiçbir şeklide ellerinizi yormayın hocam. Arkadaş anlamak istemiyor. Siz ne kadar anlatsanız da anlamayacak.

Haklısınız ama biz anlatmakla mükellef olabiliriz hocam. Soracaklar diyer tarafta, "Neden arafta kalmış o kardeşine açıklayıp da gönlünü ferahlatmadın" diye...

Kimseye kızdığım yok, insan dediğin sorgulamalı zaten...Seçim kendilerinindir.

Sıkıntım şu, konunun en sonunda tartışma çıkacak konu kilitlenecektir. Forumun sahipleri veya malum kişilerde (rütbeli) inanmadığından konuyu açıklığa kavuşturamayıp kapanmasına üzülürüm.

Haklısınız ama biz anlatmakla mükellef olabiliriz hocam. Soracaklar diyer tarafta, "Neden arafta kalmış o kardeşine açıklayıp da gönlünü ferahlatmadın" diye...

Sıkıntım şu, konunun en sonunda tartışma çıkacak konu kilitlenecektir. Forumun sahipleri veya malum kişilerde inanmadığından konuyu açıklığa kavuşturamayıp kapanmasına üzülürüm.
İşte diğer arkadaşlar anlatmayı anlamıyorlar. Bilmeyen birine anlatırsın ki öğrensin. Onun dışında ben tartışma çıkmasını istemiyorum ancak arkadaş "Konuştukça batıyorsun" gibi hakaretler kullanıyor.

Haklısınız ama biz anlatmakla mükellef olabiliriz hocam. Soracaklar diğer tarafta, "neden arafta kalmış o kardeşine açıklayıp da gönlünü ferahlatmadın" diye...

Sıkıntım şu, konunun en sonunda tartışma çıkacak konu kilitlenecektir. Forumun sahipleri veya malum kişilerde (rütbeli) inanmadığından konuyu açıklığa kavuşturamayıp kapanmasına üzülürüm.

Doğru diyorsunuz hocam. Biz açıklamakla mükellefiz. Zaten gerekli açıklamaları da yaptık. Arkadaşın kendisine kalmış bir şey şu saaten sonra.

Bunları dediğimizin de bir kanıtı yok ki ben de bir kitap yazabilirim, içine şöyle yazarım: "Ben sizin Tanrınızım, bana inanacaksınız ve inanmayanlar yanacaktır. Size insan olmayı isteyip istemediğinizi sordum ve siz istediniz ancak siz bunu hatırlamazsınız, bunu sadece sonsuz ilim ve kudret sahibi Tanrınız bilir. Tanrınız sizi plastikten yaratmıştır." bunu bile sadece 2 dakika da yazdım. Şimdi İslamdan kopyalamışsın diyenler olacak, fakat bilmiyorlar ki İslam da Zerdüştlük kopyasıdır.
Eki Görüntüle 738584
Tabii ki haklı olabilirsiniz ama bunlara sahte demek de asıl yaratıcıyı yok sayıp, yine kısırdöngüye girmek olmaz mı? Rastgele oluşmak, hangisi daha mantıklı geliyor?
En azından yaratıcıyı arayın.

İşte diğer arkadaşlar anlatmayı anlamıyorlar. Bilmeyen birine anlatırsın ki öğrensin. Onun dışında ben tartışma çıkmasını istemiyorum ancak arkadaş "Konuştukça batıyorsun" gibi hakaretler kullanıyor.

Bazı insanlar açıklamaktan veya çatışmaktan o kadar dolmuşlardır ki; karşıdakini incitmek istemediği halde öfkesine kapılık bir anlık yanlışa gidebilirler. Ayıktıklarında ise o kabalıkları için af dilerler.

Geri
Yukarı