Yazılım okumadan yazılım öğrenilir mi?

Okumadan yazılım öğrenilebilir mi, okulda eğitim almak şart mı sizce?
Okula gitmeden yazılım öğrenilir. Online kaynak çok fazla. Ben BTK akademi üzerinden öğreniyorum yazılımı. Sadece hiç bilmeyen ilk temel atarken zorlanır.

Okumadan yazılım öğrenilebilir mi, okulda eğitim almak şart mı sizce?
Bunu yazılım nezlinde konuşmuyorum. Hiç yazılım eğitimi almadım. Okula gitmeden bir şeyleri öğrenmenin tek sakıncası şudur; Sen okulda ya da bir kursta eğitim alırken sana yanlışını gösteren bir insan olur. Bunu kendi başına öğrenmeye kalkarsan hatanı fark etmeden doğru sanıp ilerleyebilirsin.

Sen okulda ya da bir kursta eğitim alırken sana yanlışını gösteren bir insan olur. Bunu kendi başına öğrenmeye kalkarsan hatanı fark etmeden doğru sanıp ilerleyebilirsin.
Bu noktada da artık ChatGPT devreye giriyor. Ben okuluna gittim yine de kendim öğrendim. Derste 3+5 öğretim sınavda Google yapmanı istiyorlar zaten. Evet bu yaşandı bu arada.

Bu noktada da artık ChatGPT devreye giriyor. Ben okuluna gittim yine de kendim öğrendim. Derste 3+5 öğretim sınavda Google yapmanı istiyorlar zaten. Evet bu yaşandı bu arada.

GPT 4'ü kullanmadım ama Free olanında çok yanılgıya denk geldim. Destek materyali olarak mükemmel, doğrudan kaynak olarak bakmak bence doğru değil. Tabii tr simülasyon olunca sizin şanssızlığınızada ne diyeceğimi bilemedim.

Öğrenilir tabii ki. Okul sana mühendis bakış açısını daha hızlı kazanmanda yardımcı olur ama bunu kendin de edinebilirsin. Algoritmalar üzerine yoğunlaş en önemli şeylerin başında gelir. İşe girme konusunda da bir sıkıntı olmaz kendini kanıtlamak için çaba gösterirsen. Zaten bu meslekte sana maaş verecek adam senin diplomana bakmaz. Sana verdiği maaştan daha fazlasını kazandırıp kazandırmamana bakar. İş yapmana bakar kısacası.

Öğrenilir tabii ki. Okul sana mühendis bakış açısını daha hızlı kazanmanda yardımcı olur ama bunu kendin de edinebilirsin. Algoritmalar üzerine yoğunlaş en önemli şeylerin başında gelir. İşe girme konusunda da bir sıkıntı olmaz kendini kanıtlamak için çaba gösterirsen. Zaten bu meslekte sana maaş verecek adam senin diplomana bakmaz. Sana verdiği maaştan daha fazlasını kazandırıp kazandırmamana bakar. İş yapmana bakar kısacası.

Diplomaya bakılıyor gayet. Aydın üniversitesinde paralı okuyanla İTÜ de okuyanı bir tutmuyor iş verenler. Kaldı ki bu konuda diploması yoksa diretk seçenek olmaktan çıkıyor iş veren için.

TR de işler pek öyle işlemiyor.

Geri
Yukarı