Yazılım nasıl öğrenilir?

DarkManN

Centipat
Daha fazla  
Gerçekten yazılım öğrenmek, hakkını vermek istiyorum. Nereden başlamalıyım hangi programı kullanmalıyım, yazılım öğrenerek ne yapabilirim?

downloadfile-1.png

Yurt dışına uzaktan çalışan bir Python developer olarak söylüyorum.
Yukarıdaki şemayı umursamadan, syntax olarak kolay ve anlaşılır bir dilden başlaman gerekiyor. Bunun en önemli sebebi ise programlamayı çoğu kişinin anlık bir hevesle başlayıp bırakmasından kaynaklanıyor. Birçok kişi bu işin kolay olduğunu veya bilgisayarla haşır neşir olan herkesin halledebileceğini zannediyor fakat işler öyle gitmiyor.

İngilizce bilmeden bu işi sürdürebilmen mümkün değil, Türkçe kaynakların hepsi rezalet. Kısacası ilk ingilizce bilmiyorsan, ingilizce öğrenerek başlamalısın.

Başlangıç dili olarak Python önerebilirim, Python geliştiricisi olman sadece hobi olarak yapacağın anlamına kesinlikle gelmiyor, bu işten para kazanman mümkün.

Her gün çalışmak için belli bir vaktini ayırman gerekiyor, yoksa kendini geliştirmen mümkün değil.

Çevrende ders verebilecek birisini bulursan normalden çok daha hızlı öğrenmen mümkün.

Daha anlatacak çok şey var ama buradan anca bu kadar oluyor.

Yukarıdaki şemayı umursamadan, syntax olarak kolay ve anlaşılır bir dilden başlaman gerekiyor.

Sırf syntax'i sade ve basit diye alakasız bir dilden başlatmak ne kadar doğru hocam? Oyun geliştirecek birinin Python'la işi olmaz ve bu sadece yolunu uzatır. Aynısı web için de geçerli.

Sırf syntax'i sade ve basit diye alakasız bir dilden başlatmak ne kadar doğru hocam? Oyun geliştirecek birinin Python'la işi olmaz ve bu sadece yolunu uzatır.
Başlangıç aşamasında önemli olan bırakmayarak sürekliliği sağlamak ve temel sorun da herkesin yazılıma başlayıp azıcık zorlandıktan sonra bırakması. Çevremde birçok kişide gördüğüm temel bir sorun. Çoğu kişi daha OOP aşamasına gelmeden veya gördükten sonra hemen bırakıyor. Syntax olarak ne kadar zor bir dille başlarsa başlangıç aşamasında yazılımı bırakması o kadar çabuk olur. Kolay bir dille başladığı zaman temelleri daha iyi bir şekilde kavrayabilir ve belirli bir yol aldıktan sonra artık bırakmama aşamasına gelebilir.

Zaten bir dilin temellerini öğrenen birisinin diğer dillere alışması çok daha kısa sürüyor, kolay bir dil öğrendikten sonra o dilde devam edebilir veya spesifik bir alana yönelebilir.

Başlangıç aşamasında önemli olan bırakmayarak sürekliliği sağlamak ve temel sorun da herkesin yazılıma başlayıp azıcık zorlandıktan sonra bırakması. Çevremde birçok kişide gördüğüm temel bir sorun. Çoğu kişi daha OOP aşamasına gelmeden veya gördükten sonra hemen bırakıyor. Syntax olarak ne kadar zor bir dille başlarsa başlangıç aşamasında yazılımı bırakması o kadar çabuk olur. Kolay bir dille başladığı zaman temelleri daha iyi bir şekilde kavrayabilir ve belirli bir yol aldıktan sonra artık bırakmama aşamasına gelebilir.

Amacın sürekliliği sağlamak olduğunu düşünmüyorum. Evet, başlayan birçok kişi bırakıyor fakat bu kendi tercihleri. Daha uygun olduğunu düşündükleri farklı alanlara yöneliyorlar. Bizim burada görevimiz elimizden geldiğince doğru yönlendirmeleri yapmak, gerçekleştirip gerçekleştirmemek karşı tarafa kalıyor.

