Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?

Dodo1903

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Star Destroyer
Merhaba ben elektrik elektronik mühendisliği okurken 1. sınıfın 2. döneminde yazılım mühendisliğine geçtim ve kayıt dondurdum bazı sebeplerden dolayı. 2023-2024 eğitim yılında temiz bir başlangıç yapacağım 1. sınıftan. Diyeceğim o ki yazılım mühendisliği okuyacağım için ön hazırlık olarak kapabildiğimi kapmak istiyorum, Bölüme başlamadan. Hangi dil veya diller ile başlamam gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer C++ öğrenirseniz belli bir seviyeye geldikten sonra diğer dilleri anlamanız çok kolaylaşır. Fakat başta biraz zorlar.

Bölümünüzde size hangi dilin öğretileceğini öğrenin. Benim bildiğim bilgisayar ve yazılım mühendisliklerinde üniversitede Java öğretiliyor. Java'yı zaten öğreneceğiniz için C++ veya Python öğrenebilirsiniz.

Merhaba ben elektrik elektronik mühendisliği okurken 1. sınıfın 2. döneminde yazılım mühendisliğine geçtim ve kayıt dondurdum bazı sebeplerden dolayı. 2023-2024 eğitim yılında temiz bir başlangıç yapacağım 1. sınıftan. Diyeceğim o ki yazılım mühendisliği okuyacağım için ön hazırlık olarak kapabildiğimi kapmak istiyorum, Bölüme başlamadan. Hangi dil veya diller ile başlamam gerekir?
Hocam hangi alanda ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

Elektrik elektronik mühendisliği üzerinden ilerleyecekseniz C, C# ve C++ öğrenmeye bakın. Gömülü devre sistemleri genel olarak bu dilleri kullanıyor. Güncel teknoloji üzerinde işlem yapacaksanız eğer Java da dahil bu listeye.

Ancak yazılım mühendisliği üzerinden ilerleyecekseniz cross-platform geliştirme alanı popüler şu an. Yazılım mühendisliğinin içinde alt alanlar var. Web, masaüstü, Mobile vb. diye gidiyor.

Uzman olmak istediğiniz alanı seçip ona göre dil seçmeniz gerekiyor.

Yazılıma algoritma ve mantığı anlama ile başlanır. Önce neden kod yazmak zorundasın bunu öğrenirsin sonra C dillerinin birisinden başlarsın. Ben olsam C# ile başlardım sonra Javascript öğrenmesi daha kolay olur.

2023-2024 eğitim yılında temiz bir başlangıç yapacağım 1. sınıftan. Diyeceğim o ki yazılım mühendisliği okuyacağım için ön hazırlık olarak kapabildiğimi kapmak istiyorum, Bölüme başlamadan. Hangi dil veya diller ile başlamam gerekir?
Okulunun müfredatına bak şansın varsa. Değilse okulundaki bir iki üst sınıf öğrenciyle konuş. Okulunuzda hangi dili öğretiyorlarsa onunla başla.

Geri
Yukarı