Yazılımcılığın geleceği

izayoi

Picopat
Herkese selam, yazılımcılık 2-3 yıl öncesine kadar herkesin dilindeydi, daha çok revaçtaydı bugünlerde konusu daha az geçiyor. İnsanlar neden eskisi gibi dillendirmiyor, yazılıma rağbet etmiyor? Ne düşünüyorsunuz ve sebebi ne olabilir?

Herkese selam, yazılımcılık 2-3 yıl öncesine kadar herkesin dilindeydi, daha çok revaçtaydı bugünlerde konusu daha az geçiyor. İnsanlar neden eskisi gibi dillendirmiyor, yazılıma rağbet etmiyor? Ne düşünüyorsunuz ve sebebi ne olabilir?
Yazılımı sadece para için yapanlar yüzünden, para var yeğenim deyip işe girişenler bi süreden sonra zor olduğu hakkında söylenip bıraktılar. Ben hala öğrenmeye devam ediyorum 2 sene geçti.

Her gün forumda 20 tane başlık açılıyor yazılımcılık hakkında nasıl dillendirilmiyor? Ha tabii benim düşüncem geminin çoktan kaçmış olduğu, bundan 2-3 sene önce sırf temel bilgilere sahip kişiler bile firmalara girebiliyor, iyi maaşlar alabiliyordu çünkü firmalar biz bunları eğitiriz diyordu ama günümüzde onlarca okul açıldı her sene binlerce okullu yazılım mühendisi piyasaya çıkıyor dolayısıyla diğer mühendisler gibi bu sektörde kurtlar sofrasına döndü.

Rağbet yok mu :D. Computer Science okumak üzere olan biri olarak, her tarafta 7'den 70'e , aşçı , bahçivan farketmez herkese yazılım öğren diyen o insanları görünce kafalarına ıslak odunla vurasım geliyor. 2 tane Udemy kursu bitirince kendisini 4 sene okumuş Yazılım Mühendisi sanan insanlarla dolu etraf. Sonra anlıyorlar olayın gözüktüğü kadar basit olmadığını.

Yapay zeka ele geçirecek diye düşünüyorum ki geçirmeye başladı bile.
Etkisi yok değil ama meslekleri alma gibi bir durum yok ortada .

Son düzenleme:
Rağbet yok mu :D.computer science okumak üzere olan biri olarak, her tarafta 7'den 70'e, aşçı, bahçıvan fark etmez herkese yazılım öğren diyen o insanları görünce kafalarını ıslak odunla dövesim geliyor. 2 tane Udemy kursu bitirince kendisini 4 sene okumuş yazılım mühendisi sanan insanlarla dolu etraf. Sonra anlıyorlar olayın gözüktüğü kadar basit olmadığını.

Hahaha tam olarak öyle hocam. Yazılım mühendisi deyince insanlar sadece kod yazan eleman zannediyorlar, proje yönetimi bilmezler, fonksiyon, diferansiyel gibi komplike matematik bilmezler 2-3 Udemy kursundan bir şeyler öğrenirler bir de kimisi 3-4 hazır asset ile basit bir oyun yapınca ben oldum derler.

Hahaha tam olarak öyle hocam. Yazılım mühendisi deyince insanlar sadece kod yazan eleman zannediyorlar, proje yönetimi bilmezler, fonksiyon, diferansiyel gibi komplike matematik bilmezler 2-3 Udemy kursundan bir şeyler öğrenirler bir de kimisi 3-4 hazır asset ile basit bir oyun yapınca ben oldum derler.
Bu bölüm de hiç bir zaman " ben oldum " denemez muhtemelen öğrenme bitmiyor teknoloji sürekli bir ilerleyiş için de ayak uydurmak lazım.

"Oturduğu yerden para kazanıyorlar yaw" diyenler kolay para kazanma umuduyla öğrenmeye başlayıp o kadar kolay olmadığını fark edince ve tabii ki popüler kültürün etkisi geçmeye başlayınca dilden düşmeye ve eskisi gibi rağbet görmemeye başladı. Ayrıca milletin ne düşündüğü kimin umrunda ki. Bugünde inşaat ustası olun aylık 100.000 lira cepte diyorlar :D

Geri
Yukarı