Yavru kediye nasıl bakılmalı?

#Burhan#

Decapat
Dün yavru kedi sahiplendik sanki beni ısırmaya çalışıyor gibi :D İlk defa kedi aldığım için anlamıyorum. Bir de koltuktaki yastıkları tırmalıyor kemirmeye çalışıyor. Ne yapmam gerek, kediyi kendime nasıl yakınlaştırabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yeni eve gelmesinden kaynaklı biyerleri tırmalaması normal bu 1 hafta 1.5 hafta sürecektir. Ona güven aşılamanız lazım daha yavru olduğundan oyuna açık onunla oyun oynayın. Zarar vermiyeceğinizi ona gösterin. İlk hafta böyle olması normal sonra yavaş yavaş alışacaktır size onunla oyun oynamanız onunla ilgilenmeniz önemli.

Dün yavru kedi sahiplendik sanki beni ısırmaya çalışıyor gibi :D İlk defa kedi aldığım için anlamıyorum. Bir de koltuktaki yastıkları tırmalıyor kemirmeye çalışıyor. Ne yapmam gerek, kediyi kendime nasıl yakınlaştırabilirim?
Elinizi gerçekten ısırmaya çalışıyor, izin verin. Zaten hissetmeyeceksiniz bile. Kediye sakın süt vermeyin, biraz daha kaliteli mamalar vermeye çalışın. Tırmalama tahtası denilen şeyden alın. Evi tırmalamayı bırakacaktır.

Ayrıca kediye küçük farelerden alın, içinde kedi tozu olduğu için en sevdiği oyuncaklar ama şişe kapağıyla bile saatlerce oynayabilir.

Dün yavru kedi sahiplendik sanki beni ısırmaya çalışıyor gibi :D ilk defa kedi aldığım için anlamıyorum. Bir de koltuktaki yastıkları tırmalıyor kemirmeye çalışıyor. Ne yapmam gerek, kediyi kendime nasıl yakınlaştırabilirim?

Benimki de ilk aldığımda 3aylıktı okuldan ne zaman gelsem kovalıyordu yakalayınca ısırıyordu 3yıl oldu hala ne zaman dışardan gelsem kovalıyıp ısırıyor uyurken ayağımı tırmalıyor :D ha bir de evinizde kullandığınız koltuklara örtü tarzında bir şey koymanızı öneririm yoksa hep çizilir yavru olduğu için atlayayım zıplayayım derken.

Kedi sahiplendiğimde ilk 1-2 hafta sanki hiç yokmuş gibi normal hayatıma devam etmiştim ben. Daha sonrasında yavaş yavaş yakınlaşmıştı bana, çok ilgilenirseniz şımarır, ısırırmaya başlar. Şu an ısırması bir şey yapmaz fakat büyüdüğünde etinizi bile sökebilir, ısırmaya da alıştırmayın yani. 🐱🐈

Tırnakları kaşınıyorsa da bir yerleri tırmalayarak tırnaklarını kaşır. Tırmalama tahtası almanızı öneririm. 🐱

Kedi sahiplendiğimde ilk 1-2 hafta sanki hiç yokmuş gibi normal hayatıma devam etmiştim ben. Daha sonrasında yavaş yavaş yakınlaşmıştı bana, çok ilgilenirseniz şımarır, ısırırmaya başlar. Şu an ısırması bir şey yapmaz fakat büyüdüğünde etinizi bile sökebilir, ısırmaya da alıştırmayın yani. 🐱🐈

Tırnakları kaşınıyorsa da bir yerleri tırmalayarak tırnaklarını kaşır. Tırmalama tahtası almanızı öneririm. 🐱

Katılıyorum eğer küçükken benim gibi alıştırırsanız büyüyünce kollarınızda yara izleri olur :D.

Bu yavru kediler ısırmanın canınızı acıtabileceğinin farkında olmuyor. Normalde kardeşleriyle oynayıp öğreniyorlar ısırırken, tırmalarken nerde durmaları gerektiğini. Sizin öğretmeniz lazım bu durumda, yoksa ilerde eliniz kolunuz çizik içinde dolaşırsınız. Çoğu kedi sahibi için bu bir problem değil tabii ama siz yine de elinizden geldiği kadar bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışın çocuğu. Isırmaya çalışırsa canınızı acıttığını belli eder tarzda bir ses çıkarın ve oynamayı bırakın direkt. Asla karşılık vermeyin herhangi bir şekilde. Hatta kalkıp odadan bile çıkabilirsiniz. Böyle böyle ısırması kaybolacaktır.

Onun dışında ilk birkaç ay asla kuru mama vermemeniz lazım, çiğneyemiyorlar. Evde kendiniz tavuk haşlayabilirsiniz azar azar. Hazır satılan ıslak mamalardan da alabilirsiniz. Süt de vermemeniz lazım, ishal oluyorlar. Şöyle 1 1buçuk ayını doldurunca veterinere götürüp aşılarını yaptırmanız lazım bir de. Zaten o kadar büyümüşse ihmal etmeden götürün derim.

Bide bu kedi odanın veya evin içinde çok hızlı bir şekilde koşuyor yavru olduğu için mi anlamadım :)
Benim kedim de geceleri aynı şeyi yapıyor. Enerji patlaması yaşıyorlar diyebilirim. Enerjilerini atmak için de oradan oraya koşup duruyorlar.

Buna herhangi bir çıtırtı, haşırtı da sebep oluyor olabilir. Kediniz de henüz yavru olduğu için seslerin kaynağını merak edip koşuşturuyor olabilir.

Bu yavru kediler ısırmanın canınızı acıtabileceğinin farkında olmuyor. Normalde kardeşleriyle oynayıp öğreniyorlar ısırırken, tırmalarken nerede durmaları gerektiğini. Sizin öğretmeniz lazım bu durumda, yoksa ileride eliniz kolunuz çizik içinde dolaşırsınız. Çoğu kedi sahibi için bu bir problem değil tabii ama siz yine de elinizden geldiği kadar bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışın çocuğu. Isırmaya çalışırsa canınızı acıttığını belli eder tarzda bir ses çıkarın ve oynamayı bırakın direkt. Asla karşılık vermeyin herhangi bir şekilde. Hatta kalkıp odadan bile çıkabilirsiniz. Böyle böyle ısırması kaybolacaktır.

Onun dışında ilk birkaç ay asla kuru mama vermemeniz lazım, çiğneyemiyorlar. Evde kendiniz tavuk haşlayabilirsiniz azar azar. Hazır satılan ıslak mamalardan da alabilirsiniz. Süt de vermemeniz lazım, ishal oluyorlar. Şöyle 1 1buçuk ayını doldurunca veterinere götürüp aşılarını yaptırmanız lazım bir de. Zaten o kadar büyümüşse ihmal etmeden götürün derim.

Ben yaş mama ile kuru mamayı karıştırıp veriyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı