Yazılım nasıl öğrenilir?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar şimdi kendimi açıklayayım. Ben çok çalışkan olmayan, derslerle arası olmayan fakat bilgisayar başında günde en az 6-7 saat geçiren birisiyim. Bilgisayarı düzgün kullanmak istiyorum ve bu da yazılım ile uğraşmakla oluyor. Gelecekte belki yazılım işleri yaparım fakat bunun için öğrenmem lazım. İnternette ücretli dersler var fakat benim altyapım yok. Bana genel olarak anlatır mısınız? Yani ben bu yazılımı yapıyorum ve bu satırları yazıyorum ama bu satır neye işlev sağlıyor? Nasıl öğreneceğim bu yazılı mı? Bir sorum da gelecekte yazılım işlerinde bir şirketin aradığı özellik nedir? Site yapmak mı? Nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce öğrenirsen yazılım öğrenirsin hocam.

Arkadaşlar şimdi kendimi açıklayayım. Ben çok çalışkan olmayan, derslerle arası olmayan fakat bilgisayar başında günde en az 6-7 saat geçiren birisiyim. Bilgisayarı düzgün kullanmak istiyorum ve bu da yazılım ile uğraşmakla oluyor. Gelecekte belki yazılım işleri yaparım fakat bunun için öğrenmem lazım. İnternette ücretli dersler var fakat benim altyapım yok. Bana genel olarak anlatır mısınız? Yani ben bu yazılımı yapıyorum ve bu satırları yazıyorum ama bu satır neye işlev sağlıyor? Nasıl öğreneceğim bu yazılı mı? Bir sorum da gelecekte yazılım işlerinde bir şirketin aradığı özellik nedir? Site yapmak mı? Nedir?

İstediğin alana göre değişir mesela internet sitesinin tasarımını yapmak istiyorsan HTML ve CSS öğrenebilirsin. Yazılımın bir çok dalı var sadece hangi yoldan yürümek istediğini söylemen yeterli.

Öncelikle amacınızı iyi belirlemeniz gerekli hocam. Web tasarımı mı, yoksa oyun yazılımı üzerine mi ve daha pek çok seçenek...
Statik diller ve dinamik diller diye dil grupları vardır. Bunlara göz atmanızı tavsiye ederim. Mesela Python dinamik bir dildir ve veri analizi, web uygulamaları, yapay zeka öğrenimi gibi işlerde kullanılır. Python günümüze ve geleceğe yöneliktir. Tavsiye ederim.

Hangi alanda ilerlemek istediğine karar verdikten sonra o alana uygun bir dil seçip, seçtiğin dilin temellerini öğrendikten sonra o dil ile bol bol proje geliştirmelisin. Ufak çaplı projeler ile belli bir noktaya geldikten sonra daha büyük çapta tek bir projenin üzerine gitmek mantıklı olabilir. Ben bu şekilde geliştirdim.

Ben web geliştirme yaptığım için HTML, CSS ve JS seçtim. Bunlarda bir noktaya geldim şimdi yanına React + NodeJS koyarak hem client hemde server tarafında bir web uygulaması geliştirebilmek üzerine yoğunlaştım.

Bu şekilde ne istediğini bilip üzerine gitmelisin, yanlış yapmaktan ve denemekten korkmamalısın.

Başlangıç için ücretsiz ve Türkçe kaynak olarak patika.dev önerebilirim. Tabi daha ileri seviye bilgiler yabancı kaynaklarda var. İngilizce olmadan da öğrenebilirsin tabi ama yabancı kaynaklar her zaman daha güncel ve sağlam bilgi sunar. Takır takır konuşamasan bile okuduğunu anlamak öğrenim sürecinde katkı sağlar.

İngilizce öğrenirsen yazılım öğrenirsin hocam.
Hocam ingilizcem hiç yok. Yani hiç yok denmez genel terimleri soru sormayı fln biliyorum yani 5. sınıf ingilizcesine sahibim.
Devletin açmış olduğu BTK Akademi sitesi size yardımcı olabilir.

Bu biraz mantıksız yaklaşım olmuş gibi. İngilizcem çok kötü ama yazılımdan anlıyorum.
Akademik kursları nereden alabilirim? Link atar mısınız.
Tamam okuyacağım.
İstediğin alana göre değişir mesela internet sitesinin tasarımını yapmak istiyorsan HTML ve CSS öğrenebilirsin. Yazılımın bir çok dalı var sadece hangi yoldan yürümek istediğini söylemen yeterli.
Hocam bilmiyorum ki. Yani bu işi ben para için yapmicam. Yani öğrenciyim ek kaynak olsun ayda 200 tl alayım bir şeyler yapayım değil benim amacım. Eğer bu işi seversem yani yapabilirsem bunu gelecekte yapmak isterim işin sonu paraya dönüyor evet ama meslek gibi olcak. Hangisini meslek olarak yapabilirim veya şirkette ne arıyorlar ki?
Öncelikle amacınızı iyi belirlemeniz gerekli hocam. Web tasarımı mı, yoksa oyun yazılımı üzerine mi ve daha pek çok seçenek...
Statik diller ve dinamik diller diye dil grupları vardır. Bunlara göz atmanızı tavsiye ederim. Mesela Python dinamik bir dildir ve veri analizi, web uygulamaları, yapay zeka öğrenimi gibi işlerde kullanılır. Python günümüze ve geleceğe yöneliktir. Tavsiye ederim.
Hocam ne yapacağım bilmiyorum yani gelecekte ne iş yaptırılır bana ona göre yapmak isterim. Phyton evet basit dil ve genel olarak anlatılıyor fakat olabilir o.
Hangi alanda ilerlemek istediğine karar verdikten sonra o alana uygun bir dil seçip, seçtiğin dilin temellerini öğrendikten sonra o dil ile bol bol proje geliştirmelisin. Ufak çaplı projeler ile belli bir noktaya geldikten sonra daha büyük çapta tek bir projenin üzerine gitmek mantıklı olabilir. Ben bu şekilde geliştirdim.

Ben web geliştirme yaptığım için HTML, CSS ve JS seçtim. Bunlarda bir noktaya geldim şimdi yanına React + NodeJS koyarak hem client hemde server tarafında bir web uygulaması geliştirebilmek üzerine yoğunlaştım.

Bu şekilde ne istediğini bilip üzerine gitmelisin, yanlış yapmaktan ve denemekten korkmamalısın.

Başlangıç için ücretsiz ve Türkçe kaynak olarak patika.dev önerebilirim. Tabi daha ileri seviye bilgiler yabancı kaynaklarda var. İngilizce olmadan da öğrenebilirsin tabi ama yabancı kaynaklar her zaman daha güncel ve sağlam bilgi sunar. Takır takır konuşamasan bile okuduğunu anlamak öğrenim sürecinde katkı sağlar.
Tamam bakacağım, sağoun.

Hocam ingilizcem hiç yok. Yani hiç yok denmez genel terimleri soru sormayı fln biliyorum yani 5. sınıf ingilizcesine sahibim.

Akademik kursları nereden alabilirim? Link atar mısınız.

Tamam okuyacağım.

Hocam bilmiyorum ki. Yani bu işi ben para için yapmicam. Yani öğrenciyim ek kaynak olsun ayda 200 tl alayım bir şeyler yapayım değil benim amacım. Eğer bu işi seversem yani yapabilirsem bunu gelecekte yapmak isterim işin sonu paraya dönüyor evet ama meslek gibi olcak. Hangisini meslek olarak yapabilirim veya şirkette ne arıyorlar ki?

Hocam ne yapacağım bilmiyorum yani gelecekte ne iş yaptırılır bana ona göre yapmak isterim. Phyton evet basit dil ve genel olarak anlatılıyor fakat olabilir o.

Tamam bakacağım, sağoun.
Öncelikle şuna karar vermeniz gerekiyor; oyun mu, web tasarım mı, mobil uygulama mı, masaüstü uygulama mı yoksa makine öğrenmesi üzerine mi çalışmak istiyorsunuz? Bunların her biri kendi içerisinde geleceği olan alanlar. Bunlar benim aklıma gelenler biraz internette araştırırsanız daha fazla alan mevcut.

Örnek olarak dediniz ki ben mobil uygulama yapmak istiyorum. Bu durumda Android mi yoksa iOS mu geliştirme yapacaksınız buna karar vermeniz gerekiyor. Android ise kotlin, java. iOS ise Swift öğrenmeniz gerekir. Veya derseniz ki ben hibrit bir şeyler istiyorum tek kod ile crossplatform olsun bu durumda React-Native(JavaScript) veya Flutter(Dart) öğrenmeniz gerekir.

Web yapacaksanız aynı şekilde frontend mi yapacaksınız backend mi buna karar vermeniz gerekiyor. Frontend ise HTML, CSS, JS ile başlamanız gerekiyor. Backend ise bu durumda seçenekler PHP, NodeJS, .NET, Python şeklinde çoğalarak gider.. İkisinide öğrenip fullstack'te olabilirsiniz.

Veya makine öğrenmesi derseniz bu durumda yine Python gerekir.

Oyun derseniz bildiğim kadarıyla C# gerekir..

Masaüstü derseniz bildiğim kadarı ile yine C# olabilir veya yine NodeJS'e ait Electron kütüphanesi ile masaüstü uygulamasıda yapabilirsiniz.

Buna sizin karar vermeniz gerekiyor, bu alanları hepsi geleceği olan iş yapılabilecek meslekler.

Benim size tavsiyem şu olur; bu kadar yazdıklarım arasında hepsinde olan bir ortak dil var. Buda Javascript. Javascript ile basit bir web arayüzde yapabilirsiniz, React-Native kütüphanesini öğrenerek Android&iOS uygulamada yapabilirsiniz, NodeJS öğrenip server-side bir yazılımda yapabilirsiniz, ElectronJS öğrenecek masaüstü uygulamada yapabilirsiniz ve kod yazmaya başlayacağınız zaman karşınıza ilk çıkacak text-editorlerden biri olan VS Code bile ElectronJS ile yazıldı. Hatta JS ile web tabanlı oyun bile yapabilirsiniz. JS tavsiye ederim.

Hocam kısacası cidden İngilizce lazım yoksa zor. Mesela en basit taktik Ekmek'in türkcesini bilmediğini düşün bir adam sana ekmeği gösterip bread diyor ve sen o nesnenin ekmek olduğunu anlıyorsun. Aynı o mantıkla ilerlemelisin. Yani yazılımdada aynı mantık.

Geri
Yukarı