Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Bu dediklerin yaşlıların (yaşlı? =D) 1/4'ini bile oluşturmuyor. Zaten birisini yaşıyla fazla bütünleştiremezsin. Ön yargılar ile, üstünde çok düşünmeden, ergence bir şekilde yargıladığını düşünüyorum.

1/4'ünü bile oluşturmuyor mu? Yolda yürürken gördüğüm bir dede bile böyle. Böyle bir çıkarımı nasıl yapıyorsunuz anlamadım. Olgun davranan kişi sayısı kesinlikle azınlıkta diye düşünüyorum.

2 yaşlı var. Konuşuyorlar. Birisi gençler bizim geleceğimiz; onlara istedikleri hayatı yaşama imkanı sunmalıyız, rahat ve huzurlu bir yerde yaşatmalıyız diyor. Diğeri ise dinlemeyip yoldaki kızları kesiyor böyle giyinirse beni kışkırtır diyor, kendinden küçükleri nasıl ezip egosunu tatmin edeceğini düşünüyor.

Hepsi öyle değil tabii genel olarak "yaşlılara saygı duymuyorum" demek olmaz. İyisi de var kötüsü de, ama yine de kötü olsa bile saygıyı aşırı bozmamak lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerinize tamamen katılıyorum. Okul dönüşü feci halde yorgun oluyorum ve kolumu kaldıracak halim kalmıyor. Gezmek için dışarıya çıkan yaşlılar bizden yer bekliyor. Bir ara minibüsteyken yaşlı bir adama gençler yer vermedi. Ben de oturuyordum cam kenarında. Kimisi uyuma taklidi yapıyordu. Ben hiç uyuma taklidi yapmadım düz duruyorum orada olduğumu belli ediyorum ve yer vermiyorum kardeşim. Sadece gençlerin yer vermesini bekleyen 45'li yaşlarda bir adam "Şimdiki gençler...." gibi bir şeyler söyledi. Devamını tam anlayamadım ama en başta böyle söyledi. Büyük ihtimalle Z kuşağı ile alakalı yine saçma sapan bir şeyler söyledi işte. Mesela bir yaşlı adam veya kadın ayakta duruyordur ve kimseden yer beklemiyordur. Ama gördüm ki o ayakta dururken çok zorlanıyor. İyi biriyse ona kendi gönlümce yer veririm. Ancak sırf yaşlı diye saygı bekleyene yer vermem, saygı göstermem.

Dediklerinize tamamen katılıyorum. Okul dönüşü feci halde yorgun oluyorum ve kolumu kaldıracak halim kalmıyor. Gezmek için dışarıya çıkan yaşlılar bizden yer bekliyor. Bir ara minibüsteyken yaşlı bir adama gençler yer vermedi. Ben de oturuyordum cam kenarında. Kimisi uyuma taklidi yapıyordu. Ben hiç uyuma taklidi yapmadım düz duruyorum orada olduğumu belli ediyorum ve yer vermiyorum kardeşim. Sadece gençlerin yer vermesini bekleyen 45'li yaşlarda bir adam "Şimdiki gençler...." gibi bir şeyler söyledi. Devamını tam anlayamadım ama en başta böyle söyledi. Büyük ihtimalle Z kuşağı ile alakalı yine saçma sapan bir şeyler söyledi işte. Mesela bir yaşlı adam veya kadın ayakta duruyordur ve kimseden yer beklemiyordur. Ama gördüm ki o ayakta dururken çok zorlanıyor. İyi biriyse ona kendi gönlümce yer veririm. Ancak sırf yaşlı diye saygı bekleyene yer vermem, saygı göstermem.
Benimde başıma geldi İstanbul da az daha kavga çıkıyordu zor tuttum kendimi. İstanbula tatile gitmiştim otobüse bindim adamın biri başka tanımadığı kadının avukatlığını yaptı otobüste bir sürü genç olmasına rağmen geldi bana yer versene kadına dedi bende agresif şekilde adamın suratına baktım. Yabancı falan sandı beni mevzu çıkıyordu az kalsın ama HAGB li olduğum için sakin kaldım sorunsuz bitti.

Bu konu birini hedef göstermek, kışkırtma, nefret vs. gibi amaçlardan oluşturulmamıştır. Konudaki düşüncelerin hepsi öznel düşüncelerdir, tartışma konusudur. Kimseyi kin ve nefrete itme gibi bir amacım yok.

Konu başlığında da okuduğunuz üzere yaşlı insanlara saygı duymuyorum, şimdi düşüncelerim yüzünden linçleyen de çıkacaktır. Çok da umurumda değil, şimdi neden böyle düşündüğümü birkaç cümleyle açıklamak isterim:

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır. Her istediğini bir şekilde yaptırmaya çalışır, her şeye burnunu sokarlar. Toplu taşımada falan örneğini çokça görebilirsiniz, ben yaşça büyüğüm senden. Yerini bana ver ya da kız bireylere karşı böyle kıyafet mi giyilir falan falan şekilde karşı çıkıyorlar. Unuttukları bir şey var ki T.C. laik bir devlettir.

Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar. Tartışma denilen şey karşılıklı olur ve yaşın da önemi olmaz. Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Şunu da eklemek isterim ki saygı karşılıklı olan bir şeydir, birinden saygı görmek isteniyorsa o kişiye karşı da saygı gösterilmesi gerekir. Bu işler karşılıklı olur, saygı gösterene saygı gösterilir. Göstermeyene de neden gösterilsin ki sırf yaşından dolayı?
Hahaha hepsini okuyunca aklıma bir kaç genç arkadaşım geldi. Evet haklısın bu bahsettiğin hareketler genellikle yaşlı insanlarda oluyor, fakat çok bilmişlik, herkes tarafından saygı bekleme davranışları günümüz bazı gençlerinde de bulunuyor. Yani bence bu durum yaş ile doğru orantılı değil, insan karakteri ile ilgili bir şey. Tartışma demişsin bir de ona ayrı bir güldüm :D Memleketimin şu an ki durumunda gerçekten tartabileceğin insan yüzdesi en fazla %40'dır, gerisi tartışmayı kavgaya çevirir. Ekonomik açıdan yük olmaları, mantıken baktığında evet doğru, fakat olaya duygusal yaklaştığında ise kesinlikle yanlış. Bakış açısıyla ilgili bir durum. Saygı dediğimiz kelime ise kültürden kültüre farklılık gösteren bir durum, ama şunu söyleyebilirim ki Saygı dediğimiz şey "bence" kesinlikle insan hayatını kısıtlama dışında bir işe yaramaz. Yok efendim ben geldim ayağa kalk, yok efendim karşımda düzgün otur, yok efendim bana yer ver, yok efendim büyüklerin yanında konuşma, yok efendim! Zaman değişiyor, insanlar değişiyor, bu kültür kavramı zamana karşı boyun eğdiği gün "Saygı" isimli kavram da puf olacak. Yakın gelecekte çok şey değişecek "BENCE".

Geri
Yukarı