Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?

@MrKara34 hangi alanda ilerlemek istediğini düşün. Eğer PC uygulama programlama tarzı şeyler düşünüyorsan arkadaşların dediği gibi C programlama dilleriyle başlayabilirsin. Web sitesi ile uğraşacaksan HTML/CSS ile başla. Sallıyorum oyun programlama istiyorsan ona göre bir şey seçeceksin gibi gibi.
Üstüne basa basa C öğren diyen arkadaşları umursamayınız.

@MrKara34 hangi alanda ilerlemek istediğini düşün. Eğer PC uygulama programlama tarzı şeyler düşünüyorsan arkadaşların dediği gibi C programlama dilleriyle başlayabilirsin. Web sitesi ile uğraşacaksan HTML/CSS ile başla. Sallıyorum oyun programlama istiyorsan ona göre bir şey seçeceksin gibi gibi.
C ile kernel ve işletim sistemi yazılıyor desem. Sadece uygulama değil, devre kartı bile kodlanabiliyor.

HTML/CSS önermemin asıl sebebi yazılımla ilgili bir temelin oluşması. Bunlar kolay şeyler. Bunlar sayesinde bir temel oluşturabilir.
Zaten hocam onlar klasiktir. Hiç şaşmaz. Ben ortaokuldayken onları öğrenmiştim. Küçüktüm tabii. Yazılımı sadece onlardan ibaret sanıyordum. Site kodladım sanıyordum. :) (5. sınıftayken.) İleride js ve python öğrenmeme ön ayak olmuş dillerdir kendileri. Herkesin bilmesi şart. Bu şey gibi okuma yazma bilmek.

Zaten hocam onlar klasiktir. Hiç şaşmaz. Ben ortaokuldayken onları öğrenmiştim. Küçüktüm tabii. Yazılımı sadece onlardan ibaret sanıyordum. Site kodladım sanıyordum. :) (5. sınıftayken.) İleride js ve python öğrenmeme ön ayak olmuş dillerdir kendileri. Herkesin bilmesi şart. Bu şey gibi okuma yazma bilmek.
Kesinlikle aynı görüşteyim. HTML/CSS temeldir bence.

Hocam oyun motorları C programlama dilini kullanıyor. Unity C# Unreal C++. Önerim bunların arasından Unitydir. Daha sonradan kendini geliştirip Unreal geçebilirsin. İkisini bilmekte fayda var. Fazla bilgi göz çıkarmaz sonuçta. :)

C ile kernel ve işletim sistemi yazılıyor desem. Sadece uygulama değil, devre kartı bile kodlanabiliyor.

Örnek vermiştim, sadece PC uygulama programlama yapılır demedim. Yani dediğim gibi C ile başlamak çok da mantıklı gelmiyor bana. Mesela ben JS ile başlamıştım ve JS'nin benim sonradan öğrendiğim birçok dile büyük katkı sağladığını düşünüyorum.

Ben neredeyse 4-5 yıldır yazılımla uğraşıyorum. Bu işe Discord'da bot kodlamakla başladım. Hangi alanda iş yapmak istediğine bağlı aslında. Benim tavsiyem HTML/CSS ile basit seviyeden bir web sitesi yapmayı öğren. Ardından JavaScript veya Python öğren. Ben JS'ciyim.
Bana bu soruyu sorduklarında genelde hangi alanda başlayacak olursan ol HTML/CSS ile başlamalarını öneriyorum.

Sağ ol

Hocam birden fazla yönelebileceğiniz ve öğrenmesi kolay olması açısından önce Python, sonrasında da Java öğrenilebilir. Süreç içerisinde verdiğiniz karara göre, diyelimki web dev olacaksınız, zaten elinde sonunda JS CSS HTML öğreneceksiniz. Benim fikrim öncelikle temel ve derinlemesine kod yazabileceğiniz Java veya C'dir. Çünkü buralarda hem programlama mantığını hem de bellek yönetimi gibi konuları öğrenirsiniz. Java Nesne iken C fonksiyonel öğretir size. Hangisini severseniz onda kalırsınız.

Java ile başlama da ne ile başlarsan kâfidir. C veya Ruby ile başlayabilirsin ileri de baya işine yarar.
Hocam javaya niye böyle bir kötülük yaptınız :D

Hocam birden fazla yönelebileceğiniz ve öğrenmesi kolay olması açısından önce Python, sonrasında da Java öğrenilebilir. Süreç içerisinde verdiğiniz karara göre, diyelimki web dev olacaksınız, zaten elinde sonunda JS CSS HTML öğreneceksiniz. Benim fikrim öncelikle temel ve derinlemesine kod yazabileceğiniz Java veya C'dir. Çünkü buralarda hem programlama mantığını hem de bellek yönetimi gibi konuları öğrenirsiniz. Java Nesne iken C fonksiyonel öğretir size. Hangisini severseniz onda kalırsınız.

Hocam javaya niye böyle bir kötülük yaptınız :D
Hocam babam beni Javadan başlatmıştı, Allah belasını versin o nasıl katı bir dil ya hiç esneklik yok dilde.

Geri
Yukarı