Yaşamın Var Olması

Dr. Sheldon C.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaş muazzam tesadüfler silsilesi midir nasıl bir olay. Şaşırıp kalıyoruz, belki şu anda bir yerlerde genç gezegenler doğuyor, belki şu anda o evreleri geçmiş, ilk insansı canlılar bir gezegende dolaşıyor. Belki çok ileri yaşlı medeniyetler var. Bilmediğimiz belki evrenin bir yerlerinde star trek tarzı, gezegenler federasyonu var, biz keşfedilmeyi bekliyoruz kendi içimizde, yani, ne olduğu belli değil. Bilinmezlik ve biz belki bu medeniyeti devam ettiremeyeceğiz, ozon tabakası delinecek kuraklık olacak, yok olacağız. Yani tesadüf mü, yoksa değil mi çok büyük mühendislik örneği mi, tanrısal bir olay mı? Milyarlarca soru? Örnek aşağıdaki belgeselde, yaşam filizlendikten sonra kaç defa yok oluyor, ya meteorla, ya asit yağmurları ile her şey yok oluyor. Ha yok olmasa dinozorlardan bize fırsat kalmazdı, peki tanrı olsa(bizim bildiğimiz türden) neden deneme yanılma gibi, dinozorlar türedi dur ben bunu yok edeyim tekrar yaşam formu dizayn edeyim desin. Neden önceden dinozorların oluşmasına fırsat verdi, peki ondan sonra, dinozorlar yok oldu peki, bu dinozorlar, sürüngen timsah misali hayvanlardan türemişti milyonlarca yılda, peki meteor saldırısı ile yok olduktan sonra, neden tekrar, dinozorlar türeyemedi, yine memelileri yok ederdi, biz olmayabilirdik, ulan sürekli bizi yok ediyorlar en iyisi suda mı devam edeyim dedi. Çok bilinmezlik var? Bunca çaba ne için, neden? Biz akıllı varlıklar bir şey için mi hazırlanıyorlar yoksa, bazı varlıkların amacına mı hizmet edeceğiz. Çok deli sorular. Bu işin sonu nereye gidecek?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okudukça şunu demek geldi içimden: Başımız belaya girecek. :ROFL: Gerçi beladan pek kurtulamıyor insan.

Karşılaştığım bazı olaylara ''böyle bir tesadüf nasıl mümkün olabilir'' dediğim de oluyor, ''bu olayı kesin bir varlık kurguladı ve beni baş rol değil yardımcı oyuncu olarak senaryo etti'' dediğim de oluyor. :LOL:

Evren öylesine geniş ki bunu algılamamız gerçekten zor, Dünya'yı canlı olarak Dünya'nın dışından gören kaç kişi var ki? Evren'in büyüklüğünü anlamak için biraz sahaya çıkmak gerek diye düşünüyorum. Ekzosferin dışına doğru yani.

Ben de diğer gezegenlerde, galaksilerde yahut boyutlarda bize benzer ya da bizimle hiçbir alakası olmayan canlılar olduğunu düşünüyorum.

Dünya gezegenini yani evimizi tahrip eden bizleriz, onu kurtaracak olanlar da yine bizleriz ama bu işin sonu hiç de iyi gözükmüyor, S. Hawking'in dediği gibi ''100 yıl içinde Dünya'yı terk etmeliyiz''. Bence de gitmeliyiz. Bana oradan bir Mars bileti lütfen!

Dinozorlar ve meteor olayı ile ilgili fazla bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. Gideyim de bir yazı okuyayım bununla ilgili.

Çok güzel bir başlık, elinize sağlık.

Karşılaştığım bazı olaylara ''böyle bir tesadüf nasıl mümkün olabilir'' dediğim de oluyor, ''bu olayı kesin bir varlık kurguladı ve beni baş rol değil yardımcı oyuncu olarak senaryo etti'' dediğim de oluyor. :LOL:

Evet böyle tesadüf mümkün olamaz gibi duruyor ama sonra tanrı nasıl oldu, o kendi kendine denilince e o zaman, o nasıl kendi kendine olabilir, onu da mı bir oluşturan var diyorum, bu zinzirleme gider böyle. Belki de zincirlemedir ha! İlk kaynağı bulabilen yoktur.

Ula ilk kaynak durduk yere iş çıkarıyorsun, bi dur durduğun yerde, bütün bu olaylar yanlızlıktan mı acaba!:dikkatli:

Sonra ilk kaynak ta kendi kendine olamaz, o zaman yokken hiç bir şeyin oluşmaması gerekir, değil mi?

1523959672633.png

Sistem açılınca en mantıklı cevap;
"Ockham'ın Usturası teorisi temel olarak "her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır" felsefesi üzerinde şekillenir. "

Son düzenleme:
Bilimden felsefeye geçerken hep böyle oluyor ya.

fatal error.jpg

Şu soru da beni çıldırtıyor: Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var? - G. Leibniz demiş. Değil mi dostum @Oreki?

Ne güzel yoktuk, hiçin biriydik. Bir varlık ya da tesadüfler silsilesi sebebiyle burada şu anda beyin fırtınası yapıyoruz. Bundan dolayı da mutluyum aslında. Ama dünyada oksijeni israf eden, yaşamaması gereken pislik insanlar da var. Bu da canımı sıkıyor.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz diyerek kürsüyü yahut sahneyi @Dr. Sheldon C. ve bir sonraki üyelere bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu soru da beni çıldırtıyor: Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var? - G. Leibniz demiş. Değil mi dostum @Oreki?

Aynen o soru, tüm dünyanın cevaplayamadığı bir soru. Neden acaba?
Ne diyorsunuz hocam siz? Neler söylüyorsun? :D
Valla bir şeyler geveliyoruz ya hacı.:ROFL:
Var mısın, yok musun?

Yokum diyor!

Belki varım diyebilecek konumda değil. Muazzam yaratıklar da olabilir veya olmayabilir. Belki fotonların kendince aklı var, hayat oluşturabiliyorlar.:yokartık:

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı