Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?

Merhaba. Ben kodlama öğrenmek istiyorum ilk neden başlamalıyım acaba? Bazıları HTML ve CSS diyor, bazıları Python diyor. Bir el atar misiniz?

Eğer yukarıda soylediklerimin bir yanlisi varsa affola.

Bir de HTML ve CSS'i web sitesi vb yapmak için kullanılır genelde ve kolaydır da. Yapmak istiyorsan da çok gerek yok aslında ancak HTML ve CSS bazıları dil der bazıları yazılım dili değil derler öyle işte.

Hocam C öğrenirse Java, C++ vb. dillere geçerken zorlanmayacak. Ayrıca donanıma daha yakın olacak. C ile yapılabilecek şeyler çok fazla ayrıca.

Dediğim gibi alanıma girmiyor, neler yapabilir bilmiyorum. Fakat ben mesela web sitesi ve mobil programlama ile uğraşıyorum. Daha çok Frontend'im. C öğrenmek zorunda değil, alanı bu olmayabilir.

Önerim python ve javascript.
İkisini öğrenmek çokta mantıklı değil, birini öğrense yeter. Çünkü ikisi de hemen hemen aynı şeyleri yapıyor zaten.

Bir de HTML ve CSS'i web sitesi vb yapmak için kullanılır genelde ve kolaydır da. Yapmak istiyorsan da çok gerek yok aslında ancak HTML ve CSS bazıları dil der bazıları yazılım dili değil derler öyle işte.
HTML ve CSS bir işaretleme dili aslında JavaScript ise yazılım dili diye geçiyor. Yani yazılım dili değil onlar.

Dediğim gibi alanıma girmiyor, neler yapabilir bilmiyorum. Fakat ben mesela web sitesi ve mobil programlama ile uğraşıyorum. Daha çok Frontend'im. C öğrenmek zorunda değil, alanı bu olmayabilir.

İkisini öğrenmek çokta mantıklı değil, birini öğrense yeter.
İkisinden birini demiştim hocam. Ama pek anlaşılır olmamış. Benim hatam. :)

İkisini öğrenmek çokta mantıklı değil, birini öğrense yeter. Çünkü ikisi de hemen hemen aynı şeyleri yapıyor zaten.
Hala işte şunu öğren bunu öğren diyorlar... Önce alan sorgulasak ona göre karar versek adam için çok daha yararlı olacak. Diyelim ki C baktı ve sonrasından Frontend alanına geçti ne olacak şimdi? Boşa C öğrenmiş olacak ve zamanını çok yiyecek. C ile syntax temelleri de atmış olacak ama diyenler olursa da Python ile 1 hafta da yapabilir onu.

HTML/CSS önermemin asıl sebebi yazılımla ilgili bir temelin oluşması. Bunlar kolay şeyler. Bunlar sayesinde bir temel oluşturabilir.

Bana ne, senin ne ile ilgilendiğinden? Ben kendime göre cevapladım, sen de kendine göre cevapla.
Arkadaşım bu öyle bir şey değil. Adam senden fikir danışıyor. Senin ne ile başladığını merak etmiyor. Yazılıma ne ile başlanır demiş.

Arkadaşım bu öyle bir şey değil. Adam sana fikir danışıyor. Senin ne ile başladığını merak etmiyor. Yazılıma ne ile başlanır demiş.
Kendisi zahmet edip de detay bile vermiyor, ben mi soracağım ona? Zaten internette milyonlarca defa sorulmuş ve cevaplanmış bir soru. Yine de C gayet iyidir, temel oluşturur. Diğer birçok dile geçerken kolaylık sağlar.

Geri
Yukarı