Yazılım için üniversiteye gitmeden önce öğrenilmesi gereken diller nelerdir?

oflii6134

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben 15 yaşımdayım. Üniversitede yazılım veya bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ve şimdiden işimi kolaylaştırmak için bir iki yazılım dili öğrenmeyi düşünüyorum. Hangi dilleri öğrensem daha yararlı olur?

Merhaba. Ben 15 yaşımdayım. Üniversitede yazılım veya bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ve şimdiden işimi kolaylaştırmak için bir iki yazılım dili öğrenmeyi düşünüyorum. Hangi dilleri öğrensem daha yararlı olur?

Bana göre en basitinden Python öneririm başlangıç için.

Üniversite de öğrenirsin o zamana kadar ilgi alanlarında değişebilir

Python ve C. Python script yazma veya terleten algoritma sorularını çözerken dilin sınırlamasına takılmamanda faydalı olur. C ise bilgisayarı ve bilgisayar bilimlerini anlamanda faydalı olur. Aynı zamanda C çoğu mühendislik fakültesinde de programlamaya başlangıç olarak verilir.

Python ve C. Python script yazma veya terleten algoritma sorularını çözerken dilin sınırlamasına takılmamanda faydalı olur. C ise bilgisayarı ve bilgisayar bilimlerini anlamanda faydalı olur. Aynı zamanda C çoğu mühendislik fakültesinde de programlamaya başlangıç olarak verilir.
C çok güzel dil temel almak için ama proje anlamında ve kütüphane desteği konusunda fazla ölü. Çok basit projeler yapılabiliyor. Ancak bende C öneririm kesinlikle.

C çok güzel dil temel almak için ama proje anlamında ve kütüphane desteği konusunda fazla ölü. Çok basit projeler yapılabiliyor. Ancak bende C öneririm kesinlikle.
Çok basit projeler? Her şeyi kütüphaneyle yapmıyoruz ki, kütüphane desteğinin ölü olması projeleri basit kılsın. Kendi mesajlaşma serverini yapmayı denesene C ile. Basit iletişimden bahsetmiyorum. Real time multi client mesajlaşma uygulaması. Yeterince orta seviye bir proje. Daha zor şeyler istiyorsan, onu da sağlar. Başka dillerden daha uğraştırıcı sadece çünkü sana yardımcı olacak yazılmış 500 farklı kütüphane yok.

Çok basit projeler? Her şeyi kütüphaneyle yapmıyoruz ki, kütüphane desteğinin ölü olması projeleri basit kılsın. Kendi mesajlaşma serverini yapmayı denesene C ile. Basit iletişimden bahsetmiyorum. Real time multi client mesajlaşma uygulaması. Yeterince orta seviye bir proje. Daha zor şeyler istiyorsan, onu da sağlar. Başka dillerden daha uğraştırıcı sadece çünkü sana yardımcı olacak yazılmış 500 farklı kütüphane yok.
Ekstra featurelara bulaşmadan sadece input/output alıcak şekilde server ve clienti yazmam 8-10 dakika sürer. Kullanıcı adı,register,mail confirmation gibi zımbırtıların bazılarını C’de nasıl yapabilirim pek bilgim yok. Ancak Python veya JS’de bunla ilgili kütüphaneler olması güzel. Yapılabiliyordur illaha ki sonuçta bu kütüphanelerde gömülü gelen dahilli kütüphaneler kullanılarak yapılıyor. Düşünceme göre Roma’yı yeniden fethetmeye gerek yok.

Bu dillerin güzelliği de yok değil arkada dönen mevzuyu daha iyi biliyorsunuz,daha performanslı çalışıyor vs.

Ekstra featurelara bulaşmadan sadece input/output alıcak şekilde server ve clienti yazmam 8-10 dakika sürer. Kullanıcı adı,register,mail confirmation gibi zımbırtıların bazılarını C’de nasıl yapabilirim pek bilgim yok. Ancak Python veya JS’de bunla ilgili kütüphaneler olması güzel. Yapılabiliyordur illaha ki sonuçta bu kütüphanelerde gömülü gelen dahilli kütüphaneler kullanılarak yapılıyor. Düşünceme göre Roma’yı yeniden fethetmeye gerek yok.

Bu dillerin güzelliği de yok değil arkada dönen mevzuyu daha iyi biliyorsunuz,daha performanslı çalışıyor vs.
Basic io kolay zaten. O yüzden diyorum multi-client message server diye. Basic IO için yazılmış librarylerde var zaten. Benim bile var vaktiyle yazdığım amatör bir şey.

Bahsettiğim de o zaten, sana yardım eden 500 farklı library yok diye, C sadece küçük projelere uygun olmuyor. C ile yazacağın mesaj server da doğru yazman halinde Python'la yapacaklarından daha fazla yük kaldırır resource heavy olmadığından ve low level optimizasyon imkanı daha çok olduğundan. Kesinlikle kullanılmalıdan bahsetmiyoruz burada, sadece basit projelere uygun olduğunu söylemenden bahsediyoruz. Sadece basit projelere uygun değil, pek çok şeye uygun.

Kernel yazılıyor, HTTP server yazılıyor, compiler yazılıyor, desktop app yazılıyor, uğraşırsan back end için bile kullanabilirsin. Sadece basit projelere uygun demek yanıltıcı. Tabii ki yapılmışı yeniden yapmaya gerek yok ama yapılamaz demek de değil.

Tam manasıyla C ve cpp, yeni isen önce py ya da JS. Ama c, cpp derken üstün düzey kullanımı kastediyorum. Kütüphane kullanmak gibisinden. Hatta kütüphane yazmak.

Oyle bir dil yok. Bilgisayar muh. egitiminde asla amac ogrenciye spesifik programlama dillerini ogretmek degildir. Senin tutup da bunu onceden ogrenmen sana uzun vadede avantaj saglamaz.

Araba surmeyi bilmeyen birisinin oturup motor parcalarini ezberlemesi gibi bir sey bu. Ya da doktor olmak isteyen birinin okul oncesi Latince ogrenmesi gibi. Arka planda sistemin nasil calistigini, bunu verdigin komutlarla nasil manipule edebilecegini bilmektir mesele. Dil degil. Dil sadece git sunu yap, bunu getir sunu gotur diye komut verdigin bir sey.

Kisa vadede sana 2 avantaji olabilir, derslerine engel olmadigini varsayarsam.

Bir; eger ilk aldiginiz temel programlama/algoritma/DS derslerinde senin onceden syntaxina asina oldugun bir dil kullaniliyorsa daha rahat yazarsin. Ancak konular derinlesince olayin zaten senin ogrendigin uc bes keyword'den fazlasi oldugunu goreceksin.

Iki; programlama dili ogrenmekten keyif aliyorsan bu seni motive eder ve derslerine daha cok calisirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı