Yazılım ve güvenlik için en iyi Linux dağıtımı hangisidir?

Merhaba, forumda yeniyim. Şu an halihazırda Windows kullanıcısıyım ama daha önce Linux kullandım az çok biliyorum.

YouTube’ye giriyorum onun dışında onun dışında Yazılımla uğraşıyorum. (Python, Java, C++, C#, R vs. uzayıp gider.) Sizce hangi Linux dağıtımına geçmem daha mantıklı olur? Tercihim olabildiğince az sorun çıkartan bir dağıtıma geçmek, 2-3 saat bir sorunla uğraşmak istemiyorum. Arayüzü sade, hızlı ve güvenliği üst düzey.

Daha önce birçok Linux dağıtımı kullanmış (artılarıyla eksileriyle) veya şu anda herhangi birini kullanan kullanıcılar tecrübelerini aktarabilirse sevinirim. Birçok konuya baktım fakat hepsinde farklı şeyler söylenmiş.

Merhaba, forumda yeniyim. Şu an halihazırda Windows kullanıcısıyım ama daha önce Linux kullandım az çok biliyorum.

Yazılımla uğraşıyorum. (Python, Java, C++, C#, R vs. uzayıp gider.) Sizce hangi Linux dağıtımına geçmem daha mantıklı olur? Tercihim olabildiğince az sorun çıkartan bir dağıtıma geçmek, 2-3 saat bir sorunla uğraşmak istemiyorum. Arayüzü sade, hızlı ve güvenliği üst düzey.

Daha önce birçok Linux dağıtımı kullanmış (artılarıyla eksileriyle) veya şu anda herhangi birini kullanan kullanıcılar tecrübelerini aktarabilirse sevinirim. Birçok konuya baktım fakat hepsinde farklı şeyler söylenmiş.
Yazilim icin cok fark olacagini sanmam. Ancak guvenlik deyince QubesOS ama az ugrasacagim demissiniz, az cok biliyorsaniz Arch falan olur belki ama guvenlik deyince QubesOS gibi dagitimlar geliyor akla.

Yazilim icin cok fark olacagini sanmam. Ancak guvenlik deyince QubesOS ama az ugrasacagim demissiniz, az cok biliyorsaniz Arch falan olur belki ama guvenlik deyince QubesOS gibi dagitimlar geliyor akla.
QubesOS’a göz gezdirdim fakat arayüzünü pek beğenemedim açıkçası daha öncesinde Linux kullandım ama çok uzun süreli değildi maksat alışmak ve işlerimi görecek bir OS. Arch güzel fakat tool kısmında sıkıntıları var diye okudum uğraşmakta istemiyorum pek fazla o yüzden bilemedim şahsen.

QubesOS’a göz gezdirdim fakat arayüzünü pek beğenemedim açıkçası daha öncesinde Linux kullandım ama çok uzun süreli değildi maksat alışmak ve işlerimi görecek bir OS. Arch güzel fakat tool kısmında sıkıntıları var diye okudum uğraşmakta istemiyorum pek fazla o yüzden bilemedim şahsen.
O zaman Linux Mint kurun geçin. Olmadı ZorinOS kullanırsın.

Qubes OS'a göz gezdirdim fakat arayüzünü pek beğenemedim açıkçası daha öncesinde Linux kullandım ama çok uzun süreli değildi maksat alışmak ve işlerimi görecek bir OS. Arch güzel fakat tool kısmında sıkıntıları var diye okudum uğraşmakta istemiyorum pek fazla o yüzden bilemedim şahsen.

Ya da Kali dene.

Guvenlik derken veri guvenligi gibi mi yoksa siber guvenlik, penetration testing mi? Pentest falan ise BlackArch Parrot Kali kullaniyorlar. Siz en iyisi normal distro kurup ihtiyaciniza gore ozellestirin.

YouTube'a giriyorum onun dışında onun dışında yazılımla uğraşıyorum. (Python, Java, C++, C#, r vs. uzayıp gider.) Sizce hangi Linux dağıtımına geçmem daha mantıklı olur? Tercihim olabildiğince az sorun çıkartan bir dağıtıma geçmek, 2-3 saat bir sorunla uğraşmak istemiyorum. Arayüzü sade, hızlı ve güvenliği üst düzey.

Fedora.

Linux mint güvenli olması için çok uğraşması lazım çünkü çok fazla bloated bir şekilde geliyor. Tüm snap, flatpak vs. hepsini kaldırmalı veya birin seçmeli... Zor iş.

Eğer güvenlik istiyorsan arkadaşın dediği gibi QubesOS ama sen arayüzünü beğenmediğin için linux değiştiriyorsan, sen güvenlik değil arayüz arıyorsun :). Güvenlik olan distro da modern arayüz olmaz.

Hemen her linux dağıtımı aynı güvenlik ile kurulu geliyor. Son kullanıcı olarak ileri düzey değilseniz tek yapabileceğiniz bir firewall kurmak olur ki o da çok kolay bir iştir.

Sizin ihtiyacınız hem göze hoş gelen hem de güncel yazılım kütüphanelerini destekleyen bir dağıtım. Burada size tavsiyem fedora olacaktır. Orta ve ileri düzey iseniz arch linux'u da deneyimlemeniz iyi olur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı