Yazılıma Giriş İçin Kursu Önerisi

F4tihh

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

Açıktan okuyan bir lise öğrencisiyim (düz). Maddi kaynak gibi bir sorumluluğum henüz yok. Sadece meslek öğrenmek adına eğitime ihtiyacım var.
Yazılım öğrenmek istiyorum. Fabrika benzeri yerlerde, ağır işler yapabilecek fiziki güce sahip değilim. Vasıfsız veya eskide kalmış meslekler öğrenmek de istemiyorum.
Genel itibarıyla masa başında oturan birisiyim. Gözlemime göre bu meslek bana uygun fakat nereden başlayacağımı ve nasıl devam edeceğimi bilmiyorum.

Aslına bakarsanız, BTK Akademi'nin "1 milyon istihdam" projesine katılmış birisiyim. Sadık Turan adlı öğreticiden +40 saat olan "Sıfırdan İleri Seviye Python" adlı altında bir yazılım eğitimi alıyorum. Ne yazık ki, eğitim videolarını izlerken ve uygularken sanki bana hiçbir şey katmıyormuş gibi hissediyorum. Açıkçası ben bir eğitim alırken, belirli bir seviyeden sonra bir şeyler öğrendiğimi hissetmeliyim ve motive olmalıyım. Ne yazık ki şu an da takip ettiğim kurstan pek de memnun değilim. Yine de daha iyisini bulana kadar devam edeceğim (Videoda bahsettiği kodlar ile sürekli örnek yapıyor fakat yaptığı örnekler benim için bir şey ifade etmiyor. Tatmin olmuyorum.).

Sizden ricam, bana izlerken ve uygularken bir şeyler öğrenebileceğimi vaat eden (ki hepsi bunu sunuyor) "güvenilir" ve bildiğiniz birini önermeniz, tavsiye etmeniz.

Yazılım çok geniş bir mecra, Robotik, Oyun, Mobil Uygulama, Yapay Zeka, Web Geliştirme vs. bir sürü alana tekabül ediyor. Hangisinde yer edineceğimi henüz bilmiyorum.
Sadece öğrendiklerimi, profesyonellere veya çalışanlara öğretecek bir eleman olmak istemediğimi, teknik servis kısmından hoşlanmadığımı söyleyebilirim.

Umarım yardımcı olabilirsiniz, şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar.

Yine yürümeden koşmaya çalışan birisini görüyorum. Yaptığı şeyler sana sıkıcı geliyorsa daha iyisini yapmaya çalış bakalım yapabilecek misin? Eğer yapamıyorsun demek ki sıkıcı değilmiş, sen daha öğrenmemişsin demektir. (Sert bir mesaj olarak algılama)

Hangi alanda çalışmak istediğine karar vermeden önce İngilizce seviyeni ve matematik seviyeni belirtir misin?

Ben yazılıma 6-7 yıl önce ilk başladığımda ihtiyaçtan başlamıştım, kendim için kodlamam gereken bir sistem vardı ve internetten araya araya bulup, öğrenip eğlenerek yapmıştım. Bir video kursu ile başlanabilir fakat yine de proje geliştirmeden yazılım öğrenilmez. Kendinize bir proje belirleyin onu normal bir şekilde çalışır hale getirmeye çalışın.

Hem sıkılmazsınız hem de yavaş yavaş yazılım çalışmaya başladıkça tatmin olursunuz. Sadece video izleyerek hak veriyorum sıkıcıdır. Örneğin CRUD işlemleri yapan bir yazılım yapmaya çalışın, misal sipariş yönetim sistemi. Bunu hangi dil ile yaparsanız yapın fark etmez.
Bu yaptığın yazılım çalışmaya başladıkça gözle görülür sonuç aldıkça bu sefer moralin artar zaten.

Sadece video izleyerek hak veriyorum sıkıcıdır.
Sadece video izleyerek olacak bir iş değil zaten. Millet Udemy'den 40 saatlik bir kurs alayım "yazılımcı" olurum kafasında düşünüyorlar. :D 40 saat sonrasında amacınız calculator yapmaksa kurslar işinize yarar.

Proje geliştirmeden sadece öğrenmeye çalışan kişiler ezberden başka bir şey yapmıyorlar. Sonradan ufak bir algoritma kurmaya gelince iş 30 tane problemle karşılaşıyorlar.

Yıllarca emek ve tecrübe isteyen bir sektörü, Udemy yüzünden 40-80 saatlik sektör sanmaya başladılar. :D

Sadece video izleyerek olacak bir iş değil zaten. Millet Udemy'den 40 saatlik bir kurs alayım "yazılımcı" olurum kafasında düşünüyorlar. :D 40 saat sonrasında amacınız calculator yapmaksa kurslar işinize yarar.

Yıllarca emek ve tecrübe isteyen bir sektörü, Udemy yüzünden 40-80 saatlik sektör sanmaya başladılar. :D
Aynen öyle. Çok emek isteyen ve sürekli yenileme isteyen bir sektör, bir öğreneyim yıllarca aynı şeyi yapayım diye bir şey yok. Rakibiniz sizin yaptığınız yazılımın daha az kaynak tüketen, daha fazla özellik bulunan halini yaptığında oturup tekrar yeni teknikler öğrenip bunu kendi işinize uygulamanız gerekiyor.

Uzun saatler isteyen ve en önemlisi odak isteyen bir iş, çabuk dikkati dağılan odaklanma sorunu olan birisi de bu iş için uygun değil bana göre. Bu tarz konularda elimden geldiğince detaylı bir şekilde yazmaya çalışıyorum ki insanlar boşuna vakit kaybetmesin. Ayrıca son zamanlarda "Yazılım"a çok büyük ilgi var fakat sanki kolaymış, herkes yapabilirmiş gibi bir yaklaşım var, ya da ben öyle algılıyorum eğer böyle ise bu yaklaşım yanlış.

Yazılımdan daha rahat meslekler var. Ek olarak 40 Saatlik bir kurs ile "Yazılım Uzmanı" olunmaz :)

Merhaba bilge iş adlı platformu öneriiyorum Python dersi alabilirsniz kursu bitirdiğinizde ODTÜ logolu bir sertifikaya sahip olacaksınız ki bu meslek hayatında büyük bir avantaj ve proje Avrupa Birliği tarafından finansal şekilde desteklenmekte

Ayrıca son zamanlarda "Yazılım"a çok büyük ilgi var fakat sanki kolaymış, herkes yapabilirmiş gibi ben algılıyorum bence bu yaklaşım yanlış.

Yazılımdan daha rahat meslekler var. Ek olarak 40 Saatlik bir kurs ile "Yazılım Uzmanı" olunmaz :)
Sebebi bu Udemy gibi yerlerin -özellikle Türkçe kurslarda- ve Instagram sayfalarının sanki çok kolay bir işmiş gibi göstermesinden kaynaklı.

40 saatlik kurs diye adam syntax anlatıp geçiyor, millet de bunları öğrenince bir şeyler yapabileceğini sanıyorlar. :D Udemy'deki Türk eğitimciler, parayı kazanmanın kolay yolunu bulmuşlar. Gözüm kapalı çekebileceğim eğitimleri yükleyip mis gibi para kazanıyorlar. Millet de gidip "hangi kursu alsam acaba?" diye dolanıyor. :)

Sebebi bu Udemy gibi yerlerin -özellikle Türkçe kurslarda- ve Instagram sayfalarının sanki çok kolay bir işmiş gibi göstermesinden kaynaklı.

40 saatlik kurs diye adam syntax anlatıp geçiyor, millet de bunları öğrenince bir şeyler yapabileceğini sanıyorlar. :D Udemy'deki Türk eğitimciler, parayı kazanmanın kolay yolunu bulmuşlar. Gözüm kapalı çekebileceğim eğitimleri yükleyip mis gibi para kazanıyorlar. Millet de gidip "hangi kursu alsam acaba?" diye dolanıyor. :)

Yazdığım yorumdaki siteden Python eğitimimi tamamladım önerdiğiniz kurs veya kurslar bütünü var mı? Detaylı anlatabilecek bir kanal?

@supprime proje geliştirmeye çalış bakalım öğrenebilmiş misin öğrenememiş misin? Basit projelerden başlayıp zora doğru ilerle. Proje fikri için internette milyonlarca Python fikri var -syntax sebebiyle çok revaçta olan bir dil-.

Yazılıma başlayacak kişi bence bir proje geliştirmeye başlasın, ilk 3-5 bug veya hata çıktığındaki reaksiyonuna göre bu işi yapmaya hazırım diyebilir. Bazen bir ";" bile tüm sistemi çökertebiliyor örnek olarak söylüyorum.

Sabırlı ve araştırmacı olmak lazım. İngilizce bilmeden zaten çok zor. Tüm kaynaklar, sorun çözümleri neredeyse hepsi İngilizce. Ben proje geliştirirken Türkçe arama yaptığımı hatırlamıyorum.

Ek:
Sonradan bu konuya gelenler olabilir, elimden geldiğince yazmaya çalıştım farklı sorusu olan varsa sorabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı