Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?
Bir de şu açıdan bakın; Yıllarca çalıştığınız emek verdiğiniz, kendi cebinize eklediğinizden çok devletine verdiğiniz bir ülkede insanlar size yük gözüyle bakıyor. Bu yarın siz olacaksınız. Hatta bir öğretmen olarak sıradan bir vatandaştan daha fazla hizmet ettiğiniz ülkenizde, sizin yetiştirdiğiniz insanlar size yük muamelesi gösterecek. Sizin tecrübelerinizi küçük görecek. Yaşlı insanlar saygıyı hak ediyorlar. Yanlış konuşana da haddini aşmadığı müddetçe saygısızlık göstermek, biz gençler açısından haddi aşmak oluyor. Sana bir saygısızlık göstermediyse bir konu da yanlış düşünüyor diye, hani sana göre yanlış olmasını geçtim, herkese göre yanlış bile olsa eğer absürt bir durum söz konusu değilse saygısızlık yapmak bana çok nankörlük gibi geliyor. Çalışıp vergi vermeye başladığın yaşa kadar o adamın, babanın, annenin vergilerinin ürünlerinden faydalanıyordun.

Yıllarca çalıştığınız emek verdiğiniz, kendi cebinize eklediğinizden çok devletine verdiğiniz bir ülkede insanlar size yük gözüyle bakıyor.

sizin yetiştirdiğiniz insanlar size yük muamelesi gösterecek.

Evet, bu açıdan biraz hatalı düşünmüşüm. Kusura bakmayın, önceki yorumlarımda da belirtmiş olmam lazım. 🙏

Onun dışında da ben bir kişi saygı görmek istiyorsa karşısındaki kişiye de saygı göstermeli şeklinde belirtmek istemiştim de ya ben anlatamadım ya da konum tam okunmuyor.

Çalışıp vergi vermeye başladığın yaşa kadar o adamın, babanın, annenin vergilerinin ürünlerinden faydalanıyordun.

Burada yanlış düşünüyorsunuz. Tamam, çalışmaya başlayana kadar onların vergilerinden faydalandık ancak şu ülkede herkes vergi veriyor. En basitinden, marketten bir tane ekmek alıyorsun. %1 KDV'si var, aldığın en basit ürünlerde de KDV, ÖTV adı altında vergiler oluyor. Ülkede herkes vergi veriyor yaş fark etmeksizin.

Burada yanlış düşünüyorsunuz. Tamam, çalışmaya başlayana kadar onların vergilerinden faydalandık ancak şu ülkede herkes vergi veriyor. En basitinden, marketten bir tane ekmek alıyorsun. %1 KDV'si var, aldığın en basit ürünlerde de KDV, ÖTV adı altında vergiler oluyor. Ülkede herkes vergi veriyor.
Tabii ki herkes vergi veriyor ancak kendiniz para kazanmaya başlayana kadar siz hiç vergi ödemediniz. Babanız size harçlık verdi, siz onun size verdiği harçlıkla bir şeylerin vergisine dahil oldunuz. Hala babanız ödedi vergileri. Dediğim şey buydu. Büyüyüp, çalışıp, para kazanmaya başladığınız ve kendi cebinizden vergileri ödemeye başladığınız zamana kadar onların emekleri ve vergilerinden faydalandınız. Demek istediğim buydu.
Evet, bu açıdan biraz hatalı düşünmüşüm. Kusura bakmayın, önceki yorumlarımda da belirtmiş olmam lazım.
Konu 23 sayfa, tüm mesajları okumadım dürüst olmam gerekirse.
Onun dışında da ben bir kişi saygı görmek istiyorsa karşısındaki kişiye de saygı göstermeli şeklinde belirtmek istemiştim de ya ben anlatamadım ya da konum tam okunmuyor.
Bu konuda da sınırı aşıp aşırı bir saygısızlık göstermediği müddetçe hala saygısızlığı hak ettiğini düşünmüyorum. Yani belli bir miktar saygısız olmayı hak ediyorlar. Sonuçta 50-60 senenin verdiği bir tecrübe ve yorgunluk var. Dediğim gibi sınırı aşmadıkları müddetçe sen diye konuşmaları veya söz bölmeleri, bir fikirde sabit bir şekilde inatlaşmaları kabul edilebilir dereceden saygısızlıklar.

Demek istediğim buydu.

Doğru diyorsunuz da çocuklar eğitimine yönelmelidir, eğitim görmek istemeyen de çalışmaya yönelmelidir.

Konu 23 sayfa, tüm mesajları okumadım dürüst olmam gerekirse.

Evet, biraz fazla uzun konu.

Ben sadece şunu sormak istiyorum, sizin düşüncenize ve fikrinize önem vermeyen birisi sinirinizi bozmaz mı?

Ben sadece şunu sormak istiyorum, sizin düşüncenize ve fikrinize önem vermeyen birisi sinirinizi bozmaz mı?
Hayır. Demek ki benim fikrimi ve düşüncemi dinlemeye layık değil. Neden sinirimi bozayım ki? O fikir ile devam edebilir, ben ulaştıklarımla devam ederim yoluma.

Bu konu birini hedef göstermek, kışkırtma, nefret vs. gibi amaçlardan oluşturulmamıştır. Konudaki düşüncelerin hepsi öznel düşüncelerdir, tartışma konusudur. Kimseyi kin ve nefrete itme gibi bir amacım yok.

Konu başlığında da okuduğunuz üzere yaşlı insanlara saygı duymuyorum, şimdi düşüncelerim yüzünden linçleyen de çıkacaktır. Çok da umurumda değil, şimdi neden böyle düşündüğümü birkaç cümleyle açıklamak isterim:

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır. Her istediğini bir şekilde yaptırmaya çalışır, her şeye burnunu sokarlar. Toplu taşımada falan örneğini çokça görebilirsiniz, ben yaşça büyüğüm senden. Yerini bana ver ya da kız bireylere karşı böyle kıyafet mi giyilir falan falan şekilde karşı çıkıyorlar. Unuttukları bir şey var ki T.C. laik bir devlettir.

Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar. Tartışma denilen şey karşılıklı olur ve yaşın da önemi olmaz. Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Şunu da eklemek isterim ki saygı karşılıklı olan bir şeydir, birinden saygı görmek isteniyorsa o kişiye karşı da saygı gösterilmesi gerekir. Bu işler karşılıklı olur, saygı gösterene saygı gösterilir. Göstermeyene de neden gösterilsin ki sırf yaşından dolayı?
Kral, tamam ama tüm yaşlı insanlarda "her şeyi ben bilirim" modunda değil.

@TheAny ben de aslında konuda bunu belirtmek istemiştim. İşin ekonomik kısmı biraz saçma ve düşüncesizce olmuş, onu kabul ediyorum. Ben böylelerine saygı duymuyorum.
Dediğim gibi, fikrime önem vermeyen biri benim için de önemli değildir. Fikrimi desteklemek zorunda değil, beni insan yerine koyup konuşmuyorsa, benim de kendimi onunla yormamın anlamı yok. Teşekkür eder, düzgün bir şekilde konuşmayı bitiririm. Saygısızlığın bir gereği olduğunu düşünmüyorum. Saygı, hak edene verilir gibi bir mentali de doğru bulmuyorum. Saygı herkese göstermeniz gereken bir şey. Sizden küçük veya büyük olduğu için değil, bir insan ve birey olduğu için verilmeli. Tabii ki herkesin sinirlenip, isteyerek veya istemeyerek saygısızlık yaptığı anlar olur, ancak normal şartlar altında dediğim gibi saygısızlığın bir anlamı yok. Tabii ki bu benim düşüncem.

Kral ama tüm yaşlı insanlarda her şeyi ben bilirim modunda değil.
kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır.

@TheAny düşüncenizi düzgün üslup çerçevesinde tabii ki belirtebilirsiniz, sorun yok 🙏 Benim demek istediğim kimse kendini de durduk yere ezdirmesin. Bunu da demek istiyorum.

Geri
Yukarı