Yazılım mühendisliği öğrencisi hangi Linux dağıtımını kullanmalı?

qodexTr07

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yazılım mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, Linux tecrübem yok ve tam olarak bilgim yok fakat rehber videoları ile öğrenmeyi düşünüyorum çünkü pek çok kişi Linux öneriyor. Fakat hangi dağıtımı kullanmam gerektiğini bilmediğim için o dağıtıma ait videoları izleyemiyorum.

Üniversite boyunca kullanmayı düşündüğüm programlar: Visual Studio, Visual Studio code, Photoshop ve üniversite de gerekecek diğer programlar.
Not: Bu arada bu programlar Linux'da var mı yok mu diye yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Eğer derseniz ki " senin hiç Linux kullanmanı gerektiren bir şey yok", bunu da yorumlarda belirtebilirsiniz.

Laptop: Monster Abra A5 v15.5.4.
Laptop özelliklerim:
GTX 1650.
i5 10300H.
16 GB RAM.
512 GB SSD.

Ve son olarak: Bilgisayara hem Windows hem de Linux kurmayı düşünüyorum. İlk olarak Windows kuracağım için, kurma esnasında rahatlıkla diski bölebilirim, Linux'u kurmak için bölme işlemi yapmak mantıklı mıdır? Eğer mantıklı ise 512 GB SSD'yi kaça kaç bölmeliyim?

O konuda @The Anorak hocamız tecrübeli. C# derlemek için bazı yöntemler vardı yanlış hatırlamıyorsam ama kendisi de C# ve .NET için Windows öneriyor.
Derlenmiş olan Windows Forms uygulamasını merak edip Wine üzerinden çalıştırdım.
Ama sonuç pek mutlu etmiyor. Çoğu grafiksel ve işlevsel özellik bir anda gidiyor. İmkansız değil ama mantıklı da değil.
Yine @350070'ın açtığı konuya referans gönderiyorum 🙂.

Derleme kısmında ise Linux üzerinde hiç denemedim. Ama az biraz araştırdığımda Mono Basics C# Compiler gözüme çarptı. Bir ara ona da bakmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı