Yayıncılara bağış atmak

Kim kime bir şey sunmak için saatlerini harcıyor? İşin ucunda para olmasa kim böyle bir şey için uğraşır? Bir tarafları kalkan yayıncıların oynadıkları oyunlarda milletin anasına bacısına sövmesi, kendilerin de her şeyi eleştirebilme özelliğini görmesi felan size + yönde bir şeyler katıyor sanırım. Bu insaları sevmek anlamsız..

Hiçbir yayıncı ''bağış zorunludur, atmayan izleyemez demiyor.'' Bağış atmak kişinin keyfine kalmış bir şey. Denilen gibi zaten çoğu kişi o bağışlarda sorular soruyor. Bu soruları sohbete yazsalar, yayıncılar ya görmüyor, ya da fazla takmıyorlar. Yani iletişim aracı olarak kullanan çok kişi de var.

Adamın kartında ihtiyaç dışı 3 TL bakiyesi vardır, aylarca takip ettiği adama bir selam verip, mesaj için atar. Bu kadar neden büyüttünüz anlamadım. Belli bir limit üstü atan kişiler de zaten kendi parasını kendi kazanan insanlar. Kimseye de birader parayı yoldan mı buldun, neden atıyorsun diyemezsin. Adamın kendi parası, ister yemek yer, ister sinemaya gider, ister yatağında uzanıp severek takip ettiği kişiye bağış atar.

Ha bu bağışı atmak için, ailesinin imkanlarını zorlayan gençler de var, bu tabii ki benim de karşı çıktığım şey. Ona bir şey diyemem.

Kısacası atmıyorsan, arkana yaslanıp izle, atan adamın da hayatını, yaşayışını bilmeden laf yapma. Nereden biliyorsun çıkıp arkadaşlarıyla yemek yemediğini, bilmem bir şeyler yapmadığını? Komik.

Bu konudaki düşüncelerimin bire bir aynısı, tamamen katılıyorum.

Çok saçma bir şey. Yaptıkları da bir şey yok ki, koltuğa otursun, oyunu açsın gelsin paralar. Attığın bağış adamın umurunda bile değil ki. 2-3 TL atıyoruz da o 2-3 TL'lar birikiyor birikiyor adam kendine araba alıyor. 2-3 TL bağışlar yayıncıya değil de yardım kuruluşlarına atılsaydı ülkemiz çok daha iyi bir yerde olurdu.

Hocam sende bir yayıncı olmak isteyip de olamamış iplenmeyen adam profili sezdim. Nedir bu ön yargı? gerçekten abartıyorsunuz.
Hiç öyle bir isteğim olmadı, hiç ilgimide çekmedi yayıncılık falan. Ön yargım yok hocam, yıllardır takip ettiğim bir platform kimin ne olduğunu iyi biliyorum. Böyle insanlara asla paramı yedirmem. 1 kuruş daha olsa yedirmem.
Birisi açacak oyunu oynayacak ben de onu izleyip ünlü olmasına katkı sağlayacağım bir de üstüne para vereceğim ve benim(bizim) verdiğim paralarla krallar gibi yaşayacak. Sonra da bizim sayemizde ünlü ve zengin yaptığımız kişinin peşinde koşup hayran olacağız. Bana göre dünyanın en saçma döngüsü.
Yorum gibi yorum. +1

Çok saçma bir şey. Yaptıkları da bir şey yok ki, koltuğa otursun, oyunu açsın gelsin paralar. Attığın bağış adamın umurunda bile değil ki. 2-3 TL atıyoruz da o 2-3 TL'lar birikiyor birikiyor adam kendine araba alıyor. 2-3 TL bağışlar yayıncıya değil de yardım kuruluşlarına atılsaydı ülkemiz çok daha iyi bir yerde olurdu.
Ne demek yaptıkları bir şey yok. Özellikle Mithrain gibi yayıncılar oturup oyun açtığı için değil, oyunu gerçekten profesyonelce oynadığı için izleniyor. Ayrıca o adamın araba alması neden bu kadar problem oldu ki sizin için? Tamam belki yaptığı iş yüzünden kazandığı para çok fazla ve bu parayı çoğu insan çok çalışıp kazanamıyor ama bu yüzden bu adamı bu işi yaptığı için suçlayamayız. Bağış atan insanı da aynı şekilde suçlayamayız. Sadece eğer elindeki fazlalık para değilse ve kendinden bir şeyler götürerek atıyorsa onu uyarabiliriz.

@Abu! Yani? Mithrain kısmen hakediyor çünkü profesyonel oynadığı için ülkeyi temsil ediyor, ona lafım yok. Benim burada anlatmak istediğim o yayıncıların parasını hakketmediği, o yayıncıların kazandıkları parayı her gün 12 saat çalışıp yarısını bile kazanamayan insanlar var.

Yayıncıyı seversin, izlemek sana keyif verir, atarsın bu yüzden 2-3 TL, belki 10-20 TL bağış. Ünlü yayıncılar bunu baya iş olarak yapıyor çünkü ve senin parana ihtiyaçları var. Fakat çok büyük miktarlar da dönüyor, ünlü yayıncılara 10-15 bin TL hatta daha fazla bağış geldiği de oluyor ki bunu tamamen lüzumsuz buluyorum. Evet, bu miktarda bağış atan adam iyi kazanıyordur, canı ister atar kimse karışamaz. Sorun: o yayıncı bu parayı hak etmiyor. Askeri ücretle çalışan bir adam bu parayı 10 ayda kazanıyor. Tabi sonra şöyle bir soru da soruluyor, 21. yüzyılda kim kazandığı parayı hak ediyor? Youtube'de adamın biri rastgele yayıncılara çok büyük miktarlarda bağış yapıyor, neden? Çünkü kendisi o bağış yaptığı paranın onlarca katını kazanıyor zaten o videoyla. Saçma evet, adaletsiz evet ama dünya böyle.

Birde işin kadın yayıncılar boyutu var, meme açsınlar, dans etsinler diye para yağdırıyor belli bir kısım. İnsan sömürüsü ve sömürülmek için can atıyorlar. Sömürülmek isteyen birinden kim faydalanmaz? Burada yayıncılara bir şey denmemeli, onlar seni zorlamıyor para atman için, önce bu para atan insanları tutup "ya sen napıyorsun şimdi?" denmeli. Tamam paranı istediğin yere harcarsın, sonuçta hangimiz gereksiz şeylere tonlarca para yatırmadık ki, ama sonra çoğundan pişman olduk. İstediğini sev ama sadece bir kez oturup o sevdiğin yayıncının uzaktan ne kadar aptal ve boş durduğunun farkına var, sen o insanı tanımıyorsun bile. Gördüğün şey kameradaki yüzü. Tanımadığın bir insana da bu kadar para yatıracak kadar bağlısın. Tuhaf cidden.

@Abu! Yani? Mithrain kısmen hakediyor çünkü profesyonel oynadığı için ülkeyi temsil ediyor, ona lafım yok. Benim burada anlatmak istediğim o yayıncıların parasını hakketmediği, o yayıncıların kazandıkları parayı her gün 12 saat çalışıp yarısını bile kazanamayan insanlar var.
Yazımda buna değindim. Dikkatli okuyun. O adamı o işi yapıyor diye suçlamak doğru değil. Tamam belki hakettiklerinden fazla para kazanıyorlar ama bu yüzden onları suclayamayiz, bağış atan insanları da aynı şekilde suçlamak doğru değil. İsteyen atar istemeyen sadece izler ya da hiç izlemez. Kimse kimseye zorla bağış attırmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı