Yazılım bölümüne oluşan yığılma ve yoğunluk

• Konuyu başlatan Leto
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 4B

Leto

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yardım ederseniz çok sevinirim. Ben ortaokuldan beri yazılım okumak istiyordum, liseye geçince aslında sonraki senelerde çok fena bir yığılma olacağını kestirdim ve öyle de oldu. 100K yapıp 130K Bilgisayar Mühendisliği üniversitesine girenler doluştu her yerde. Benim istediğim tavsiye, yardım tam olarak şu: Sizce buradan sonra başka bir bölüm mü düşünmeliyim? (Sınav senem bu sene) Çünkü bu yığılmanın sonu iyi bitmeyecek bence, siz ne düşünüyorsunuz? Son olarak benim hedefim orta halli 4 yıllık istediğim bölüm ile ilgili bir üniversite okumaktı, orta halli dememin sebebi bütün zamanımı derslere vermek istemedim yanında yabancı dil, ekonomi, yazılım, kitap(dizi-film-müzik) kültürü de kazandım ve derslerden fedakarlık ettim. Bunu şu an konuşmak pek bir şey etkilemeyecek ama merak ediyorum sizce doğru mu yaptım? Çünkü benim düşüncem orta halli üniversitede yazılım-grafik tasarım vb bölümlerde kendini dışarıdan geliştirmen için bir engel yok. Yüzlerce, binlerce online kurs var, "Eğitimci kötü" bahanesi de olmaz diye düşündüm. Sizce doğru mu yaptım? Merak ediyorum, şimdiden teşekkürler

Herhangi bir okulda herhangi bir şey okurken kendini sadece belirli şeylerle kısıtlamak çoğu zaman kötü sonuçlar doğuruyor. Meslek lisesinden mezun oldum fakat okuduğum süreçte zamanımın yarısını yazılıma ayırdım. Boş zamanlarımda kendi kendime projeler geliştirdim veya Udemy kullanarak yazılım ile ilgili her şeyi izlemeye çalıştım. Şu zamana kadar bunun bana herhangi bir zararını görmedim. Doğru yapıp yapmadığın konusu senin çevrene göre tartışılabilir buna bir şey diyemeyiz. Kendi açımdan bakacak olursak ben doğru yaptığımı düşünüyorum tek bir şeye odaklanmayarak. Üniversite konusunda ise evet gerçekten inanılmaz bir yoğunluk var bilgisayar bölümlerinde. Özellikle yazılım konusunda. Fakat yine dediğim gibi. Okuduğun üniversite veya bölüm seni aşağıya da çekebilir, senin de katkılarınla yukarıya da çıkarabilir. Eğer gerçekten istediğin yazılım konusunda kendini geliştirmen ve bu doğrultuda ilerlemek ise yoğunluğa bakma derim. Çünkü senin de yapacağın şeyler seni diğer insanlardan ayıracak şeyler. Eski çalıştığım yerden bir örnek vereyim. İşe alım yapıldığı sırada bir başvuran diğerinden daha çok proje geliştirdiği için ve daha çok bilgi birikimine sahip olduğu için tercih edildi. Okuduğu üniversite diğer başvurandan daha kötüydü. Taşra üniversitesi diyebileceğimiz bir yer diyeyim kısaca. Diğeri ise sadece okulunu bitirip iş aramaya koyulmuş bir insandı. Kendini geliştirmeye çalışan o insanın işe alınmasını tanıklık ettim ve iş arkadaşım oldu. Kısaca demek istediğim şu. Yapmak istediğin şeyin yolunda ilerlerken yola sabit kalma. Yolun dışında neler olduğuna da bakmaya çalış. Farklı yollar üreterek aynı yola çıkmaya çalış. Geliş ve diğerlerinden ayrıl.

Bir yazılımcılar çok kazanıyor kafası almış başını gidiyor. Klavyeye dokunmamış adamlar gidip birilerinin tavsiyeleriyle, birilerinin "tıp okuma oğlum sen zeki adamsın bak burada çok para var yaz hemen" tavsiyeleriyle oluyor bunlar. Ve ben eminim ki yazılım bölümleri okuyan adamların büyük kısmı 2. veya 3. senelerinde pes ediyor, yada erkenden başka bölüme geçiş yapıyor. Mühendislik ilgi ister. Ha bu saydıklarımdan başarılı olanlar yok mudur, vardır. Mutlaka vardır. Ama kişi ilgi sahibi değilse gelişimde sorun yaşar. En basitinden mezun olur, daha fazla gelişmesi gerekiyordur; bu sefer de iş yok diye ortalıkta dolaşır ama farkında değildir. Yani demek istediğim gereksiz bir yığılma var ve bu kötü yönlere gidiyor.

Yurtdışında yazılım mühendisi alırken okulun yanında icraate de bakıyorlarmış sanırım. Çoğu mezun kişinin icraati olmayacaktır büyük ihtimal, açıkta kalmamak için yazmışlardır. Aynı olay benim de başıma geldi. LGS'de 410 puan yaptım geçen yıl ve açıkta kaldım, yazılıma oldum olası ilgim var, bu yüzden İTÜ MTAL'ın yazılım bölümüne tercihimi yaptım fakat benim yanlış yaptıklarımda boş bırakan kişiler girmiş, o da 1-2 soruyla. Boşta kalmamak için onlar da sanırsam. Durum bundan ibaret. Boşta kalmamak için yazılım bölümü yazıyorlar, ülkemizde yazılımın değeri maalesef bu...

Bilgisayar muhendisiyim. Bizde yeni yeni patliyor yazilim, Hindistan'da 10 senedir patladi. Zibilyon tane yazilimci uretiyorlar, aralarinda zehir gibi adamlar var. Google'da , Amazon'da , Apple'da bir suru Hintli yazilimci var. Ama en iyinin en iyisi oraya gidiyor, kalani surunmeye devam ediyor ulkesinde.

Tip gibi degildir yazilim ( kardesim doktor ), en iyi yerden mezun olmazsan ilk isini zor bulursun. Sonra kim nereden mezun oldugunu dahi kolay kolay sormaz, en buyuk sirketler disinda. Ben Google'la da Microsoftla da mulakat yaptim, her ikisi de transkriptimi istedi, derslerimin uzerinden gecti telefon mulakatinda. Yani aldigin formal egitim, eger bu isi sonuna kadar gotururum diyorsan hep seninle birlikte gelecek.

Sana tavsiyem, "fear of competition" seni etkilemesin. En iyiler arasinda olamam, o halde hic ugrasmayayim diye dusunme. Sansini dene, olamazsan en azindan denemis olursun.

Turkiye'de ilk isini bulmak istediginde, yani yeni mezun oldugunda en buyuk referansin diploman olacak. Buna gore planlarini yap.

OSS zor bir sinav degil, sistematik calisarak gayet yuksek puanlar alabilirsin. Oyle super zeka olmaya da gerek yok. Hayatinin devaminda karsilasacagin sinavlar arasinda en kolaylarindan aslinda universite sinavi.

Bilgisayar muhendisiyim. Bizde yeni yeni patliyor yazilim, Hindistan'da 10 senedir patladi. Zibilyon tane yazilimci uretiyorlar, aralarinda zehir gibi adamlar var. Google'da , Amazon'da , Apple'da bir suru Hintli yazilimci var. Ama en iyinin en iyisi oraya gidiyor, kalani surunmeye devam ediyor ulkesinde.

Tip gibi degildir yazilim ( kardesim doktor ), en iyi yerden mezun olmazsan ilk isini zor bulursun. Sonra kim nereden mezun oldugunu dahi kolay kolay sormaz, en buyuk sirketler disinda. Ben Google'la da Microsoftla da mulakat yaptim, her ikisi de transkriptimi istedi, derslerimin uzerinden gecti telefon mulakatinda. Yani aldigin formal egitim, eger bu isi sonuna kadar gotururum diyorsan hep seninle birlikte gelecek.

Sana tavsiyem, "fear of competition" seni etkilemesin. En iyiler arasinda olamam, o halde hic ugrasmayayim diye dusunme. Sansini dene, olamazsan en azindan denemis olursun.

Turkiye'de ilk isini bulmak istediginde, yani yeni mezun oldugunda en buyuk referansin diploman olacak. Buna gore planlarini yap.

OSS zor bir sinav degil, sistematik calisarak gayet yuksek puanlar alabilirsin. Oyle super zeka olmaya da gerek yok. Hayatinin devaminda karsilasacagin sinavlar arasinda en kolaylarindan aslinda universite sinavi.
Teşekkürler yorumunuz için, rekabet korkum açıkçası az da olsa var ama etrafıma bir göz gezdirince insanlardaki sıradanlığı fark edip o histen çabucak kurtulabiliyorum. Diploma konusunda güzel bir üniversite ile kolayca iş bulunabileceğini yazmışsınız, bu konu hakkında net bir şekilde gördüğüm, rastladığım örnek olmasa bile dediğinize katılıyorum ancak o "iyi" olarak nitelendirdiğimiz üniversiteleri kazanmak için yıllarımızı vermemiz gerekiyor bu da bana pek mantıklı gelmediği için anlattığım yolu izledim. Elbette bunun sonuçları olacak ama kötü karar vermek kararsızlıktan iyidir diye düşünüyorum. Halihazırda sınava 6 ay gibi bir süre daha var belki biraz daha uğraşabilirim.
Herhangi bir okulda herhangi bir şey okurken kendini sadece belirli şeylerle kısıtlamak çoğu zaman kötü sonuçlar doğuruyor. Meslek lisesinden mezun oldum fakat okuduğum süreçte zamanımın yarısını yazılıma ayırdım. Boş zamanlarımda kendi kendime projeler geliştirdim veya Udemy kullanarak yazılım ile ilgili her şeyi izlemeye çalıştım. Şu zamana kadar bunun bana herhangi bir zararını görmedim. Doğru yapıp yapmadığın konusu senin çevrene göre tartışılabilir buna bir şey diyemeyiz. Kendi açımdan bakacak olursak ben doğru yaptığımı düşünüyorum tek bir şeye odaklanmayarak. Üniversite konusunda ise evet gerçekten inanılmaz bir yoğunluk var bilgisayar bölümlerinde. Özellikle yazılım konusunda. Fakat yine dediğim gibi. Okuduğun üniversite veya bölüm seni aşağıya da çekebilir, senin de katkılarınla yukarıya da çıkarabilir. Eğer gerçekten istediğin yazılım konusunda kendini geliştirmen ve bu doğrultuda ilerlemek ise yoğunluğa bakma derim. Çünkü senin de yapacağın şeyler seni diğer insanlardan ayıracak şeyler. Eski çalıştığım yerden bir örnek vereyim. İşe alım yapıldığı sırada bir başvuran diğerinden daha çok proje geliştirdiği için ve daha çok bilgi birikimine sahip olduğu için tercih edildi. Okuduğu üniversite diğer başvurandan daha kötüydü. Taşra üniversitesi diyebileceğimiz bir yer diyeyim kısaca. Diğeri ise sadece okulunu bitirip iş aramaya koyulmuş bir insandı. Kendini geliştirmeye çalışan o insanın işe alınmasını tanıklık ettim ve iş arkadaşım oldu. Kısaca demek istediğim şu. Yapmak istediğin şeyin yolunda ilerlerken yola sabit kalma. Yolun dışında neler olduğuna da bakmaya çalış. Farklı yollar üreterek aynı yola çıkmaya çalış. Geliş ve diğerlerinden ayrıl.
Şuan tam anlattığınız gibiyim. Ne çok başarılı olacağımdan eminim ne de çok başarısız olacağımdan. Sadece uğraşmaya devam edeceğim, edeceğiz. Bakalım ne olacak.

Son düzenleme:
Kardeşim bende yazılım okumayı düşünmüştüm. Yazılım firmasında çalışan arkadaşıma danıştığımda bana Türkiye de hiçbir üniversite hayal ettiğin eğitimi veremez. Üniversitelerin göstereceği şeyler youtube de de var dedi. Biraz araştırdım ve yazılım bölümünün, bilgisayar mühendisliğinden 5-6 yıl önce ayrıldığını gördüm. Ülkemizde daha tam oturmamış ve farkında olunmayan bir bölüm. Dersinki illa yazılım olsun ozaman diğer üniversitelere göre en iyi eğitimi Bahçeşehir üniversitesi veriyor ki buda %50 bursla 25.000₺ gibi bir ücret yapıyor. Eğer çok güzel bir kompozisyon yazıp okula mail atarsan ek burs alma olanağıda var. Ben araştırmam sonucu bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliği yazdım ve Eskişehir Osmangazi üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği kazandım. İlk sene programlamaya giriş adı altında C dilini öğretiyorlar. Bu derslerden sonra farkettimki okuldan biraz temeli öğrenip kendim üzerine rahatça koyabiliyorum. Elektrik-elektronik okusam bile rahatça öğrenebiliyorum. Tek fark bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği okuyan arkadaşlarım bizden 3-4 konu önden gidiyor ve bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlarım oyun programlama dersleri alıyor. Senin yerinde olsam bilgisayardan başka bişey istemiyorsan bilgisayar mühendisliği okuyup hem donanımsal hemde yazılımsal olarak öğrenmendir. Son olarakta mümkünse %100 İngilizce okuman daha iyi olucaktır çünkü bildiğin gibi hem yazılımda temel olan dildir hemde ileride iş bulma daha iyi yerlere gelmek için yurt dışıa çıkman gerekebilir.
Ayrıca bu bahsettiğiniz yığılmaların sebebi öğrencilerin boşta kalmamak için bilinçsizce tercih yapmasından kaynaklıdır. Tercihlerde yaşanan yığılmalar bikaç sene içinde okulu bırakmakla sonuçlanır:)

Tamamen kendini geliştirmene , yaptığın projelere ve iyi bir okula gitmene bakıyor bu iş. İsterse tüm Türkiye mühendislik okusun kendini geliştirmeyen adam asgari ücretle çalışacak ya da iş bulamayacak zaten. Bu bölüm kişinin kendinde bitiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı