Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Benim örnek vermem için uzağa gitmeme gerek yok. Dedem tam da bahsi geçen tipte bir yaşlı. Oynayacağım oyunu, çalışacağım dersi, sınavda yapacağım yüzdelik dilimi benim adıma seçip bunun doğru, mümkün olmadığını söyleyince terbiyesiz ilan ediyor.

Şu anki yaşlılarımızın durumu genel olarak böyle. Fakat bir 25 sene sonra Y kuşağı mensupları yavaştan ihtiyarlamaya başlayınca durum değişecektir.

Ülke de zaten kimsenin kimseye saygısı kalmamış. Bunu yaşlılar diye sınırlandırmak ekstra sığ bir bakış. Genç insanların da sosyal çevredeki davranışları gayet bozuk geneline bakarsak. Uyum için de yaşamaktan çok uzağız. Ufku dar bir millet haline geldik ve bu aralık gün geçtikçe daralıyor. Bu daralma sonucu bireysel fayda ve üretmekten uzaklaşarak her şeyi eleştirir hale geliyoruz. Sürü psikolojisine katılan insanlar da bak sokakta böyle şeylere bu tepkiler veriliyor ben de böyle yapmalıyım bakışıyla aynı çirkin davranışı karaktere ekliyor. Bu yaşlılar ve gençlerde sıkça rastlanan bir durum.

Biz bunu sevmiyoruz biz bunlardan nefret ediyoruz diye baktığımızda hiçbir şeyin düzelmesini bekleyemeyiz. Yapılması gereken bunu düzeltmek için ne yapılabilir, ne yapmalıyım demek olmalı. O oturduğu yerden seni beni herkesi eleştiren yargılayan yaşlı dediğiniz insanların genç modeli oluyorsunuz ve bu bakış açısıyla da o yaşlarda aynı duruma düşmeniz kuvvetle muhtemel hale geliyor.

Elbette dediğiniz karakterdeki insanlarımız var her yaş grubundan. Nefretle bir birimize bakmayalım. Nefretin kazandıracağı bir fayda yok diye düşünüyorum.

Benim örnek vermem için uzağa gitmeme gerek yok. Dedem tam da bahsi geçen tipte bir yaşlı. Oynayacağım oyunu, çalışacağım dersi, sınavda yapacağım yüzdelik dilimi benim adıma seçip bunun doğru, mümkün olmadığını söyleyince terbiyesiz ilan ediyor.

Şu anki yaşlılarımızın durumu genel olarak böyle. Fakat bir 25 sene sonra Y kuşağı mensupları yavaştan ihtiyarlamaya başlayınca durum değişecektir.

Ülkenin 1. Dünya savaşından sonraki 30-40 yıl kadar olan süreçte doğanların büyük oranda eğitimsiz kalmaları nedeniyle şuanki yaşlı cahil kesimi oluşturduklarını düşünüyorum, her kötü şeyin sonu lanet savaşlara bağlanıyor.

Aynen oyle ya. Bilmedikleri şeylerde çok yorum yapmaları her istediklerini yaptırmaları milletin giyinme tarzina karışmaları ve her zaman yaşca kuçuk olduğumuz için her zaman bizim onlara saygı gostermemiz onların bize hiçbir konuda saygı gostermemesi gibi etkenler çok fazla. Artık say say bitmez bu sorunlardan dolayı bu tarz yaşlı insanlara hatta geri kafalı insanlara saygı duyasım gelmiyor bir şey soylesek suçlusu yine biziz. Onlar yine haklı kafalar her birinin jupiter aslında haberleri yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de insanlar sadece yaşça büyük olduğu için ne kadar saygısızlık, pis hareket yapılırsa yapılsın sesimiz çıkmamalıymış gibi davranıyor. Bu iş yerinde, otobüste, sokakta vs. her yerde geçerli.

Sesimizi çıkarınca da ayıplanıyoruz, şaka gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı