Yazılımcılığın geleceği

Yazılım geleceği hala var fikrimce. Yapay zeka işi çok kolaylaştırsa da onun da denetimle kullanılması gerekiyor. İş yazılımı bitirene kadar öncesinde çok meslek var.

Her gün forumda 20 tane başlık açılıyor yazılımcılık hakkında nasıl dillendirilmiyor? Ha tabii benim düşüncem geminin çoktan kaçmış olduğu, bundan 2-3 sene önce sırf temel bilgilere sahip kişiler bile firmalara girebiliyor, iyi maaşlar alabiliyordu çünkü firmalar biz bunları eğitiriz diyordu ama günümüzde onlarca okul açıldı her sene binlerce okullu yazılım mühendisi piyasaya çıkıyor dolayısıyla diğer mühendisler gibi bu sektörde kurtlar sofrasına döndü.
Eskiden daha ön plandaydı hocam hatta yazılım öğren diye şakalaşılırdı, şimdi de başlık açılıyor ama önceden olduğu gibi değer verilmiyor.

Ben 18 yaşımdayım lisem bitti nereden başlamalıyım? Hiç bilmiyorum illa üniversite şartmı.
Elbette üniversitesini okumak artı kazandırıyor. Ama kendi kendini iyi bir şekilde eğitip ustalaşırsan diploma da bir yere kadar. İş verenler işin nasıl yapıldığına bakıyor, kimin yaptığı çok umurlarında değil.

"Oturduğu yerden para kazanıyorlar yaw" diyenler kolay para kazanma umuduyla öğrenmeye başlayıp o kadar kolay olmadığını fark edince ve tabii ki popüler kültürün etkisi geçmeye başlayınca dilden düşmeye ve eskisi gibi rağbet görmemeye başladı. Ayrıca milletin ne düşündüğü kimin umrunda ki. Bugünde inşaat ustası olun aylık 100.000 lira cepte diyorlar :D
Katılıyorum.

Her gün forumda 20 tane başlık açılıyor yazılımcılık hakkında nasıl dillendirilmiyor? Ha tabii benim düşüncem geminin çoktan kaçmış olduğu, bundan 2-3 sene önce sırf temel bilgilere sahip kişiler bile firmalara girebiliyor, iyi maaşlar alabiliyordu çünkü firmalar biz bunları eğitiriz diyordu ama günümüzde onlarca okul açıldı her sene binlerce okullu yazılım mühendisi piyasaya çıkıyor dolayısıyla diğer mühendisler gibi bu sektörde kurtlar sofrasına döndü.
Evet hatta çoğu revaçta olan bölümün sonu böyle oldu. Herkes çok iyi dedi, göz önünde oldu sonra bir anda bütün insanlar tercih etti, yığılma oldu o bölüm rağbet görmemeye başladı.

Nereye baksam yazılımcı görüyorum ben gelecek teknolojiden geçer eyvallah ama emin olun 100 yazılımcıdan 90'ı işsiz kalacak. Berber olun çok iyi paralar kazanırsınız.

Rağbet yok mu :D. Computer Science okumak üzere olan biri olarak, her tarafta 7'den 70'e , aşçı , bahçivan farketmez herkese yazılım öğren diyen o insanları görünce kafalarına ıslak odunla vurasım geliyor. 2 tane Udemy kursu bitirince kendisini 4 sene okumuş Yazılım Mühendisi sanan insanlarla dolu etraf. Sonra anlıyorlar olayın gözüktüğü kadar basit olmadığını.

Etkisi yok değil ama meslekleri alma gibi bir durum yok ortada .
Artık eskisi gibi değil hocam nüfusa bağlı olarak gayretli insan sayısı arttı bugünlerde herkes gerek örgün gerekse açık öğretimde yazılım okuyor, hiç okumayıp yazılıma yönelen de birçok kişi var. Eskiden el üstünde tutulma sebebi mezun azdı, yapan azdı.

Nereye baksam yazılımcı görüyorum ben gelecek teknolojiden geçer eyvallah ama emin olun 100 yazılımcıdan 90'ı işsiz kalacak. Berber olun çok iyi paralar kazanırsınız.
Şu an açık öğretim olsun örgün olsun yazılım okuyan çok fazla ve çok sayıda mezun da var. Birde yazılım çıkışlı olmayıp yazılımcı olan insanlar var. Sektör yazılımcıya yeterince doydu, para artık yazılımda değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı