Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?

Demir.kan

Hectopat
Makaleler
1
Kendime kullanışlı YouTube video indirme programı yapmak istiyorum ama yazılım dili hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bu yüzden yapacağım uygulamadan hangi dilde öğrenmeliyim?

Aynı konuyu açmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz acaba?

İstediğiniz şeyi birilerinin Python ile, muhtemelen 10 satırdan daha kısa süren kod ile yaptığına bahse girebilirim.
Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok.

Yazılıma değil, programlamaya başlamanızı tavsiye ederim.
Dil olarak da öncelikle İngilizce tavsiye ederim.

Kendime kullanışlı YouTube video indirme programı yapmak istiyorum ama yazılım dili hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bu yüzden yapacağım uygulamadan hangi dilde öğrenmeliyim?
Pythonla 20 satırda falan yapılabiliyor. Youtube'den video indirme işleri için özel kütüphane de var hatta. Tavsiye ederim.

Yapcağın uygulamayı bilmiyorum ama ileride farklı dillere geçersen Python öğrendiğin için zorlanırsın. Çünkü Python çoğu kodu kısaltarak yapar mesela değişken tanımlamak için değişkenin tipini Python'da yazmazsınız ancak C# da yazarsınız. Yanlış biliyorsam affedin.

Yapcağın uygulamayı bilmiyorum ama ileride farklı dillere geçersen Python öğrendiğin için zorlanırsın. Çünkü Python çoğu kodu kısaltarak yapar mesela değişken tanımlamak için değişkenin tipini Python'da yazmazsınız ancak C# da yazarsınız. Yanlış biliyorsam affedin.
Python syntax ile C sınıfı dillerin syntax birbirinden farklı, doğru biliyorsunuz. Her ne kadar Python önerilse de ben yazılıma C sınıfı dillerden biri ile başlanmasını tavsiye ediyorum (C, C#, Java vb.). Sonuçta yemek yapacaksanız mutfağa hakim olmanız gerekir.

Geri
Yukarı