Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

@gen2 doğrusunu söyleyin de millet aydınlansın.
Yaslilari bu sekilde genellemek cok yanlis, o yasa gelene kadar %95 oraninda hayattan ders cikarip aydinlanmis oluyorsun. Yaslilara tabii ki saygi gostermek zorundasin. Yazdiklarina tek tek cevaplarini verirdim ama yorulmaya gerek bile duymuyorum. Daha yolun basindasin, yaslaninca anlarsin.

@gen2 hayır, bana genelleme yapıyorsun diyorsun da sen de genelleme yapıyorsun. Bana yapma dediğin şeyi neden kendin yapıyorsun? :D Neyse çoluk çocukla uğraşamam deyip tartışmadan kaçın zaten. Başka bildiğiniz bir şey yok 🙏
Yaslilari (bu) sekilde genellemek yanlis demisim bak orda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuda da zaten belirtmişim, sorunun ne olduğunu da anlayamadım. Yok çoluk çocukla uğraşamam, Türkçe kursuna falan git demeniz hoş olmuyor. Daha yaşımı bile sormadınız.
Sen bir tanesi adam olamamis diye hepsini ayni kefeye koyuyorsun. Bir de benim yaptigim genellemeye bak. Hangisi dogru hangisi yanlis anlarsin zaten.

Belki hiç inanmayacaksınız fakat yaklaşık 6 ay önce falan otobüste normalee hiç yer vermem ama bir kere kafama esti yaşlı bir kadın geldi tam kalkıp yer verecekken otur çocuğum akşama kadar okulda yoruluyorsunuz ben gezmeye çıktım dedi. O gün ayakta durmak o kadar zevkliydi ki ilk defa gençleri düşünen bir yaşlı gördüm.

Bütün gün o komşu bu komşu gezip otobüste ah vuh yapanlara ben de saygı duymuyorum. Ayrıca tek anladıkları iş amelelik olduğu için yeni nesil hiçbir işe yüksek miktarda para kazansan bile “o da iş mi” diyenlere saygı değil yoklarmış gibi davranıyorum.

Hangisi dogru hangisi yanlis anlarsin zaten.

İşte diyorum, kime ve neye göre? Şu an konuda yazdığım her özelliği taşıyorsunuz bu arada. Böyle güzel bir örnek olamazdı.

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz,
düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir
Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar.
@gen2

O gün ayakta durmak o kadar zevkliydi ki ilk defa gençleri düşünen bir yaşlı gördüm.

Bizim böyle insanlarla da bir sorunumuz zaten yok.

Benim niye etrafımdaki yaşlılar böyle değil? Genelleme olmuş. X köyündeki 70 yaşındaki adamla, üniden akademisyen olarak emekli olmuş 70 yaşındaki kişi bir mi?

Ayrıca hayatta bazı tecrübeler sadece yaşayarak öğrenilir. Tabi bu zırcahil bir kişiye sırf yaşlı diye saygı duymamızı gerektirmiyor. Entelektüel seviyesi benzer seviyede iki kişi düşünün biri genç biri yaşlı. Yaşlı olan tecrübesiyle bir adım önde olacaktır. Genç kişi belki daha önce hiç karşılaşmadığı bir olayda ne yapacağını bilmiyor durumda olacakken (o konu hakkında teorik bilgisi olsa bile) yaşlı kişi soğuk kanlı olacaktır, bilgisine ilaveten daha önce yaşadığı için, tecrübesi olduğu için. (teorik+pratik)

Yalnız şöyle birşey var; İnsanlar yaşlandıkça çocuklaşma eğilimi gösterirler. Bazı açılardan geriye giderler yani. Bunlar empatinin azalması, mantıklı düşünme vb. çocuklarda henüz gelişmemiş şeylerdir. Bu sebeple bazen çok inatçı, sabit fikirli ve aksi olabiliyorlar. Ama bu da yine yaşlının entelektüel seviyesi ile ilgili. Seviyesi ne kadar yüksekse bu tür negatif durumlar o kadar geç hatta hiç olmuyor. Ne kadar düşük ve cahil ise kişi tam tersi o kadar fazla ve erken oluyor. Fazıl Say'ın babası Ahmet Say öldüğünde 87 yaşında idi. Hala genç bir entelektüel gibi her konudan konuşabileceğiniz bir insandı. İşleyen demir ışıldar, boşuna yaşlılara doktorlar sürekli okuyun veya beyin egzersizleri yapın demiyor.

Geri
Yukarı