Zaten bir dilin temellerini öğrenen birisinin diğer dillere alışması çok daha kısa sürüyor, kolay bir dil öğrendikten sonra o dilde devam edebilir veya spesifik bir alana yönelebilir.

Bu aslında ters etki ediyor. Zor bir dilden başlayan kişinin kolay dilleri öğrenmesi çok daha kısa sürüyor. Kolay bir dilden zor bir dile geçiş sancılı olabilir.

Teklifim elbette Assembly öğrenerek başlanılması değil, şahsen ben de Python yazıyorum. Her dilin diğerlerine kıyasla daha efektif olduğu alanlar vardır, bu durumda doğru dili seçmek çok önemli.

Amacın sürekliliği sağlamak olduğunu düşünmüyorum. Evet, başlayan birçok kişi bırakıyor fakat bu kendi tercihleri. Daha uygun olduğunu düşündükleri farklı alanlara yöneliyorlar. Bizim burada görevimiz elimizden geldiğince doğru yönlendirmeleri yapmak, gerçekleştirip gerçekleştirmemek karşı tarafa kalıyor.

Bu aslında ters etki ediyor. Zor bir dilden başlayan kişinin kolay dilleri öğrenmesi çok daha kısa sürüyor. Kolay bir dilden zor bir dile geçiş sancılı olabilir.

Teklifim elbette Assembly öğrenerek başlanılması değil, şahsen ben de Python yazıyorum. Her dilin diğerlerine kıyasla daha efektif olduğu alanlar vardır, bu durumda doğru dili seçmek çok önemli.
Yukarıdaki şemanın hiçbir anlamı yok. Para kazanmak istiyorsam Java öğrenmem gerektiğini söylüyor, hayatımda böyle saçma sapan bir şema görmedim. Daha kişi yöneleceği alanla ilgili spesifik şeyleri görmeden nasıl karar verecek? Yöneleceği alanı kafasında belirtmesi hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu başlangıçta belirlenecek bir şey değil. Zira oyun geliştirmekle oyun oynamak aynı şeyler değil. Mantıken düşününce çoğu kişi yazılıma başlarken oyun geliştirerek başlamak ister çünkü oyun oynamayı seviyordur. Fakat oyun geliştirirken nasıl bir yol haritası izleyeceği ve ne tür zorluklarla karşılaşacağı hakkında en ufak bir fikri yoktur.

Benim yukarıda kast ettiğim Python developer olarak çalışması değil. Kolay bir dili öğrendikten sonra dilin mantığını, kısacası nasıl çalıştığını temel seviyede anlaması ve buna göre bir karar vermesidir.

Para kazanmak isteyen birisi için spesifik bir dil yoktur, her dilde para kazanabilir ve her dilin avantaj ve dezavantajları vardır. Yaptığın işi ne kadar çok severek yapıyorsan o kadar ilerleyebilirsin. Sadece para kazanmak için yazılıma girip başarılı olan bir kişiyi daha görmedim.

Çevremde o kadar çok kişiye Python dersi verdim ki artık insanların ne yapıp yapamayacaklarını veya devam edip etmeyeceklerini çok iyi anlayabiliyorum, bu yolların aynısından ben de geçtim.

İlla para kazanmak istiyorsa ki böyle bir hedefle yola çıkılmaz. En kolay iş bulabileceği platform web'dir fullstack developer olarak çok daha hızlı iş bulabilir ve yüksek maaşlara çalışabilir.

Zira günümüzde popülerliği hızlı bir şekilde artan iki dil Javascript ve Python'dur.

Söyleyeceklerim bu kadar, bundan sonra da burasını tartışma alanına çevirme gereği olduğunu düşünmüyorum.
Arkadaş öneri istedi ben de şu ana kadar tecrübelerime dayanarak elde ettiklerimi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Zaten sürekliliği sağlamak için rastgele kolay bir dil değil o kişinin ilgisini çekebilecek bir alana uygun bir dil onun sürekliliğini sağlar. Misal web front end öğrenmek ve bunun ilgisini çekebileceğini düşünen biri neden python öğrensin js için gibi en bariz buradan örnek verilebilir.

Tabi kişi kendisine net bir alan seçmediyse python doğru olabilir

Geri
Yukarı