Yazılım için matematik neden önemli?

Arduino kodlamayı az çok biliyorum. Ama size abartmıyorum okulda mat dersinde ne defterimi ne de kitabımı çıkarıyorum. Hiçbir şey yapmıyorum ve kafama takmıyorum. Tek bildiğim şey nokta işaretinin çarpma olduğu. Neyse Arduino rahatça kodlayabiliyorum. Arduino'ya yönelebilirsin.

Çarpma bölme kesirli sayıları sormamış bence arkadaş bunlar zaten temel matematik, günlük hayat için lazım olan düzeyde.
Yazdığım koddan örnek attım, benim attığım örnekte çarpma bölme var diye yazılımda matematiğin tek işlevi çarpma bölme olmuyor :) Onu bir kenara bırak, attığım kodda bile saatlerce kağıt üzerinde hesaplama yaptım, öyle kafadan a değişkeniyle b değişkenini çarpıp böleyim olur biter işi değil bu. Yahu millet matematik bilmeden yapay zekaya atılıyor ya, yapay zeka! Ben anlamıyorum bu milleti, siz üniversitedeki o ağır matematik dersleri süs olarak mı duruyor sanıyorsunuz? Cidden açıklamaktan sıkıldım artık, matematik öğrenene saygım sonsuz; öğrenmek istemeyenin de kendi kararı yapacak bir şey yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arduino kodlamayı az çok biliyorum. Ama size abartmıyorum okulda mat dersinde ne defterimi ne de kitabımı çıkarıyorum. Hiçbir şey yapmıyorum ve kafama takmıyorum. Tek bildiğim şey nokta işaretinin çarpma olduğu. Neyse Arduino rahatça kodlayabiliyorum. Arduino'ya yönelebilirsin.

Kalkıp da dandik bir drone uçuracak yazılımı üretemezsin, ya da bir uçuş simülasyonu yazamazsın.

Matematik olmadan herkesin yapabildiği sıradan zımbırtıları yapabilirsin.

Mesela bir örnek düşün: 1'den N'ye kadar olan sayıların toplamını yazdıran bir kod yazacağız. Matematik bilmeyen kişi ilk önce bir değişken atar sonra for döngüsü ile yaklaşık 5 - 10 satır kod ile toplamını bulur. Ama matematik bilen bir kişi için bu sorunun cevabı n*(n+1)/2'dir. Yani sadece 1 satır. Matematik hem daha verimli hem daha basit çözümler sunabilmene olanak tanır çünkü algoritma yapısını öğretir sana.

@oKarbonat_Erol anlatmak istediğiniz şey bu galiba.
Typescript ile bir örnek yazdım belki yardımcı olur:

Kod:
//Uzun yol.
let total : number = 0
let userNumber : number = Number(prompt("Enter the number"))
for(let a :number = 1;a <= userNumber;a++) {
 total += a
}
console.log(total)

//Kısa yol.
let number = Number(prompt("Enter the number"))

let total2 = number*(number+1)/2
console.log(total2)

Yeni konular

Geri
Yukarı