Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Aşırı genelleme yapmışsın bence, sana katılıyorum ama bu kadar fazla genellemeye karşı 1 cümle istisna yazmak genellemeyi geçersiz kılmaz evet çok bu kafa insan var ama yaşlılara saygı duymamak ayrı bir olay sana karşı gelen kişilere saygı duymamak ayrı olaydır ben şahsen benden büyük kişilere saygım vardır ama yanlışı varsa düzeltirim orada saygıyı bir kenara bırakırım ama böyle genelleme yapmazdım.

Düzeltmeyi ben de çok denedim de olmuyor.

O zaman susman lazım o adamla laf dalaşına girersen seviyen düşer olayı anlatırsın inat ederse doğrudur deyip geçiştirirsin cevap sorana verilir genelde, bu altın kuraldır.

Mesela bende düğünlerde akrabalarımla konuşuyorum fikirleri bana saçma geliyor ama düzeltmiyorum adamın ne olduğu belli ben ona kafa yoramam ama fikrimi almak isteyen varsa beyan ederim ben böyle idare ediyorum yoksa sana kalıp takarlar mesela kendini zeki sanan ergen şu bu falanca falanca. Velasıl susmak en iyisi laf dalaşı en kötü durumdur.

Ben de işte bunlara sırf yaşından dolayı saygı duyulması gerektiğinin saçma olduğunu düşünüyorum.

Hangi duruma göre saygı duyacağız ama o da önemli. Genel ahlaki bir açıda saygı duyarım ama fikirlerine her türlü şekilde kabul ettirenlere saygı duymam ki bu saygı duymamaktan çok yanlışın doğrusu betimlemektir saygı duymamak çarptırıcı bir kelime yanlış anlaşılıyor.

Sizinle alakasız bir düzlemde tartışmak benim için sadece zaman israfı olacaktır.
Zira tartışma üslubunuz dahi yok. Karşıt fikri görünce "o zaman git yaşıtlarınla sohbet et" gibisinden bir şeyler söyleyen kişiyle ne konuşabilirim ki?
Sen anlat ben dinlerim seni :) ilminizden fayda görelim.
Kötü insanlara kötü şeyler yapmak bizi iyi hissettirir. Belki problemim bundan ibarettir.

Bu konu birini hedef göstermek, kışkırtma, nefret vs. gibi amaçlardan oluşturulmamıştır. Konudaki düşüncelerin hepsi öznel düşüncelerdir, tartışma konusudur. Kimseyi kin ve nefrete itme gibi bir amacım yok.

Konu başlığında da okuduğunuz üzere yaşlı insanlara saygı duymuyorum, şimdi düşüncelerim yüzünden linçleyen de çıkacaktır. Çok da umurumda değil, şimdi neden böyle düşündüğümü birkaç cümleyle açıklamak isterim:

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır. Her istediğini bir şekilde yaptırmaya çalışır, her şeye burnunu sokarlar. Toplu taşımada falan örneğini çokça görebilirsiniz, ben yaşça büyüğüm senden. Yerini bana ver ya da kız bireylere karşı böyle kıyafet mi giyilir falan falan şekilde karşı çıkıyorlar. Unuttukları bir şey var ki T.C. laik bir devlettir.

Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar. Tartışma denilen şey karşılıklı olur ve yaşın da önemi olmaz. Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Şunu da eklemek isterim ki saygı karşılıklı olan bir şeydir, birinden saygı görmek isteniyorsa o kişiye karşı da saygı gösterilmesi gerekir. Bu işler karşılıklı olur, saygı gösterene saygı gösterilir. Göstermeyene de neden gösterilsin ki sırf yaşından dolayı?
Saygı hak edene verilir hocam.

Bu konu birini hedef göstermek, kışkırtma, nefret vs. gibi amaçlardan oluşturulmamıştır. Konudaki düşüncelerin hepsi öznel düşüncelerdir, tartışma konusudur. Kimseyi kin ve nefrete itme gibi bir amacım yok.

Konu başlığında da okuduğunuz üzere yaşlı insanlara saygı duymuyorum, şimdi düşüncelerim yüzünden linçleyen de çıkacaktır. Çok da umurumda değil, şimdi neden böyle düşündüğümü birkaç cümleyle açıklamak isterim:

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır. Her istediğini bir şekilde yaptırmaya çalışır, her şeye burnunu sokarlar. Toplu taşımada falan örneğini çokça görebilirsiniz, ben yaşça büyüğüm senden. Yerini bana ver ya da kız bireylere karşı böyle kıyafet mi giyilir falan falan şekilde karşı çıkıyorlar. Unuttukları bir şey var ki T.C. laik bir devlettir.

Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar. Tartışma denilen şey karşılıklı olur ve yaşın da önemi olmaz. Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Şunu da eklemek isterim ki saygı karşılıklı olan bir şeydir, birinden saygı görmek isteniyorsa o kişiye karşı da saygı gösterilmesi gerekir. Bu işler karşılıklı olur, saygı gösterene saygı gösterilir. Göstermeyene de neden gösterilsin ki sırf yaşından dolayı?
Hayatimda daha cok yanlis dusuncenin bir arada oldugu bir yazi okumamistim dogrusu.

Geri
Yukarı